Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Kardinal Parolin: Živimo s milosrđem Papino nasljeđe

U propovijedi na misi zadušnici za papu Franju drugoga dana Novendiala 27. travnja, kardinal Pietro Parolin podsjetio je da je sam Papa ponavljao svijetu da "mir nikada nije moguć ako ne naučimo praštati jedni drugima", objavio je Vatican News.

Na Drugu vazmenu nedjelju, kada se u Crkvi slavi svetkovina Božjeg milosrđa, oko 200 tisuća vjernika i mladih koji su došli u Rim na Jubilej mladih okupilo se na Trgu svetog Petra. Kardinal Pietro Parolin predslavio je misu zadušnicu za papu Franju.

U svojoj propovijedi se usredotočio na temu milosrđa kao jednu od najvažnijih značajki učiteljstva pape Bergoglia, koje je nadahnjivalo „njegovo intenzivno apostolsko djelovanje, zajedno sa žarkom željom da ga naviješta i dijeli sa svima, što je bio program njegova pontifikata“. Milosrđe, kako je pokojni Papa više puta isticao, „je samo ime Boga i nitko ne može ograničiti Njegovu milosrdnu ljubav kojom nas želi podići i učiniti novim osobama.“ Kardinal je zato potaknuo prisutne da ljubav prema papi Franji ne doživljavaju samo kao trenutni osjećaj, nego je potrebno prihvatiti i živjeti njegovo nasljeđe, otvarajući se Božjem milosrđu i postajući milosrdni jedni prema drugima.

Kardinal Parolin je potom objasnio da Isusovu Crkvu čine učenici koji postaju „sredstva milosrđa za čovječanstvo, za one koji žele prihvatiti Božju ljubav i praštanje”. Papa Franjo, dodao je, “bio je svijetli svjedok Crkve koja se s nježnošću saginje prema onima koji su ranjeni te ih liječi balzamom milosrđa; također nas je podsjetio da mir nije moguć bez prihvaćanja drugih, bez brige za one koji su slabiji i, prije svega, bez međusobnog praštanja tim istim milosrđem koje Bog ima za naše živote.“

Dosadašnji državni tajnik Svete Stolice je istaknuo da je milosrđe središte vjere koje nas poziva da ne temeljimo svoj odnos s Bogom na ljudskim ili svjetovnim kategorijama, na kalkulacijama i sebičnosti, „jer je radosna vijest evanđelja prije svega spoznaja da nas ljubi Bog koji je pun milosrđa i nježnosti prema svakome od nas bez obzira na naše zasluge“. Stoga je pozvao okupljene da žive svoje odnose s drugima u duhu dijaloga, prihvaćanja i praštanja njihovih slabosti i pogrešaka. „Samo milosrđe može liječiti i stvoriti novi svijet, gaseći vatru nepovjerenja, mržnje i nasilja: to je veliki nauk pape Franje“, rekao je kardinal Parolin.

Osvrćući se na Evanđelje dana u kojemu se Uskrsli Krist ukazuje učenicima koji su zatvoreni zbog straha, tuge i zbunjenosti nakon njegove smrti, kardinal je primijetio da su ti isti osjećaji dobar prikaz duhovnog stanja Crkve i cijeloga svijeta nakon smrti pape Franje: „Bol zbog njegove smrti, osjećaj tuge koji nas obuzima, nemir koji osjećamo u našim srcima, osjećaj zbunjenosti: sve to proživljavamo poput apostola koji tuguju zbog Isusove smrti.“

No, kako je kardinal Parolin objasnio, upravo u tim trenucima tame Gospodin dolazi k nama sa svjetlom uskrsnuća, kako bi obasjao naša srca, a papa Franjo nas je na to podsjećao „stavljajući u središte svog pontifikata onu radost evanđelja koja ispunja srce i cijeli život onih koji se susreću s Isusom i koji dopuštaju da ih On spasi: oni su oslobođeni grijeha, tuge, unutarnje praznine i osamljenosti.“

Kardinal Parolin je tu uskrsnu radost i nadu uočio na licima mladih koji su iz cijelog svijeta došli proslaviti svoj Jubilej. Podsjetio ih je na izazove današnjice, poput novih tehnologija i umjetne inteligencije, moleći ih da ne zaborave ispuniti svoje živote istinskom nadom koja ima lice samoga Uskrsloga Gospodina, živoga i prisutnoga u svojoj Crkvi.

„Ništa neće biti preteško ili preizazovno s njim! S njim nikada nećete ostati sami ili prepušteni samima sebi, čak ni u najtežim trenucima! On vas susreće tamo gdje jeste, kako bi vam dao hrabrosti za život, za dijeljenje vaših iskustava, misli, talenata, snova, kako bi mogli u licima onih koji su blizu ili daleko vidjeti brata ili sestru koje treba voljeti, kojima imate toliko toga dati, ali i od kojih možete toliko toga primiti; kako bi vam pomogao da budete velikodušni, vjerni i odgovorni u životu koji je pred vama; kako bi vam pomogao spoznati ono najvrjednije u životu: ljubav koja sve vjeruje i koja se svemu nada“, rekao je kardinal obraćajući se mladima.

Na kraju svoje propovijedi, kardinal Parolin spomenuo se i zahvalio zaposlenicima i vjernicima Grada Vatikana na ljubavi koju imaju prema Svetome Ocu i na službi koju svakodnevno obavljaju: „Vama, svima nama, cijelom svijetu, papa Franjo pruža svoj zagrljaj s neba.“ Zatim je sve preporučio zagovoru, zaštiti i vodstvu Blažene Djevice Marije kojoj je pokojni Papa bio toliko odan.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se