Istina je prava novost.

Prva sjednica dekana Zadarske nadbiskupije u novom mandatu

Prva sjednica dekana Zadarske nadbiskupije u novom petogodišnjem mandatu pod predsjedanjem zadarskog nadbiskupa Milana Zgrablića održana je u četvrtak 28. rujna 2023. u svečanoj dvorani Nadbiskupskog doma u Zadru.

Govoreći o ulozi dekana, nadbiskup Zgrablić uvodno je podsjetio na misao mons. Mateja Dujma Dvornika, značajnog zadarskog nadbiskupa koji je tu službu obavljao od 1901. do 1910., a sadržaj te poruke aktualan je u Crkvi i stoljeće nakon toga. Na susretu s dekanima 5. veljače 1902., mons. Dvornik rekao je da su „dekani oči i ruke biskupa“.

„Dekan bi trebao biti srce, oči i ruke biskupa u dekanatu“, istaknuo je mons. Zgrablić, potaknuvši dekane da u ime Nadbiskupije koordiniraju pastoralni život u mjesnoj Crkvi i djelovanje nadbiskupijskih Povjerenstava. Nadbiskup je istaknuo potrebu da dekani zada
e u svojoj nadležnosti, a navedene su u Statutu o službi dekana u Zadarskoj nadbiskupiji, u ime biskupa koordiniraju na području dekanata. Naglašeno je da je dekanat posredničko tijelo između župa i Nadbiskupije čija je zadaća prilagođavati zajednički pastoral konkretnim situacijama koje su na biskupijskom planu često različite.

Mons. Zgrablić donio je Statut o službi dekana u Zadarskoj nadbiskupiji datiran 19. rujna 2023., s odredbama „u duhu sinodalnosti, radi što bolje koordinacije zadaća i dobrobiti vjernika u Nadbiskupiji“, imajući u vidu Zakonik kanonskog prava i prethodnu odluku o dužnostima dekana u Zadarskoj nadbiskupiji. Odredbe novog Statuta predstavio je don Marin Batur, kancelar Zadarske nadbiskupije, nakon čega je uslijedila rasprava s dekanima.

„Vjernom i marljivom primjenom odredbi Statuta želimo bolje organizirati i jačati zajednički pastoralni rad, kako bi apostolsko djelovanje u našoj Nadbiskupiji bilo što plodonosnije. Glavni cilj dekanata je osigurati da župnici, đakoni, redovnici, redovnice i laici koji su uključeni u apostolat, uz pomoć dekana čine jezgru oko koje se usklađuje sva pastoralna djelatnost. Dekanat ne preuzima ili nadomješta župne odgovornosti, nego promiče i koordinira pastoralno djelovanje i po potrebi pruža ujednačena i usklađena rješenja“, poručio je mons. Zgrablić.

U bratskom svećeničkom duhu, nadbiskup je potaknuo dekane da u ime Kristovo i njegovo brinu oko svećeničkog prijateljstva i bratstva, potiču na sudjelovanje na mjesečnim rekolekcijama, godišnjim duhovnim vježbama te susretima u dekanatu i Nadbiskupiji te da „posebnu brigu posvete starijim ili bolesnim svećenicima, osobito onima koji se nalaze u teškim osobnim ili pastoralnim okolnostima, pazeći da ne ostanu bez duhovne, zdravstvene i materijalne pomoći“.

U Zadarskoj nadbiskupiji postoji 11 dekanata: Dekanat Zadar–Istok, Dekanat Zadar–Zapad, Ninski, Biogradski, Benkovački, Paški, Zemunički, Novigradski, Ražanački, Ugljansko-pašmanski i Dugootočko-silbanski dekanat. To je promjena u odnosu na prijašnjih 13 dekanata, do koje je došlo povezivanjem nekadašnja dva samostalna dekanata s druga dva; Pašmanski i Silbanski pridruženi su Ugljanskom i Dugootočkom dekanatu i sada od dosadašnjih četiri, čine dva dekanata. To je odraz otočke stvarnosti koja se manifestira u manjem broju stanovnika i reduciranosti cjelokupnog redovnog života na otocima, koja je vidljiva i u pastoralu i organizaciji djelovanja župa.

Generalni vikar Zadarske nadbiskupije don Ante Sorić predstavio je kanonske i dekanatske vizitacije za nadolazeću pastoralnu godinu. Na sjednici su razmotrena i praktična pitanja na župnoj i dekanatskoj razini. Između ostaloga, ubuduće će se organizacijski dio tradicionalnog Hodočašća vjernika Zadarske nadbiskupije sv. Nikoli Taveliću u Šibenik obavljati na dekanatskoj razini i u koordinaciji dekana.

Kako bi se zajedničkim djelovanjem promicala pastoralna briga, Statut određuje da struktura i djelovanje dekanata mora ispunjavati sljedeće zadatke: promicati crkveno zajedništvo između susjednih župa, njegovati bratstvo i pastoralnu suradnju među njima, poticati svećenike na zajedničko razmatranje Svetog pisma (Lectio divina), proučavanje dokumenata Učiteljstva te provedbu i provjeru pastoralnih planova, provoditi na prvoj razini savjetovanje o nadbiskupijskim pastoralnim usmjerenjima, pružiti potrebnu pomoć svećenicima, laicima i crkvenim zajednicama koje se nađu u poteškoćama te surađivati s institucijama, uredima i pastoralnim povjerenstvima Zadarske nadbiskupije.