Foto: IKA // primopredaja službe nacionalnog ravnatelja Papinskih misijskih djela
Zagreb (IKA)
S. Ivana Margarin preuzela je u srijedu 4. kolovoza službu nacionalne ravnateljice Papinskih misijskih djela u Republici Hrvatskoj od dosadašnjeg ravnatelja vlč. Antuna Štefana, svećenika Varaždinske biskupije.
Primopredaja je održana u zgradi Hrvatske biskupske konferencije u Zagrebu, u nazočnosti predsjednika Vijeća za misije HBK krčkog biskupa Ivice Petanjka, generalnog tajnika HBK dr. vlč. Krunoslava Novaka i djelatnice u Nacionalnom misijskom uredu Snježane Menalo.
Novu ravnateljicu imenovala je Kongregacija za evangelizaciju naroda na petogodišnji mandat do 2026. godine. Biskup Petanjak rekao je da su Kongregaciji predložili jednog kandidata i dvije kandidatkinje. Istaknuo je da je novost što službu po prvi put preuzima jedna redovnica, što je, kako neki kažu, „u duhu pape Franje koji povjerava službe ne samo svećenicima nego i redovnicama i laicima“. To je stoga i „novi korak za Katoličku Crkvu u Hrvatskoj“, dodao je.
Izrazio je nadu da će buduća suradnja s novom ravnateljicom biti dobra, iskazavši svoju spremnost na potporu, kao i mnijenje da su svi biskupijski povjerenici također otvoreni i spremni na suradnju. „U Božje ruke i s Božjim blagoslovom danas okrećemo jednu novu stranicu u povijesti misija u Hrvatskoj“, ustvrdio je mons. Petanjak.
Također, zahvalio je vlč. Antunu Štefanu koji je službu ravnatelja obnašao proteklih deset godina, u dva mandata. Kazao je da je službu ravnatelja obnašao s mnogo entuzijazma i poleta. Biskup se prisjetio njihove suradnje te je posvjedočio da je vlč. Štefan, kako je imao veliko misionarsko iskustvo, na sastancima o misijama uvijek govorio „s mnogo emocija, mnogo ljubavi i oduševljenja“. Sada se vraća u Varaždinsku biskupiju gdje je imenovan župnikom u Šenkovcu.
Predsjednik Vijeća za misije osvrnuo se i na trenutnu situaciju vezano uz hrvatske misionare i misionarke pod kapom PMD-a kojih ima oko 80 diljem svijeta. Rekao je da su među njima dijecezanski i redovnički svećenici te redovnice i volonteri. „Ono što je ohrabrujuće je da misionarski duh živi u Hrvatskoj. Gotovo svake godine nađe se netko novi tko izrazi spremnost da ide“, kazao je.
S. Ivana Margarin očekuje da će svojim radom nastaviti „lijepi kontinuitet misijskog djelovanja u Crkvi u Hrvata“. Pritom očekuje plodnu suradnju s biskupom Petanjkom i biskupijskim povjerenicima za misije kao svojim prvim suradnicima „na dobro svih naših misionara diljem svijeta“.
Nova ravnateljica se dosad, kako je rekla, okvirno upoznala sa stanjem PMD-a u RH. Kazala je da će joj prvi koraci po preuzimanju službe biti upoznati djelovanje misionara, stupiti s njima u kontakt, vidjeti njihove poteškoće, potrebe i u krajnjem slučaju radosti, „u tako plemenitom radu širenja Božje riječi, i pokušati dizati misijsku svijest u našem narodu, da bi doista svi što više doživjeli tu kršćansku dužnost biti misionar, bilo molitvom, bilo na djelatan način“.
Hrvatski misionari se svake godine sastaju na uobičajenom ljetnom susretu u Hrvatskoj što je prilika da ih vjernici i javnost uživo vide i čuju čime se sve bave i što im je sve potrebno. Prošle godine zbog protuepidemijskih mjera susret nije održan, a s. Ivana rekla je da se neće održati ni ove godine. Nada se da će se susret ipak održati uskoro jer je susret uživo nezamjenjiv, bez obzira na mogućnosti koje pružaju društvene mreže i ostala medijska sredstva.
S. Ivana Margarin rođena je u Karlovcu gdje je završila osnovnu školu i Opću gimnaziju nakon čega je 2001. stupila u samostan Družbe Kćeri Božje ljubavi. Prve zavjete položila je 2006., a doživotne 2011. Diplomirala je talijanski jezik i književnost te informacijske znanosti, smjer arhivistika 2013. na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od 2016. tajnica je Provincije Božje providnosti Družbe Kćeri Božje ljubavi i odgojiteljica juniorki.
Papinska misijska djela su ustanova Katoličke Crkve koja pomaže djelovanje misionara u siromašnim i nerazvijenim zemljama Afrike, Azije, Južne Amerike i Oceanije. U tim dijelovima zbog nerazvijenosti i siromaštva stanovništvo, a osobito djeca često trpe od gladi. Uz osnivanje novih kršćanskih zajednica i širenje vjere, misionari i misionarke pomažu razvijati lokalne zajednice – osnivaju škole, educiraju učenike, ali i odrasle raznim zanatima, te pružaju zdravstvenu zaštitu.
PMD sačinjavaju četiri različita ogranka: Djelo za širenje vjere, Djelo svetog djetinjstva, Djelo sv. Petra, Misijska zajednica.