Budi dio naše mreže
Izbornik

SARAJEVO: SUSRET MLADIH SREDNJE I JUGOISTOČNE EUROPE

Sarajevo (IKA/KTA )

Sarajevo, 16. 11. 1998. (IKA/KTA) - Svečanim misnim slavljem u sarajevskoj katedrali završen je 15. studenoga trodnevni susret mladih Srednje i Jugoistočne Europe pod nazivom "Solidarnost, ideali i nade na pragu trećeg tisućljeća". Misno slavlje predvod

Sarajevo, 16. 11. 1998. (IKA/KTA) – Svečanim misnim slavljem u sarajevskoj katedrali završen je 15. studenoga trodnevni susret mladih Srednje i Jugoistočne Europe pod nazivom “Solidarnost, ideali i nade na pragu trećeg tisućljeća”. Misno slavlje predvodio je sarajevski nadbiskup kardinal Vinko Puljić u zajedništvu s više svećenika. Kardinal Puljić zahvalio je sarajevskoj mladeži na vjernom svjedočenju svoje vjere u tijeku rata, te je okupljenim mladima govorio o njihovu ostvarenju, upućujući im riječi ohrabrenja na putu ostvarenja kroz život. Zaželio im je da kao nositelji i svjedoci nade ostvare i prenesu tu nadu u novo tisućljeće, unoseći u društvo prave vrednote vjere.
Susret je započeo 13. studenoga u zgradi Katoličkoga školskog centra “Sv. Josip” u Sarajevu. Nakon pozdravnih riječi ravnatelja Katoličkoga školskog centra na Stupu don Tome Mlakića, predstavljene su udruge katoličkih studenata: “Emaus” iz BiH, AMOS iz Slovenije, studenti iz Mostara, Akademsko katoličko društvo “Sv. Jeronim” iz Rijeke, Zajednica kršćanskog života iz Zagreba, studenti iz Beograda, Djelo Marijino iz Subotice, studenti iz Sombora, Djelo Marijino iz Makedonije, studenti iz Albanije, Austrijsko studentsko udruženje iz Austrije i Zajedništvo i oslobođenje iz Italije. Potom je prodekan Vrhbosanske katoličke teologije u Sarajevu dr. Pavo Jurišić održao predavanje “Životna orijentacija mladih”, nakon čega je uslijedio rad u skupinama.
Drugi dan susreta, 14. studenoga, započeo je izlaganjem “Mladi nade i put Crkve, Crkva mjesto ostvarenja ideala i nadanja mladih” sarajevskoga pomoćnog biskupa Pere Sudara. U svome se izlaganju biskup Sudar osvrnuo na sam pojam Europe, te je istaknuo da ljuti tog podneblja nerijetko imaju “kompleks” od samog pojma Europe, kao da nisu sigurni pripadaju li uopće Europi. Samo predavanje bilo je podijeljeno u tri dijela. U prvom dijelu sarajevski pomoćni biskup govorio je kako Bog treba čovjeka, a čovjek ne može bez Boga. Drugi dio bio je posvećen Crkvi i mladima, te je istaknuo kako Crkva treba mlade, dok je u trećem dijelu predavanja govorio kako i mladi trebaju Crkvu. Nakon toga izlaganja bio je rad po skupinama, a potom je bila zajednička razmjena mišljenja. Govoreći o materijalizmu u Europi, mladi su zaključili da trebaju razlikovati ono što treba odbaciti, odnosno od čega se treba čuvati. Zaključeno je kako od Europe treba uzeti ono što je dobro, ali postoji mnogo toga što Europi trebamo dati, zaključila je okupljena mladež, dodavši kako su svjesni da mogu biti i primjer za Europu. U poslijepodnevnim satima istoga dana priređeno je razgledavanja sarajevskih vjerskih građevina Gazi Husrev begove džamije, pravoslavne crkve i židovskog hrama. Navečer je slavljena misa u župi sv. Luke u Novom gradu, koju je predvodio profesor na sarajevskoj Franjevačkoj teologiji dr. fra Ivan Šarčević.
Domaćin i priređivač susreta bila je Akademska katolička udruga “Emaus”, zajednica katoličkih studenata u Bosni i Hercegovini čija je temeljna zadaća upoznavanje i povezivanje studenata koji svoja kršćanska načela žele živjeti ne samo u privatnome, nego i u društvenom životu i djelovanju. Taj je susret za “Emaus” predstavljao početak aktivne društvene zauzetosti čije su odrednice: duhovnost, zajedništvo i izobrazba.