Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa Franjo čelnicima G7: Izabrati put dijaloga protiv sablasti nuklearne katastrofe

Zagreb (IKA)

U pismu upućenom biskupu Alexisu-Mitsuru Shirahamu u Hirošimi, gdje je u tijeku summit čelnika G7, papa Franjo apelira na cjelovitu viziju globalne sigurnosti i težnje za mirom temeljenim na jednakosti i solidarnosti, prenosi u subotu 20. svibnja Vatican News.

Napominjući da su se čelnici G7 okupili kako bi razgovarali o „hitnim pitanjima s kojima se trenutno suočava globalna zajednica“, Sveti Otac je zajamčio biskupu Hirošime svoju duhovnu blizinu i molitve „za plodonosnost samog summita“.

Značajno mjesto okupljanja

Papa je istaknuo značaj Hirošime kao izbora za susret „u svjetlu stalne prijetnje pribjegavanja nuklearnom oružju“.

„Sjećam se neodoljivog dojma koji je ostavio moj posjet Memorijalu mira tijekom boravka u Japanu 2019. kada sam stajao u tihoj molitvi i razmišljao o nevinim žrtvama nuklearnog napada prije nekoliko desetljeća“, rekao je.

Tom je prigodom ponovio čvrsto uvjerenje Svete Stolice da je „uporaba atomske energije u ratne svrhe, danas više nego ikad, zločin ne samo protiv dostojanstva ljudskih bića, već protiv svake moguće budućnosti našeg zajedničkog doma“ (Obraćanje na Memorijalu mira u Hirošimi, 24. studenoga 2019.).

Hitno traženje mira

Papa se osvrnuo na to kako danas sa zabrinutošću gledamo u budućnost, osobito nakon globalne pandemije koronavirusa i nastavka ratova u raznim dijelovima svijeta, uključujući i rat koji se vodi u Ukrajini.

„Događaji u proteklih nekoliko godina jasno su pokazali da samo zajedno, u bratstvu i solidarnosti, naša ljudska obitelj može nastojati izliječiti rane i izgraditi pravedan te miran svijet“, napisao je papa Franjo.

Sveti Otac opisao je „multipolarni svijet dvadeset i prvog stoljeća“ u kojem je „težnja za mirom usko povezana s potrebom za sigurnošću i promišljanjem o najučinkovitijim sredstvima za njezino jamčenje“.

Rekao je da unutar te perspektive globalna sigurnost „treba biti cjelovita, sposobna obuhvatiti pitanja uključujući pristup hrani i vodi, poštovanje okoliša, zdravstvenu skrb, izvore energije i pravednu distribuciju svjetskih dobara“.

Multilateralizam i međunarodna suradnja

„Cjeloviti koncept sigurnosti može poslužiti za učvršćivanje multilateralizma i međunarodne suradnje između vladinih i nevladinih aktera, na temelju duboke međupovezanosti između tih pitanja, što čini nužnim zajedno usvojiti pristup odgovorne multilateralne suradnje“, istaknuo je papa Franjo.

Nazvavši Hirošimu „simbolom sjećanja“, napomenuo je da ona „odlučno očituje neadekvatnost nuklearnog oružja za učinkovit odgovor na današnje velike prijetnje miru i za osiguranje nacionalne i međunarodne sigurnosti“.

Pozvao je na razmatranje „katastrofalnog humanitarnog i ekološkog utjecaja koji bi proizašao iz uporabe nuklearnog oružja, kao i rasipanja te loše raspodjele ljudskih i gospodarskih resursa uključenih u njihov razvoj“.

Ozračje straha

Papa se također osvrnuo na posljedice „kontinuiranoga ozračja straha i sumnje koje stvara njihovo puko posjedovanje, što ugrožava uzajamno povjerenje i dijalog“.

„U tom su kontekstu nuklearno oružje i druga oružja za masovno uništenje multiplikator rizika koji nudi samo iluziju mira“, istaknuo je.

Blizina i molitve

Papa je pismo zaključio jamstvom svoje blizine i blagoslova, napominjući da se pridružuje u molitvi „da summit G7 u Hirošimi pokaže dalekovidnu viziju u postavljanju temelja za trajni mir te stabilnu i dugoročno održivu sigurnost“.

Cjeloviti tekst Pisma pape Franje biskupu Hirošime u povodu summita G7 objavljen je na stranici Tiskovnog ureda Svete Stolice, prenosi Vatican News.