Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa: Logika skrbi mora vladati nad željom za profitom

Vatikan (IKA)

Papa Franjo uputio je poruku povodom održavanja inauguracijske sjednice Foruma za globalna rješenja “Zajedno djelujemo kako bismo stavili kraj dječjem radu u poljoprivredi ", prenosi hrvatska redakcija Vatican Newsa.

Poruku upućenu generalnom direktoru Organizacije Ujedinjenih naroda za prehranu i poljoprivredu (FAO)  Qu Dongyuu, potpisuje Papin državni tajnik kardinal Pietro Parolin. Forum za globalna rješenja promiče FAO u suradnji s Međunarodnom organizacijom rada (ILO), Međunarodnim partnerstvom za suradnju na dječjem radu u poljoprivredi (IPCCLA) i Savezom 8.7.
Kada se dječji rad manifestira kao izrabljivanje, ono postaje pošast koja okrutno šteti dostojanstvenom životu i skladnom razvoju najmanjih, znatno ograničavajući njihove buduće mogućnosti. Negativne konotacije ove drame su pogoršane pandemijom, zbog čega je sve više maloljetnika prisiljeno napustiti školu kako bi, nažalost, pali u kandže tog oblika ropstva, ističe Papa. Za mnogo mališana, ne ići u školu ne liši ih samo prilika putem kojih uče kako se suočiti s izazovima u odrasloj dobi, već su lišeni i prava na zdravlje zbog toga što su izloženi neprihvatljivim uvjetima u kojima moraju izvršavati zadatke koji se podlo zahtijevaju od njih.

Gledamo li samo poljoprivredni sektor, stanje je još zabrinjavajuće, upozorava Papa. Tisuće djece prisiljena su neumorno raditi u iscrpljujućim, nesigurnim i ponižavajućim uvjetima, trpeći zlostavljanje i diskriminaciju. Situacija dostiže vrhunac pustoši kada su sami roditelji primorani poslati djecu na posao, jer bez njihova doprinosa ne mogu uzdržavati obitelj, istaknuo je Papa.

Neka iz ovoga sastanka iznjedri snažan poklič koji će zahtijevati od međunarodnih i nacionalnih vlasti obranu mira i sreća djece, poželio je Papa za Forum. Zaštita djece najprofitabilnija je investicija koje čovječanstvo može učiniti. Zaštita djece znači poštivanje tijeka njihova rasta, ali i poduzimanje odlučnih mjera za pomoć obiteljima da ne bi bile prisiljene slati svoju djecu na polja kako bi povećala niska primanja. Kako napominje Papa, potrebno je djelovati na način da se otvore vidici koji djecu formiraju u slobodne, poštene i pažljive građane. Za to su potrebni čvrsti i učinkoviti pravni sustavi, kako na međunarodnoj, tako i na nacionalnoj razini, koji će ih štititi od štetnoga tehnokratskog mentaliteta.

Papa poziva pojedince i udruge da se zauzmu kako bi želja za profitom, koja djecu i mlade osuđuje na brutalan jaram radnog izrabljivanja, ustupila mjesto logici skrbi. U tom smislu, nužno je prokazivanje, odgoj, svijest i uvjerenje, kako bi oni koji nemaju skrupula u porobljavanju djece s nesnosnim pritiscima, mogli vidjeti dalje i dublje, nadilazeći sebičnost i kompulzivnu želju za konzumacijom kojom na kraju proždiru planet, zaboravljajući da se njegovi resursi moraju sačuvati za buduće generacije, piše Sveti Otac. Samo zajedničko opredjeljenje će moći iskorijeniti izrabljivanje maloljetnika.

Sveti Otac zaključio je porukom obnavljajući spremnost Svete Stolice i zalaganje Katoličke Crkve i njezinih institucija da se međunarodna zajednica čvrsto, zajedno i odlučno bori protiv pošasti izrabljivanja dječjeg rada.