Posljednja audijencija u Vatikanu u svibnju 2023.
Obojica su se – kako je tada objavljeno u priopćenju iz Vatikana – složili da je potrebno nastaviti s humanitarnim naporima za potporu stanovništvu, a papa je posebno istaknuo hitnu potrebu za „gestama čovječnosti“ prema najosjetljivijim osobama, nevinim žrtvama sukoba.
Predsjednik Zelenskij – koji je toga dana razgovarao i s tajnikom za odnose s državama i međunarodnim organizacijama mons. Paulom Richardom Gallagherom – putem objave na platformi X ponovno je papi izrazio zahvalnost za njegovu osobnu pozornost prema tragediji milijuna Ukrajinaca te potvrdio da je s papom Franjom razgovarao o desecima tisuća deportirane ukrajinske djece koju uz „sve napore“ valja vratiti kući. Dodao je da je tražio da se osude ruski zločini u Ukrajini i da je govorio o „Formuli mira“ kao jedinom učinkovitom algoritmu za postizanje pravednoga mira, predlažući pristupanje njezinoj provedbi.
Kontakti od izbijanja rata i bilateralni susret na sastanku skupine G7
Predsjednik Zelenskij prvi je put ušao u Apostolsku palaču u Vatikanu 8. veljače 2020., kada je u Europi počela opasnost od pandemije bolesti Covid-19, a rat se činio ograničen samo na istočni dio Ukrajine. Od prvog ruskog bombaškog napada na Kijiv bilo je nekoliko kontakata s Papom, među kojima pisma i telefonski pozivi. Jedan od njih bio je 28. prosinca 2023. povodom božićnoga čestitanja i ponovnoga izražavanja nade u „pravedan mir za sve nas“.
Godinu i pol nakon izbijanja sukoba, predsjednik Zelenskij – koji više nije bio izoliran kao u prvim mjesecima – vratio se putovanjima te u svibnju prošle godine obuhvatio nekoliko europskih prijestolnica, uključujući Rim i Grad Vatikan. Ove je godine, u lipnju, zajedno sa šefovima država i vlada sudjelovao na summitu G7 u mjestu Borgo Egnazia, u talijanskoj Apuliji, te tom prilikom imao privatni bilateralni susret s papom.
Misija kardinala Zuppija
Od audijencije u svibnju 2023. do danas papa je uputio brojne apele, posebno za razmjenu zarobljenika i za mirno rješenje za Ukrajinu. Tu je bila i misija kardinala Mattea Marije Zuppija, usmjerena na ublažavanje napetosti u sukobu u Ukrajini, u nadi, koju Sveti Otac nije nikada odbacio, da bi to moglo potaknuti put prema miru.
Između lipnja i srpnja predsjednik Talijanske biskupske konferencije otišao je kao Papin izaslanik u Kijiv – gdje se susreo s predsjednikom Zelenskijem – zatim u Moskvu, Washington i Peking, sastajući se s političkim i crkvenim predstavnicima. Misija kardinala Zuppija, kako je više puta potvrdio i državni tajnik kardinal Pietro Parolin, pokrenula je „mehanizam“ za razmjenu zarobljenika i povratak djece u domovinu. Mehanizam koji je spor, ali napreduje i koji je doveo do konkretnih rezultata kao što je oslobađanje dvojice redovnika redemptorista, Ivana Levytskog i Bohdana Helete, uhićenih u studenom 2022. godine. Rusija ih je pustila na slobodu u razmjeni zarobljenika s Ukrajinom 29. lipnja ove godine. Rezultat je to za koji je predsjednik Zelenskij zahvalio, među ostalima, Svetoj Stolici za napore uložene da se te osobe vrate kući.
Susret s kardinalom Parolinom
Tu je zahvalnost ukrajinski Predsjednik izrazio i kardinalu Parolinu, koji je u srpnju ove godine otputovao u Ukrajinu povodom slavlja u marijanskom svetištu Berdičivu. Tom se prigodom vatikanski državni tajnik zaustavio u Kijivu gdje ga je primio predsjednik Zelenskij kojemu je ponovno istaknuo papinu blizinu i zauzimanje u pronalaženju pravednoga i trajnoga mira za napaćenu Ukrajinu. Tijekom susreta, ukrajinski je predsjednik kardinalu dodijelio i visoko državno odličje, Orden zasluga.