Istina je prava novost.

Šibenska biskupija dobila novoga svećenika – zaređen don Robert Maretić

Đakon Šibenske biskupije don Robert Maretić zaređen je za svećenika u subotu 27. lipnja u katedrali sv. Jakova u Šibeniku. Misno slavlje i obred svećeničkog ređenja predvodio je šibenski biskup mons. Tomislav Rogić, izvijestila je Šibenska biskupija.

U suslavlju su bili brojni svećenici Šibenske biskupije, odgojitelji Centralnoga bogoslovnog sjemeništa u Splitu te umirovljeni šibenski biskup mons. Ante Ivas.

U homiliji je biskup Rogić istaknuo da je Božja riječ toga dana upućena svima, a osobito ređeniku koji pristupa Gospodnjem oltaru kako bi postao svećenik Isusa Krista.

„On te vodio do ovoga časa, a ti si mu se odazvao. On te izabrao i odlučio ti povjeriti poslanje da u njegovo ime slaviš sveta otajstva naše vjere, dijeliš sakramente, naviještaš njegovu riječ, opraštaš grijehe, novorođene uvodiš u posvetnu milost, a one koji napuštaju ovaj svijet molitvom preporučuješ Bogu“, poručio je biskup novozaređenom svećeniku.

Polazeći od riječi svetoga Pavla Timoteju: „Znam komu sam povjerovao“, biskup je naglasio da je svećenički poziv odgovor Bogu koji daruje život i koji u Isusu Kristu spašava čovjeka svojom žrtvom na križu i slavnim uskrsnućem. Don Robertu poručio je kako će taj odgovor trebati iznova pronalaziti svakoga dana kako bi mu bio snaga, utjeha, polet, ohrabrenje, nada i smisao u svakodnevnom služenju Bogu i čovjeku.

Govoreći o svećeničkom pozivu, biskup je istaknuo kako se on ne iscrpljuje jednom odlukom, nego zahtijeva trajno obnavljanje predanja u Božje ruke.

„Nije to jedna odluka, nego trajno obnavljanje predanja u Božje ruke. To je proces dozrijevanja koji će trajati cijeli tvoj svećenički život“, rekao je.

Posebno je upozorio na duhovne potrebe današnjega čovjeka kojemu je, kako je rekao, najpotrebniji povratak smislu, ponovno otkrivanje nade u pobjedu dobra i usmjerenost prema vječnosti. Don Robertu je poručio da je postavljen za propovjednika, navjestitelja i učitelja evanđelja.

Podsjetio je i na Isusove riječi: „Žetva je velika, a radnika malo. Molite, dakle, Gospodara žetve da pošalje radnike u žetvu svoju.“ Istaknuo je kako je riječ o petom svećeničkom ređenju u Šibenskoj biskupiji u posljednjih deset godina, dok je u istom razdoblju biskupija ostala bez trinaest svećenika zbog smrti, bolesti, premještaja na druge službe ili napuštanja svećeničke službe.

Naglasio je kako biskupiji danas nedostaje petnaest župnika te da se pastoralna skrb sve češće organizira spajanjem župa i kružnim rasporedom nedjeljnih misa.

„Imati svećenika i nedjeljnu svetu misu nije pravo, nego milost, Božji dar“, rekao je biskup, pozvavši vjernike na molitvu za nova duhovna zvanja.

Don Robertu Maretiću poručio je da bude graditelj zajedništva – zajedništva Božjega naroda i prezbiterija Šibenske biskupije. Tumačeći evanđeosku sliku poslanja učenika, istaknuo je kako svećenik svoje pouzdanje ne smije graditi na materijalnim dobrima, ljudskim sigurnostima ili zatvorenim krugovima prijateljstava, nego jedino na Kristu.

„Poslan si kao janje među vukove. Dakle, nemaš šanse. Tako je samo naizgled. Jer šalje te Onaj koji je sam bio Jaganjac koji oduzima grijeh svijeta“, rekao je biskup Rogić, dodavši kako Krist pobjeđuje bezazlenošću, velikodušnošću i spremnošću na žrtvu.

Naglasio je i kako samo svakodnevna povezanost s Kristom, osobito po euharistiji, molitvi časoslova i osobnoj molitvi, daje svećeniku snagu za služenje. Pozvan je tješiti ožalošćene, pratiti djecu i mlade, pomagati obiteljima u očuvanju ljubavi i vjernosti te starijima i bolesnima pružati razumijevanje, nadu i utjehu.

„Da sa psalmistom možeš reći: ‘Gospodin je pastir moj, zla se ne bojim jer si Ti sa mnom.’ U toj snazi vjere, koja se ne osvaja nego strpljivo izgrađuje iz dana u dan, možeš postati spreman proći i dolinom smrti, pun pouzdanja“, poručio je ređeniku.

Nakon homilije uslijedio je obred svećeničkog ređenja. Don Robert Maretić obećao je poslušnost biskupu i njegovim nasljednicima, nakon čega su uslijedile litanije svih svetih, polaganje ruku i posvetna molitva. Novozaređeni svećenik potom je odjeven u svećeničko ruho, biskup mu je pomazao ruke svetom krizmom i predao kalež za slavljenje euharistije.

Misno slavlje nastavljeno je euharistijskom službom, a don Robert prvi je put kao svećenik suslavio misu u zajedništvu s biskupom i okupljenim prezbiterima.

Na kraju slavlja novozaređenoga svećenika u ime prezbiterija Šibenske biskupije pozdravio je don Šime Pleadin.

„Danas se iskreno s tobom radujemo i od srca ti čestitamo što si Bogu rekao: Serviam – služit ću“, rekao je don Pleadin, poželjevši don Robertu da ga radost današnjega dana trajno ohrabruje da bude svećenik po mjeri Isusa Krista, Kralja i Velikoga Svećenika.

Pozivajući se na svetoga Ireneja Lionskoga, na čiji će spomendan don Robert slaviti mladu misu, podsjetio je na njegove riječi: „Slava je Božja živi čovjek, a život čovjekov jest gledanje Boga.“

Na kraju mu je poželio da se uvijek zagleda u Boga koji ga je pozvao te da njeguje ljubav prema Crkvi, svetim sakramentima i Presvetoj Djevici Mariji.

„Neka te prati zagovor svetoga Mihovila, zaštitnika naše biskupije, svetoga Jakova, naslovnika ove prvostolnice, i Presvete Djevice Marije, Kristove i naše Majke. Dragi don Roberte, dobro došao!“, poručio je don Šime Pleadin.

Svećeničko ređenje don Roberta Maretića bilo je dan velike radosti za Šibensku biskupiju, njegovu obitelj, Župu Njivice iz koje potječe te brojne vjernike okupljene u katedrali sv. Jakova, izvijestila je Šibenska biskupija.

FOTO Šibenska biskupija dobila novoga svećenika – zaređen don Robert Maretić