Budi dio naše mreže
Izbornik

Predstavljeni rezultati prvog istraživanja o kršćanskom vodstvu

Zagreb (IKA)

Istraživanje o kršćanskom vodstvu u Hrvatskoj i njegove rezultate predstavili su predavači Akademije za kršćansko vodstvo, stručnjakinja za fundraising, strateško planiranje i poslovanje neprofitnih organizacija Mladenka Majerić te voditelj Centra Ignacije o. Tvrtko Barun, DI, u subotu 8. srpnja u Zagrebu.

Istraživanje o kršćanskom vodstvu, koje je ispunilo više od 400 anonimnih ispitanika omogućuje uvid u stavove i percepciju kršćana o kršćanskom vodstvu i trebalo bi služiti kao orijentir za usmjerenje odgovornih pojedinaca koji trenutačno obnašaju ulogu vođe, a opredjeljuju se kao kršćani, poručeno je na predstavljanju. Pokazalo se da kršćani kao vođe uglavnom percipiraju muškarce, dok žene kao vođe vidi 11 % ispitanika i ispitanica. Dobrim kršćanskim vođama ispitanici dominantno smatraju duhovno i društveno angažirane vjernike laike, a negativno su ocijenjeni najviše političari s desnice i desnog centra.

Svoje znanstveno viđenje važnosti ispravnog i kvalitetnog kršćanskog vodstva u društvu, s naglaskom na mlade, iznio je dr. sc. Rino Medić sa sveučilišta VERN, a osobno poslovno iskustvo liderstva i kršćanskog pristupa poslovanju predstavio je poduzetnik i partner Kaizen Instituta Ivan Gadže.

„Zanimljivo je da velik broj ispitanika, od koji su 99 % kršćani, kao prvi izbor kršćanskog vođe nije naveo biskupe ili svećenike, već društveno i duhovno angažirane laike. Taj trend doživljavanja laika kao vođa među zajednicama proteklih je godina postao trend u Crkvi u Hrvatskoj. Rezultati nas nisu iznenadili, no važno je konkretno znati gdje je prostor za rad i napredak. To je prvenstveno podatak kako kršćani, barem po ovom istraživanju, žene ne doživljavaju kao vođe te da postoji jako negativna percepcija političara kao neautentičnih kršćanskih vođa. Ispitanici u ovom istraživanju biskupe i svećenike nisu prepoznali kao dominantno pozitivne kršćanske vođe, što je također poruka svima nama i poziv na zajednički rast, edukaciju i uvažavanje kritika“, poručio je na predstavljanju o. Tvrtko Barun.

„Cilj istraživanja nije bio prozivati pojedince ili ukazivati na one koji su percipirani kao negativni kršćanski vođe, već ukazati na važnost govora o ovakvim temama u javnom prostoru. Uz to, rezultati će nama u Akademiji za kršćansko vodstvo dati temelj za edukacije o vodstvu kojima bismo zajedno radili na kreiranju društva nadahnutih ljudi koji će biti kompetentni, pravedni i etični vođe, odnosno kršćanski vođe današnjice, od Crkve preko zajednica i udruga do korporacija“, zaključio je o. Tvrtko.

Prvo istraživanje o kršćanskom vodstvu u Hrvatskoj tijekom dva mjeseca provodio je Centar za duhovnost i kulturu Ignacije, a u istraživanju su sudjelovali ispitanici različitih dobnih skupina iz cijele Hrvatske. Većina ispitanika je visokoobrazovana, zarađuje više od prosječne hrvatske plaće i tijekom poslovnog iskustva obnašala je voditeljsku poziciju. Anketni upitnik sastavljali su predavači Akademije za kršćansko vodstvo, a rezultate je analizirala asistentica s Instituta za društvena istraživanja Ivo Pilar i vanjska suradnica na Hrvatskom katoličkom sveučilištu mag. psych. Katarina Perić Pavišić.

To istraživanje koje je provedeno u suradnji s Američkom biskupskom konferencijom i njemačkom katoličkom zakladom Renovabis pomoći će stručnjacima koji se bave proučavanjem kršćanskog liderstva kao usmjerenje za kreiranje budućih edukativnih projekata vezanih uz vodstvo temeljeno na služenju, integritetu i dubokoj ljubavi prema Bogu i čovjeku.