Budi dio naše mreže
Izbornik

Prvi prijenos uživo na internetu i društvenim mrežama mise iz Dubrovnika

Dubrovnik (IKA)

Zbog preporuka odgovornih o nedolasku na misna slavlja radi prevencije širenja bolesti COVID-19, Dubrovačka biskupija organizirala je prijenos nedjeljnog misnog slavlja treće korizmene nedjelje uživo na webu iz dubrovačke katedrale, a misu je predslavio dubrovački biskup mons. Mate Uzinić.

Biskup je zahvalio svima koju su došli na misu, a posebno je zahvalio onima koji prate misu putem Interneta jer su poslušali poziv da ostanu kod svojih domova i tako razborito postupaju.

„Trebamo biti hrabri, ali i razboriti. Pozivam vas sve da se suzdržavate, koliko je moguće, od nepotrebnih izlazaka i da poštujete one koji vam žele pomoći. Možda ne možemo zaustaviti širenje virusa, ali ga možemo usporiti. Ako odgovorno i razborito postupamo možemo pomoći onim službama koje nam žele pomoći“, kazao je na početku mise dubrovački biskup.

Objasnio je vjernicima koji su putem prijenosa pratili misu da prijenos pokušaju doživjeti na jedan drugačiji način od drugih prijenosa.

„Ovim javnim prijenosom želimo povezati ovu našu mjesnu Crkvu s vašim kućnim Crkvama. U redovitim okolnostima to činimo preko župa i župnika, ali zbog ovih okolnosti to možemo činiti u manjoj mjeri pa se na ovaj način želimo povezati s nama. Želimo pokazati da smo jedna Crkva, želimo biti Crkva povezana, kad već ne možemo fizički, u duhu i zajedništvu“, istaknuo je biskup.

Misno slavlje biskup je započeo blagoslovom vode, a obitelji ispred ekrana je pozvao da donesu čašu vode te tako u svojim kućnim Crkvama sudjeluju u blagoslovu vode kojom se vjernici žele spomenuti svoga krštenja te zaštititi.

Bez vode nema života

Misna čitanja treće korizmene nedjelje donijela su ulomke koji spominju vodu, u događaju iz Mojsijeva života kao i u susretu Isusa sa ženom Samarijankom na zdencu. Tumačeći čitanja biskup je istaknuo dva značenja vode, ono materijalno, kao tekućine bez koje fizički život nije moguć, i ono duhovno, kao vode bez koje život uopće ne bi ni počeo.

Vapaj Izraelaca Mojsiju za vodom je jednim dijelom opravdan jer im je voda bila potrebna za život, kazao je biskup, ali drugim dijelom nije „jer su zaboravili tko ih je izveo iz Egipta i tko je s njima“, da postoji onaj koji daje mogućnost vodi da daje život, da postoji onaj koji je važniji od same vode jer ni sama voda nije dovoljna da bi bilo života.

Nedjeljna liturgija zato vjernike s ovog materijalnog značenja vode želi usmjeriti prema drugoj, simboličnoj razini, prema Onome iz kojeg izvire život, Onoga koji daje život, nastavio je dubrovački biskup.

„Onaj iz kojeg izvire život je Bog koji nam se objavio u Isusu Kristu i koji je za nas postao izvor žive vode, koji je Duh Sveti.“

Potkrijepio je to mislima sv. Pavla iz drugog čitanja u kojem se kaže da nada ne postiđuje i da je ljubav Božja „razlivena u srcima našim“ po Duhu Svetom koji nam je dan. To je jedna druga, viša razina, koja nas od ovog materijalnog, bez čega ne možemo živjeti, usmjerava prema onom višem, nebeskom bez čega ne samo ne možemo živjeti nego ne bismo ni počeli živjeti, objasnio je tu povezanost biskup Uzinić.

Oba ova smisla, materijalni i duhovni, se isprepliću u razgovoru Isusa sa Samarijankom.

„Materijalni smisao je temelj na kojem Isus gradi vjeru Samarijanke, ali i svih nas, kako bi nas usmjerio prema onom višem, bitnom izvoru, ali i učinio da taj izvor može biti izvor koji će provrijeti u svakom od nas.“

Bog je izvor vode za život vječni

Govoreći o tom susretu biskup Uzinić je istaknuo onu višu razinu, razinu koja je promijenila Samarijanku. „Vidimo da ju je ta svijest da postoji važnija voda promijenila i učinila prvo apostolom, misionarom Isusa Krista, a onda sa svojim narodom, koji je također promijenjen jer je shvatio da postoji važniji izvor, onaj koji ne može presušiti, je postala ona koja Isusa Krista ispovijeda kao spasitelja svijeta“, kazao je.

Jesmo li mi, braćo i sestre, spremni na ovu promjenu?, upitao se biskup te naveo primjer „osušenih zdenaca“ na ulazima u crkve istaknuvši razliku između ovozemaljske vode koja može biti i zaražena i biti prenositelj virusa među ljudima, i one nebeske vode koju ova voda samo simbolizira i koja na nju usmjeruje, a to je „voda koja izvire iz samoga Boga, voda koja nam se darovala po Isusu Kristu“.

Biskup je to povezao i s onim čega se vjernici spominju na Veliki petak, a to je da je Isus postao izvor žive vode, iz njegovog probodenog srca potekao je izvor i dogodilo se ono o čemu govori Pavao, razlila se po Duhu Svetome ljubav Božja na sve nas.

Voda kao simbol krštenja je tu da se sjetimo onoga što se već dogodilo, a to je, teološki rečeno, da je Isus umro za nas dok smo još bili bezbožnici, grešnici i uključio nas po vodi, po Duhu Svetome, i učinio da i u nama provre izvor. Zato je materijalna voda samo simbol, znak „da taj izvor koji imamo već u sebi ponovo probudimo, da on postane djelotvoran, da provre ljubavlju Duha Svetoga, da iziđe iz nas i dotakne našu braću i sestre kojima ćemo, kao i Samarijanka, onda moći biti misionari, apostoli kako bi oni došli do spoznaje da je Isus Krist jedini spasitelj svijeta.“

Neka iz svih nas struji „živa voda“ po našoj odgovornosti i razboritosti u ovim danima

Na kraju propovijedi je biskup Uzinić ponovio Isusove riječi Samarijanki, ali i svim krštenicima:
„Tko bude pio vode koju ću mu ja dati, ne, neće ožednjeti nikada: voda koju ću mu ja dati postat će u njemu izvorom vode koja struji u život vječni.”

Poželio je da taj izvor struji „po našoj odgovornosti, po razboritosti, po tome što ćemo pomoći sustavu da nam pomogne a nećemo svojim nerazboritim ponašanjem ugroziti ne samo svoj život nego i živote drugih, kako ovozemaljske živote, ali još važnije onaj vječni koji je u nama po krštenju započeo i koji se želi se pretočiti u život vječni“.

Na misi se molilo za sve pogođene bolešću COVID-19, onima koji im služe kao i za sve odgovorne na različitim razinama koji moraju donositi hrabre i odgovorne odluke.

Sljedeći prijenosi iz dubrovačke katedrale

Mise iz katedrale Gospe Velike iz Dubrovnika prenosit će se putem interneta svake nedjelje u 10 sati, a svi mediji koji žele preuzeti prijenos mogu to slobodno učiniti. Osim nedjeljnih misa svake večeri u 20 sati upriličit će se molitva ispred oltara Gospe od Porata a svi koji žele mogu se priključiti i duhom sudjelovati.

Liturgijsko pjevanje na misi predvodili su katedralni zborovi pod vodstvom profesorice Maje Marušić, a na kraju mise katedralni župnik je upoznao vjernike s obavijestima među kojima je i ta da će proslava sv. Josipa ove godine umjesto u maloj crkvi sv. Josipa unutar zidina odvijati u katedrali koja je veći prostor. Na blagdan sv. Josipa bit će prenošena misa u 18 sati.

Misna slavlja uživo moći će se pratiti na web stranicama Dubrovačke biskupije kao i na društvenim mrežama putem Facebook profila dubrovačkog biskupa mons. Mate Uzinića.

Snimku prijenosa mise možete pogledati ovdje:
http://dubrovacka-biskupija.hr/portal/livestream/

https://www.facebook.com/100001490410767/videos/2888138097912509/ 

FOTOGALERIJA (dolje)