Papin Angelus na Cvjetnicu
Foto: YARA NARDI/REUTERS/Pixsell // Papa Franjo na Trgu sv. Petra na Cvjetnicu
Vatikan (IKA)
Donosimo u cijelosti tekst koji je pripremio papa Franjo za Angelus na Nedjelju Muke Gospodinove ili Cvjetnicu, 13. travnja.
PAPA FRANJO
ANGELUS
13. travnja 2025., Cvjetnica
Tekst koji je pripremio Sveti Otac
Draga braćo i sestre!
Danas, na Cvjetnicu, u Evanđelju smo slušali izvješće o Muci Gospodnjoj po Luki (usp. Lk 22, 14-23,56). Čuli smo Isusa kako se nekoliko puta obraća Ocu: „Oče! Ako hoćeš, otkloni ovu čašu od mene. Ali ne moja volja, nego tvoja neka bude!“ (22, 42); „Oče, oprosti im, ne znaju što čine!“ (23,34); „Oče, u ruke tvoje predajem duh svoj!“ (23, 46). Vidjeli smo kako, bespomoćan i ponižen, ide prema križu s osjećajima i srcem djeteta koje grli oca oko vrata, krhkog tijela, ali snažnog u prepuštanju s povjerenjem, sve dok nije usnuo, u smrti, na njegovim rukama.
To su osjećaji o kojima nas liturgija poziva razmišljati i usvojiti ih kao naše vlastite. Svi se suočavamo s bolima i patnjama, tjelesnim ili duhovnim, a vjera nam pomaže da se ne predamo očaju, da se ne zatvaramo u gorčinu, nego da se s njima uhvatimo u koštac obavijeni, poput Isusa, brižnim i milosrdnim Očevim zagrljajem.
Sestre i braćo, želim vam od srca zahvaliti na vašim molitvama. Ovi trenuci tjelesne slabosti pomažu mi još više osjetiti Božju blizinu, suosjećanje i nježnost. I ja molim za vas i molim vas da sa mnom povjerite Gospodinu sve one koji pate, osobito one pogođene ratom, siromaštvom ili prirodnim katastrofama. Neka, na poseban način, Bog primi u svoj mir smrtno stradale u urušavanja krova kluba u Santo Domingu i utješi njihove obitelji.
Dana 15. travnja obilježit će se druga tužna godišnjica početka sukoba u Sudanu, s tisućama mrtvih i milijunima obitelji koje su prisiljene napustiti svoje domove. Patnja djece, žena i ranjivih ljudi vapi u nebo i moli nas da poduzmemo nešto. Ponovno pozivam uključene strane da okončaju nasilje i krenu putom dijaloga, a međunarodnu zajednicu da se pobrine da stanovništvo ne ostane bez onog osnovnog za život.
Sjetimo se i Libanona, gdje je prije pedeset godina počeo tragičan građanski rat: neka, uz Božju pomoć, živi u miru i blagostanju.
Neka napokon dođe mir u napaćenu Ukrajinu, Palestinu, Izrael, Demokratsku Republiku Kongo, Mjanmar, Južni Sudan. Neka nam Marija, Gospa Žalosna, isprosi tu milost i pomogne nam da proživimo Veliki tjedan s vjerom.