Budi dio naše mreže
Izbornik

PAPA O DVOZNAČNOSTI O GLOBALIZACIJE

Vatikan (IKA )

Sveti Otac primio 2. svibnja u privatnu audijenciju predstavnike poslodavaca i sindikata iz cijelog svijeta

Vatikan, 3. 5. 2000. (IKA) – Dan nakon jedinstvene proslave Jubileja radnika u rimskom predgrađu Tor Vergati Ivan Pavao II. primio je u utorak 2. svibnja u privatnu audijenciju predstavnike poslodavaca i sindikata iz cijelog svijeta, među kojima i dvočlano izaslanstvo Hrvatske udruge poslodavaca (HUP). Papa je u svome obraćanju sudionicima susreta podsjetio da samo ukoliko je čovjek protagonist a ne podložnik mehanizama proizvodnje poduzeće postaje istinska “zajednica osoba”. Riječ je o istinskom izazovu povjerenom novim tehnologijama koje su već dijelom olakšale ljudski trud, no također i prije svega onome što je Papa nazvao “neizravnim poslodavcem”, odnosno svim onim snagama o kojima ovise financijska i gospodarska kretanja.
Uz njih je vezana kako cijena čovjekova rada, tako i djelotvorno rješenje problema nezaposlenosti, planetarne rane koja bi se prema Svetom Ocu mogla izliječiti kada kretanja kapitala “nikada ne bi izgubila iz vida čovjekovo dobro kao konačnu odrednicu”. No, svijet rada mora se danas prije svega suočiti s nepoznanicama globalizacije – pojavom koja za Papu ostaje duboko dvoznačna, na pola puta između mogućeg dobra za čovječanstvo i štete za društvenu zajednicu s “ne laganim posljedicama”. “Sve ovisi o temeljnim opredjeljenjima: hoće li se naime globalizacija staviti u službu pojedinca, i svakog čovjeka, ili isključivo u korist razvoju odijeljenom od načela solidarnosti i sudjelovanja i izvan odgovorne supsidijarnosti”, istaknuo je Sveti Otac.
Papa smatra da za uravnoteženje te nove stvarnosti mora postojati “globalizacija solidarnosti” koja će se izgrađivati kroz novu kulturu, nova pravila i nove institucije na svjetskoj razini. No ponajprije, istaknuo je još jednom Papa, veliku nužnost predstavlja suradnja između politike i gospodarstva u pokretanju pothvata praštanja vanjskih dugova zemljama u razvoju. Papa je upravo stoga na završetku svog obraćanja izrazio želju da se “pohvalni hod suodgovornosti koji je već pokrenut u tome pravcu” “osnaži i #!globalizira#! kako bi sve zemlje osjetile da su u njega uključene”. To je, ističe Papa, “zahtjevni pothvat koji upravo zbog toga traži odgovornost svakoga i svih”.
6