Budi dio naše mreže
Izbornik

PAPINI OPETOVANI POZIVI NA MIR

Vatikan

Papa je na današnjoj misi govorio o potrebi pravednoga mira i praštanja, posebno se osvrnuo na stanje u Svetoj zemlji, a u nagovoru nakon Anđelova pozdravljenja te je pozive ponovio pozdravljajući osobito zemlje Europske unije koje danas uvode euro. Papa je poželio da to pospješi pravdu i solidarnost svih u Europi.

Vatikan, 1. 1. 2002. (IKA) – Predvodeći danas, na svetkovinu Bogorodice Marije i na prvi dan nove godine, euharistijsko slavlje u bazilici Sv. Petra u Vatikanu, papa Ivan Pavao II. ponovno je uputio snažni poziv na mir, posebno u Svetoj zemlji.
“Pod majčinskim se Marijinim pogledom slavi današnji Svjetski dan mira. Razmišljamo o miru u ozračju proširene zabrinutosti zbog nedavnih dramatičnih događaja koji su potresli svijet. No koliko god se ljudski gledano moglo činiti teškim u budućnost gledati sa optimizmom, ne smijemo podleći napasti obeshrabrenja. Moramo, naprotiv, hrabro raditi na miru, sigurni da zlo neće prevladati… Djetešce rođeno u Betlehemu vječna je Očeva Riječ koja je tijelom postala za naše spasenja, ono je ‘Bog s nama’, koji sa sobom donosi istinski mir. Ono je Knez mira”, rekao je Papa u svojoj propovijedi. Pozdravljajući u nastavku homilije veleposlanike pri Svetoj Stolici, koji su se tradicionalno okupili na tome misnom slavlju, te predsjednika Papinskog vijeća za pravdu i mir kardinala Françoisa Xaviera Nguyêna Van Thuâna i njegove suradnika Papa im se zahvalio na nastojanju oko širenja njegove poruke za Svjetski dan mira koja ove godine ima za temu “Nema mira bez pravde, nema pravde bez oproštenja”. “Pravde i oproštenje: eto dvaju ‘stožera’ mira, koja sam želio istaknuti. Između pravde i oproštenja nema proturječnosti, već je upotpunjavanje, jer su oboje bitni za promicanje mira. Mir, naime, nije samo privremeni prekid neprijateljstava, to je duboko ozdravljenje rana koje more duše. Samo oproštenje može utažiti žeđ za osvetom i otvoriti srce istinskom i trajnom pomirenju među narodima”, istaknuo je Papa u svojoj homiliji. Papa je danas ponovno uputio poziv svima, vjernicima i onima koji to nisu, da pravda i oproštenje uvijek prožimaju odnose među osobama, među društvenim skupinama i narodima. Taj je poziv posebno upućen svima onima koji vjeruju u Boga, osobito, sljedbenicima triju jednobožačkih religija, židovstva, kršćanstva i islama, koji su pozvani odlučno odbaciti nasilje. “Nitko, ni iz kojeg razloga, ne smije ubijati u ime jedinoga i milosrdnog Boga”, istaknuo je Papa. Iz različitih dijelova svijeta, rekao je na kraju Papa, izdiže se poziv za mirom, na osobit način iz “one Zemlje koju je Bog blagoslovio svojim savezom i utjelovljenjem”. U molitvi vjernih, koja se, između ostaloga, molila na arapskom i na hebrejskom jeziku, posebno se molilo za mir i opraštanje, a jedna od molitva izrečena je za obraćenje terorista.
U prvoj molitvi nakon Anđelova pozdravljenja u novoj godini Papa je pred više desetaka tisuća okupljenih vjernika još jednom ponovio glavne teze iz svoje ovogodišnje poruke za Svjetski dan mira pozivajući sve na pravdu i opraštanje. “Svima kažem: moramo se zajedno čvrsto oduprijeti napasti mržnje i nasilja, koji samo daju iluziju rješenja sukobâ, no uzrokuju stvarne i trajne gubitke. Oproštenje, međutim, koje se može činiti slabošću, pretpostavlja veliku duhovnu snagu i dugoročno jamči korist. Oproštenje, protiveći se instinktu vraćanja zlim za zlo, stav je koji, osobito za kršćane, ima duboka vjerska opravdanja ali se zasniva i na razumskim razlozima. Za sve, naime, vjernike i nevjernike, vrijedi pravilo da čine drugima ono što žele da se njima čini. To etičko načelo, primijenjeno na društvenoj i međunarodnoj razini, predstavlja temeljni put za izgradnju pravednijeg i solidarnijeg svijeta”, rekao je Papa. On je upozorio kako u globaliziranom svijetu gdje se “prijetnje pravdi i miru odražavaju na širokoj razini na štetu najslabijih”, nameće se potreba “mobiliziranja savjesti”, čemu je, prema Papinom mišljenju, Veliki jubilej udario temelje. Ponovno je pozvao sve ljude dobre volje da se ne obeshrabre pred kušnjama povijesti i usmjere se prema zauzimanju za osobna, obiteljska i društvena opredjeljenja koja vode prema razvoju i miru. Nakon molitve Anđelova pozdravljenja Papa je posebni pozdrav mira i napretka uputio zemljama Europske unije “koje danas, jedinstvenom valutom, postižu povijesni cilj. Želim da to pospješi puni razvoj građana različitih zemalja. Neka u cijeloj Europi poraste pravda i solidarnost, na korist cijele ljudske obitelji!”, rekao je Papa. (j0601tš)