Papin susret s mladima i misa na tokijskom stadionu
Foto: Vatican Media
Tokyo (IKA)
Nakon susreta s žrtvama trostruke tragedije iz 2011. (potres, tsunami i nesreća reaktora u Fukushimi) u "Belle Salle Hanzomon”, Papa se trećeg dana apostolskog pohoda Japanu u ponedjeljak 25. studenoga susreo s mladima u katedrali Sv. Marije, a nakon ručka u Apostolskoj nuncijaturi slavio je misu na stadionu "Tokyo Dome“. Uslijedio je zatim susret s predstavnicima vlasti i Diplomatskoga zbora.
Ovećoj skupini mladih okupljenih u katedrali Svete Marije preporučio je da se ne gledaju previše u zrcalo. Njihovo uzajamno prijateljstvo i njihova nazočnost na ovom susret podsjeća, prema Papinim riječima, da budućnost nije jednobojna, ali s odvažnošću je moguće vidjeti je različitu i raznovrsnu čemu može svatko pridonijeti.
Osvrnuo se na brojne teme počevši od prihvata stranaca s obzirom da su u Japanu mjere vrlo stroge. “Navikli smo vidjeti da osoba, zajednica i čak cijelo društvo može biti, viđeno izvana, vrlo napredno, ali iznutra siromašno s ugašenom dušom i životnom snagom.”
Papa se osvrnuo i na problem upotrebe selfija među mladima, primjetivši kako je čovjek izumio tolike stvari, ali ne aparat koji snima dušu. “Za to moramo tražiti od drugih da nas slikaju, izaći iz sebe i ići ususret drugima, posebno prema potrebnima.” Pozvao je mlade da zajedno s doseljenicima grade društvo sutrašnjice.
Tijekom mise koju je predslavio na stadionu “Tokyo Dome” Papa je istaknuo potrebu prevladavanja kompeticije za zaradom i prihvatom života. Pozvao je pedesetak tisuća prisutnih vjernika da preispitaju svoje svakodnevne izbore kako ne bi ostali zarobljeni i izolirani u potrazi za usjehom pod svaku cijenu. Život moramo prihvati kako dođe sa svim slabostima i nedostacima u zajednicama koje bi trebale biti „poljske bolnice“.
Osvrćući se na Isusov govor na brdu o blaženstvima, Papa je primjetio kako se vrh ne postiže karijerizmom, već pažljivim, strpljivim i pomnim slušanjem Učitelja na raskršćima koja vode do novog života, gdje ćemo iskusiti da nas On voli.
Tijekom dana Papa se privatno susreo i sa carem Naruhitom i predsjednikom vlade Shinzom Abeom kao i s predstavnicima vlade i diplomatskim zborom, kojima je poručio da je dijalog jedino oružje, dostojno čovjeka i sposobno jamčiti mir. Dijalog je bitan i za postizanje solidarnosti u svijetu.
Treba posvijestiti suodgovornost među narodima, rekao je Papa i istaknuo kako se u kulturi jednog naroda ne odmjerava sila.