Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa: Starije su osobe bogatstvo za nove generacije

Vatikan (IKA)

Papa Franjo sudjelovao je u subotu 27. travnja u Dvorani Pavla VI. na susretu u organizaciji Zaklade 'Starija dob' s predstavnicima osoba treće dobi i mladih pod naslovom „Nježnost i osmijeh“, izvijestio je Vatican News.

Različite generacije, različiti narodi i sve razlike, ako su usklađene mogu, poput dijamanta, očitovati čudesan sjaj čovjeka i svega stvorenoga, a svi djedovi i bake, starije osobe i unuci okupljeni u Dvorani Pavla VI. – u organizaciji Zaklade ‘Età Grande’, kojoj je predsjednik nadbiskup Vincenzo Paglia – prema riječima pape Franje, njegov su izraz.

Šest tisuća osoba okupljenih u okviru inicijative ‘Nježnost i osmijeh’, predstavnici starijih osoba i mladih, kojima je cilj ponovno humanizirati svijet i srušiti individualizam, ohrabruju, rekao je Papa. Ne dopustimo da različitosti stvaraju razdore te da se ne usitni dijamant ljubavi, najljepše blago koje nam je Bog dao, dodao je.

„Naše je društvo puno ljudi koji su specijalizirani za mnogo stvari, bogato spoznajama i sredstvima koja su korisna svima. Međutim, ako nema dijeljenja i svatko misli na sebe, sve je bogatstvo izgubljeno; štoviše pretvara se u osiromašenje čovječanstva. To je veliki rizik za naše vrijeme: siromaštvo rascjepkanosti i sebičnosti”, istaknuo je Sveti Otac.

Bolji postajemo zajedno

Papa je, osim toga, istaknuo da egoizam osiromašuje, dok nas ljubav čini boljima, bogatijima i mudrijima u svakoj dobi, te dodao da vjera sjedinjuje generacije. Spomenuo se pritom da je on vjeru primio upravo od svoje bake, da je od nje naučio poznavati Isusa koji nas ljubi, koji nas nikada ne ostavlja same i koji nas potiče da i mi budemo blizu jedni drugima i da nikada nikoga ne odbacujemo. „Samo ako smo zajedno, s ljubavlju, ne isključujući nikoga, postajemo bolji, čovječniji” naglasio je.

„Činiti sam“ i „živjeti poput otoka“ dovodi do velike osamljenosti, primijetio je Sveti Otac. Kao što se događa kada, zbog kulture odbacivanja, starije osobe ostaju same te posljednje godine života moraju provesti daleko od doma i svojih najmilijih.

„Starije osobe ne smijemo ostaviti same, trebaju živjeti obitelji, u zajednici, u naklonosti sviju. Ako ne mogu živjeti u svojoj obitelji, trebamo ići k njima i biti im blizu. Razmislimo o tomu na trenutak. Nije li mnogo bolji svijet u kojemu se nitko ne treba bojati da će svoje dane završiti sam? Žalostan je ovaj svijet. Jasno je, žalostan je. Stoga izgradimo ovaj svijet zajedno, ne samo razvijanjem programa pomoći, nego  i njegujući različite projekte za život, u kojima se godine koje prolaze ne smatraju gubitkom koji nekoga umanjuje, nego dobrom koje raste i obogaćuje sve“, rekao je.

Gajiti najvažnije osjećaje

Obraćajući se potom unucima, objasnio im je da su bake i djedovi sjećanje svijeta te je zbog toga moguće naučiti od njih mnogo pouka. „Slušajte svoje bake i djedove, posebno kada vas svojom ljubavlju i svojim svjedočanstvom uče gajiti najvažnije osjećaje, koji se ne stječu silom, ne pojavljuju se s uspjehom, nego ispunjavaju život“, rekao je.

Upravo su dvije starije osobe, Šimun i Ana, prepoznali Isusa kada su ga Marija i Josip donijeli u jeruzalemski hram, dodao je papa Franjo, prihvaćajući ga i shvaćajući da je Bog bio tamo prisutan te da je stigao Mesija, Spasitelj kojega su svi iščekivali. Upravo su starije osobe shvatile otajstvo zato što one vide daleko, jer su živjeli mnogo godina i imaju mnogo toga za poučiti; primjerice kako je ružan rat. Papa je pritom dodao da to naučio upravo od svojega djeda koji je proživio Prvi svjetski rat. „Svojim mi je pričama objasnio da je rat užasna stvar koja se nikada ne smije događati“, naglasio je.

Nemojte marginalizirati bake i djedove

Papa Franjo je potom potaknuo mlade da ne marginaliziraju bake i djedove, jer marginalizacija starijih osoba kvari sva razdoblja života, ne samo starost. „Naučite mudrost iz njihove snažne ljubavi, ali i ih njihove krhkosti, koja je „učiteljstvo“ sposobno poučiti bez riječi; pravi protuotrov protiv otvrdnuća srca; pomoći će vam da ne zaglavite u sadašnjosti i da uživate u životu kao odnosu“, dodao je.

Biti zajedno, bake i djedovi i unuci, starije osobe i mladi, brinuti jedni o drugima, rađa ljubav, koja je dašak čistoga zraka koji osvježava svijet i društvo , ali je i poruka koju nam je Isus dao na križu, da nas sve voli kao jednu veliku obitelj, izvijestio je Vatican News.