Budi dio naše mreže
Izbornik

Pokopan fr. Augustin Pavlović

agreb (IKA )

Sprovodne obrede za istaknutoga dominikanca, prevoditelja, teološkog i povijesnog pisca, pedagoga i humanista na zagrebačkom Mirogoju predvodio je biskup Košić

agreb, (IKA) – U Zagrebu je 26. travnja pokopan Augustin Pavlović, istaknuti dominikanac, prevoditelj, teološki i povijesni pisac, pedagog i humanist. Sprovodne obrede vodio je pomoćni zagrebački biskup Vlado Košić. Pred više stotina okupljenih redovnika, redovnica, studenata, rodbine, prijatelja i poštovatelja, o pokojniku su govorili dr. Marijan Biškup, kao prior zagrebačkih dominikanaca, prof. Slavka Sente, u ime dominikanki te Tomi Dužević u ime sumještana iz Dola na Hvaru. Biskup Košić istaknuo je kako je fr. Augustin više od 60 godina proživio kao uzoran svećenik i redovnik, predan studijskome teološkom radu i služenju bližnjima, pomaganjem siromašnima u nevolji, osobito u tijeku Domovinskog rata. Dr. Biškup upozorio je kako je svojom prevoditeljskom i spisateljskom djelatnošću prof. Pavlović vidno pridonio boljem poznavanju srednjovjekovne filozofsko-teološke baštine u Hrvatskoj. “Fr. Augustin je dominikanskoj subraći bio u mnogočemu uzor: revan u molitvi, ustrajan u studiju, savjestan u svagdanjem redovničkom životu. Umro je kao svet čovjek, urešen brojnim kršćanskim vrlinama”, zaključio je dr. Biškup. S. Slavka opisala je fr. Augustina kao pravu enciklopediju znanja, a istodobno jednostavna i skromna čovjeka i pravog zaljubljenika u prirodu. Tomi Dužević dodao je kako je pokojnik u Zagrebu u kojem je živio od 1967. do smrti, okupljao svoje sumještane iz Dola na Hvaru. Lijes s posmrtnim ostacima Augustina Pavlovića položen je u dominikansku grobnicu na Mirogoju uz drevni dominikanski koral “Salve Regina”.
Augustin Pavlović rođen je u Dolu na otoku Hvaru 30. studenoga 1916. U dominikanski red stupio je u Dubrovniku 1936., a za svećenika je zaređen 1942. godine. Filozofiju i teologiju studirao je u Hrvatskoj i Češkoj, a predavao ju je na raznim crkvenim učilištima ukupno 44 godine, u Olomoucu, Torinu, Dubrovniku i Zagrebu. Među njegovim znanstvenim raspravama u javnosti su zapažene studije o dominikanskoj duhovnosti i liturgiji, o odnosu Aristotela odnosno Tome Akvinskoga prema ženi, dijalogu katolika s pravoslavnima i muslimanima te o granicama Republike Hrvatske u svjetlu Karlovačkoga i Požarevačkog mira. U javnosti je prof. Pavlović poznat kao prevoditelj djela Aurelija Augustina, Jordana Saskog, Alberta Velikoga, Tome Akvinskoga, Augustina Kažotića, Gennadiosa Scholariosa, Katarine Sijenske, Jeronima Savonarole, Frane Petriša, Šimuna Čučića, Gjura Baglivija i Ivana Pavla II. Hrvatsku kulturu najviše je zadužio prijevodom 18 Akvinčevih djela među kojima se ističe “Suma protiv pogana”. Nakon što je svojedobno i sam bio zatočenik komunističkih koncentracijskih logora u tadašnjoj Čehoslovačkoj te izbjeglica u Europi nakon II. svjetskog rata, unatoč visokoj dobi, u tijeku Domovinskog rata angažirao se kao voditelj župnog Caritasa u Zagrebu. Godine 1995. dobio je europsku nagradu za promicanje ljudskih prava, a 1998. poglavar Reda propovjednika dodijelio mu je naslov učitelja svete teologije, za osobite zasluge na unaprjeđenju znanosti, naročito teoloških. Umro je u Zagrebu 21. travnja, od posljedica moždanog udara.