Proslavljen Dan Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
dan kbf u zagrebu
Zagreb (IKA)
Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu proslavio je Dan fakulteta u ponedjeljak 10. ožujka svečanom sjednicom u dvorani „Vijenac“ Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta u Zagrebu, izvijestio je Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije.
Nakon uvodne molitve i himne „Lijepa naša Domovino“, pozdrav prisutnima uputio je obnašatelj dužnosti dekana KBF-a Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Mario Cifrak.
Pozdravio je umirovljenog zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića, velikog kancelara KBF-a zagrebačkog nadbiskupa Dražena Kutlešu, apostolskog nuncija u Republici Hrvatskoj nadbiskupa Giorgia Linguu, administratora Zagrebačko-ljubljanske mitropolije SPC episkopa Kirila Bojovića, rektora Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Stjepana Lakušića, dekane i prodekane fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te ostale goste i svima prisutnima zaželio dobrodošlicu.
Uslijedio je govor nadbiskupa Kutleše koji je prisutne pozvao na molitvu nebeskom Ocu za Svetoga Oca, moleći da ga Gospodin obdari snagom i zdravljem te ga trajno prati svojom milošću. Govoreći o poniznom i predanom služenju istini koja leži u srcu teološkog promišljanja, nadbiskup Kutleša istaknuo je da „njezina obveza biti donositeljicom poruke o sigurnim stvarima koje je spoznala, premda je svjesna da je svaka spoznata istina samo jedna dionica prema onoj punoj Istini koja će se očitovati u posljednjoj Božjoj objavi (Fides et ratio, br. 2). U tom poslanju bogoslovni fakulteti imaju posebnu odgovornost.“
„Uzvišenu zadaću služenja istini pozvani smo vršiti u sekulariziranom i multikulturalnom okruženju, što zahtijeva poniznost u traženju, ali i hrabrost u očuvanju svjetla istine. Stoga cijenim i potičem kulturu dijaloga – s društvom, znanošću, umjetnošću – koju njeguje Katolički bogoslovni fakultet. No, taj dijalog nikada ne smije biti na štetu evanđeoske istine, jer je kršćanska poruka najdragocjeniji dar koji možemo ponuditi svijetu“, rekao je nadbiskup Kutleša te istaknuo problem odjeljivanja morala i vjere o kojem je govorio i sv. papa Ivan Pavao II.
Nadbiskup je pozvao da se svatko na svom mjestu i u svojoj službi odazove Kristovom pozivu kazavši studentima i profesorima „budite ponosni na svoje uzvišeno i dragocjeno poslanje jer ono služi spasenju duša i prosvjetljivanju umova. Budite nositelji svjetla Božje riječi, donoseći njezin sjaj u tamu svijeta. Zahvaljujem svima na trudu koji ulažete u rad ove ustanove. Iskrene čestitke diplomantima, osobito onima koji su se istaknuli svojom marljivošću i ljubavlju prema svetim znanostima.“
Nuncij Lingua istaknuo je da se ove godine slavi 1700. obljetnica Nicejskog koncila, prvog primjera ekumenske sinodalnosti. „Od njega smo naučili da su međusobno slušanje i zajedničko razlučivanje temeljni alati za rješavanje stalnih napetosti između prošlosti i budućnosti. Papa Franjo dodatno želi produbiti takvu sinodalnost, osobito u ovo vrijeme geopolitičkih, društvenih i crkvenih napetosti, kada Crkva mora biti sposobna prenositi svoj nauk, vjerna svojim izvorima, ali i osjetljiva za nove znakove vremena“, poručio je nuncij Lingua, istaknuvši da im u toj izgradnji i obnovi vjere može pomoći jubilejska godina u kojoj se nalaze.
Rektor Sveučilišta u Zagrebu dr. Lakušić uputio je pozdrave i čestitke povodom 356. Dana KBF-a. „Ova visoka obljetnica svjedoči o dugoj tradiciji akademske izvrsnosti, intelektualnog promišljanja i predanosti obrazovanju koje je kroz povijest povezano s razvojem Sveučilišta u Zagrebu i hrvatskog društva u cjelini. Od svojih početaka do danas KBF je ostao jedno od središnjih mjesta promišljanja i proučavanja filozofskih, teoloških i humanističkih znanosti, a one su osobito važne u ovo vrijeme tehnološke transformacije i globalnih izazova zbog održavanja dijaloga između znanosti, kulture i društva. Važnost KBF-a je ta da ne promatra svijet kroz prizmu tehnološkog napretka, već kroz prizmu etike, humanizma i vrijednosti koje su temelj svakog društva“, rekao je rektor Lakušić.
„Obrazovanje ne smije ostati isključivo na stjecanju tehničkog znanja, već mora razvijati cjelovitu osobu, pojedinca koji razumije značaj društvene solidarnosti, moralnih vrijednosti i odgovornosti prema zajednici. Katolički bogoslovni fakultet upravo time daje vrijedan doprinos učeći studente ne samo znanjima, već i vrijednostima koje će ih oblikovati u odgovorne pojedince“, zaključio je.
Nazočnima su se obratili i posebni gosti, dekan Teološkog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani doc. dr. sc. Tadej Stegu i dekan Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta u Skoplju prof. dr. sc. Dejan Borisov.
Uslijedilo je dekanovo izvješće o životu i radu KBF-a u protekloj akademskoj godini. Nakon dekanovog izvješća, dodijeljene su nagrade studentima, profesorima, djelatnicima i suradnicima Fakulteta. Izvedena je studentska himna Gaudeamus igitur.
Istoga dana prije Svečane sjednice održana je svečana promocija diplomanata Fakulteta.
Na svečanoj sjednici pjevali su Zbor Instituta za crkvenu glazbu pod ravnanjem prof. Danijele Župančić uz glasovirsku pratnju prof. Milana Hibšera te Pučki pivači KBF-a, izvijestio je Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije.