Budi dio naše mreže
Izbornik

Rijeka: Stvaranje "novog lica" župne zajednice

Rijeka

Mons. dr. Milan Šimunović u riječkoj župi Sv. Ane, koja se tek nedavno osamostalila, govorio o novijem poimanju župne zajednice, nužnosti uključivanja u njezinu izgradnju te pružanju svesrdne podrške svome župniku

Rijeka, (IKA) – U župi Sv. Ane na Gornjoj Vežici u Rijeci u nedjelju 11. svibnja vjerničko okupljanje bilo je u znaku svečane podjele mandata članovima župnoga pastoralnog vijeća, koje je odobrio riječki nadbiskup Ivan Devčić nakon izbora u svim župama u nedjelju 13. ožujka te animiranja cijele zajednice za različite načine angažmana. Župnik Ivica Friščić ulaže značajne napore da se stvori župna zajednica. Naime, župa Sv. Ane na Gornjoj Vežici osnovana je još prije trideset godina, ali se nije osamostalila već je bila u sklopu župe sv. Terezije od Malog Isusa na Donjoj Vežici. Tek je protekle godine nadbiskup Devčić osamostalio župu, imenovavši zasebnog župnika. Na području župe živi oko 9.000 stanovnika, za koje se pretpostavlja da su u većini katolici. Župljani se okupljaju u Hrvatskom domu, u nadi da će uskoro započeti gradnja župne crkve, uz potporu Nadbiskupskog ordinarijata i svih dobročinitelja.
U svrhu animiranja župljana, osobito prvoga župnog pastoralnog vijeća, za izgradnju župne zajednice župnik je pozvao profesora pastoralne teologije na Teologiji u Rijeci mons. dr. Milana Šimunovića. Mons. Šimunović najprije je na misi, na temelju biblijskih čitanja, progovorio o važnosti okupljanja u imenu Isusa kao Dobrog Pastira kao i o novijem poimanju župne zajednice i nužnosti uključivanja u njezinu izgradnju te pružanju svesrdne podrške župniku. Nakon što je župnik na kraju mise podijelio mandate i statut članovima prvoga župnog pastoralnog vijeća, mons. Šimunović održao je susret s vijećnicima. Pritom im je uručio i predstavio Vodič za djelovanje župnoga pastoralnog vijeća, koji je priredio na temelju crkvenih dokumenata i suvremenog pastorala, a koji smjera prema stvaranju “novog lica” župne zajednice. Istaknuo je odgovornost župnoga pastoralnog vijeća da učini sve kako se nova župa ne bi pretvorila u “servis za zadovoljenje vjerskih potreba”, već mjesto zauzetog drugovanja s Uskrslim, učenja, slavljenja otajstava i življenja iz vjere. U tom smislu, potrebno je preustrojiti neke tradicionalne oblike i službe te stvoriti tzv. manje posebne skupine ili zajednice, osobito liturgijsku, obiteljsku, biblijsku, karitativnu, duhovno-molitvenu i dr., za koje će suodgovornost trebati preuzeti pojedini članovi vijeća. To je za vijećnike bila značajna novost i izazov. Izrazili su spremnost da, nakon proučavanja tog dokumenta, pod vodstvom župnika, krenu u zauzetije pastoralno planiranje, a osobito angažiranje ostalih članova župne zajednice.