Budi dio naše mreže
Izbornik

PAPINA PORUKA NJEMAČKIM BISKUPIMA Ivan Pavao II. pohvalio je važnu službu crkvenih savjetovališta za trudnice u nevolji, no nije izmijenio svoju odluku o istupanju iz državnog sistema

Vatikan (IKA )

Vatikan, 17. 11. 1999. (IKA) - "Crkva u Njemačkoj nazočna je u društvu, politički relevantna, socijalno angažirana i materijalno velikodušna prema svima u potrebi", istaknuo je papa Ivan Pavao II. u svojoj poruci njemačkim biskupima 15. studenoga, nakon

Vatikan, 17. 11. 1999. (IKA) – “Crkva u Njemačkoj nazočna je u društvu, politički relevantna, socijalno angažirana i materijalno velikodušna prema svima u potrebi”, istaknuo je papa Ivan Pavao II. u svojoj poruci njemačkim biskupima 15. studenoga, nakon zajedničke mise slavljene u sklopu njihova posjeta apostolskim pragovima. Kao pozitivni primjer Papa naveo je “važnu uslugu koju crkvena savjetovališta pružaju na različitim područjima, osobito trudnicama u nevolji”, no nije se izravno osvrnuo na sporno pitanje vatikanske preporuke za istupanje crkvenih savjetovališta iz državnog sutava.
“Povlačenje Crkve iz društva koje je sve sekulariziranije nije rješenje”, upozorio je Sveti Otac, poručujući kako je za “kritičke i argumentirane rasprave i rješavanje napetosti” u prvom redu potreban dijalog. Ustvrdio je kako nakon pada berlinskog zida Njemačka nije postala “više protestantska” već “više nekršćanska”. Pomanjkanje osnovnog konsenzusa na temeljima kršćanskih vrijednosti zajedno s problemom pomanjkanja svećenika “nije gordijski čvor” koji se jednostavno može “prerezati”. Treba ga brižljivo rješavati usrdnom molitvom, iskrenim promišljanjem, planiranjem “malih, ali hrabrih koraka”, u kojima će se oblikovati vjerodostojnost crkvena svjedočenja, poručio je Papa. Budući da je riječ i o snazi crkvene uvjerljivosti, “upravo su biskupi ti koji moraju pozorno ispitati i po potrebi poboljšati ustanove koje djeluju uime Crkve”, istaknuo je Sveti Otac.
Njemačkim katolicima Papa je zahvalio na zauzimanju i vjernosti kojima unatoč vlastitim financijskim poteškoćama pomažu Vatikan, kao i na pronalaženju prikladne zgrade za Apostolsku nuncijaturu u Berlinu. Papa je također govorio o “tamnim stranama” materijalnog napretka ujedinjene Njemačke, kao što je “potrošački-šok” s kojim su se suočili građani istočnog dijela zemlje i koji je doveo do pretjeranog isticanja materijalnih dobara. S tim u vezi Papa je istaknuo značenje nedjelje kao Dana Gospodnjeg za koji se njemačka Crkva ustrajno zauzima, a pohvalio je i njezine usmjeravajuće nastupe o gospodarskome i socijalnom stanju u zemlji.
Papa se zatim osvrnuo i na ulogu medija, poručujući kako Crkva mora biti nazočna u odgovarajućim skupinama i vijećima kako bi uvijek mogla ponovno zahtijevati visoku kvalitetu vijesti. Crkva je danas i sama postala temom za mnoge novinare i biskupi se tome ne bi trebali načelno suprotstavljati, rekao je Papa. No, pored spremnost na davanje informacija i odgovora, postoje i određeni “slučajevi koji zahtijevaju razumnu suzdržanost”, istaknuo je Sveti Otac, poručujući da se u svakome pojedinom slučaju točno ispita “isplati li se stati pred kamere i mikrofone”.