Istina je prava novost.

Relikvija Svetog Križa službeno izložena na javno čašćenje u župi Marija Zvijezda

Banjolučki biskup Franjo Komarica izložio je 1. svibnja na javno čašćenje relikviju Svetog Križa pronađenu u baštini redovnika trapističke opatije Marije Zvijezde.

Tijekom aktualnog sređivanja arhiva, pronađen je i službeni crkveni dokument o vjerodostojnosti te relikvije kao i sama relikvija postavljena u posebno izrađeni drveni križ. Relikvija Svetog Križa darovana je 10. veljače 1895. godine „prečasnom gospodinu opatu reformiranoga cistercitskoga reda Trapista samostana Marija Zvijezda u Bosni (o. Dominiku Assfalgu), na veću slavu Božju!“, „da se javno izlaže i pokazuje“ te „na štovanje Kristovim vjernicima“.

Liturgijski obred je unutar misnog slavlja predvodio biskup Franjo, uz suslavlje domaćeg župnika Zvonke Topića, župnika i dekana banjolučkog Vladislava Žarka Ošapa, župnika iz Nove Topole Angela Bartulice i biskupovog tajnika Ilije Kelića.

Misnom slavlju je prethodila „svibanjska pobožnost“ pred čudotvornom slikom Majke dobrog savjeta. Biskup je najprije nazočne uveo u opravdanost i duhovnu korist obavljanja „svibanjske pobožnosti“. Podsjetio je na službeni stav Crkve izražen osobito u enciklici „Mjesec Svibanj“ svetog pape Pavla VI. iz 1965. godine.

U toj enciklici papa hvali i bodri vjernike da rado obavljaju tu pobožnost u čast Gospi, moleći osobito „za mir u svijetu“. Što budu vjernici bliže Mariji, to će biti bliže i njenom Sinu, „Spasitelju, kojemu se ljudi moraju približavati, pritisnuti svojim duševnim mukama i duhovnim tjeskobama, nalazeći se na životnim stranputicama i ugroženi brojnim opasnostima sadašnjeg vremena.“

U misnoj homiliji je biskup tumačio svetopisamske ulomke spomendana sv. Josipa Radnika. Govorio je i o sv. Josipu kao radniku i kao uzoru za nasljedovanje svim radnicima i svim ljudima skromnih životnih prilika. Protumačio je ukratko i službeni nauk Crkve o pravilnom vrednovanju rada i radništva.

Pojasnio je na – Isusovom primjeru iz pročitanog evanđeoskog ulomka – da se i njegovi današnji učenici trebaju truditi – kad ustreba – biti protiv neispravnih uskogrudnih načina ponašanja i djelovanja i svoje okoline, pogotovo ako se radi o obrani i promicanju Božje istine i pravde.

Posebno je pojasnio čašćenje relikvija u kršćanstvu te „jedinstvenu, providonosnu“ priliku koju su dobili domaći vjernici za svoju duhovnu korist u nazočnosti i dostupnosti za javno čašćenje „svete čestice drveta od Križa Gospodina našega Isusa Krista“. Pozvao je vjernike da češće dođu pred živoga Krista u svetohraništu, pored kojega je postavljen križ s relikvijom i da ondje mole za snagu da i sami strpljivo nose svoj križ, na proslavu Božjeg imena, izgradnju Kristova kraljevstva i svoga spasenja.

Pjevanje svih okupljenih vjernika predvodile su redovnice Klanjateljice Krvi Kristove iz obližnjeg samostana „Nazaret“ i župni pjevači, a pratila ih je na instrumentu s. Julijana Djaković, biskupijska koordinatorica crkvenog pjevanja.