Stalni promatrač Svete Stolice pri UN-u na 57. sjednici Vijeća za ljudska prava
Foto: Vatican Media // Cvjetnica u Vatikanu
New York (IKA)
Suočena s intenziviranjem sukoba u Ukrajini i Gazi, Sveta Stolica snažno ponavlja da je rat uvijek poraz za sve. Mons. Ettore Balestrero, stalni promatrač Svete Stolice pri UN-u, govoreći na 57. redovnoj sjednici Vijeća za ljudska prava, 11. rujna u Ženevi pozvao je da se prisjetimo da Opća deklaracija o ljudskim pravima "djeluje kao moralni kompas", prenosi se u izdanju lista "L`Osservatore Romano" od 12. rujna.
Iako je “međunarodno humanitarno pravo” temeljno “za očuvanje ljudskog dostojanstva”, njegova kršenja i dalje uzrokuju patnju, pogoršavaju humanitarne krize, potkopavaju vladavinu prava i promiču nekažnjivost. U vrijeme kada su “diskriminacija, uznemiravanje i nasilje u porastu, a na meti su mnoge vjerske zajednice, posebice kršćani”, mons. Balestrero govorio je i o potrebi “proširenja sigurnih i redovitih ruta za izbjeglice i migrante”.
Imperativ je da države “imaju pozitivnu obvezu promicati okruženje koje pogoduje slobodi vjere, uvjerenja i savjesti”, zatim moraju promicati ljudsko bratstvo, uključivanje u dijalog i slušanje, osobito onih koji su najsiromašniji i slabiji, a sve s ciljem “zaštite ljudskog dostojanstva, njegovanja ljudskog bratstva i promicanja mira i stabilnosti”.
Prethodno, mons. Balestrero tijekom sastanka država potpisnica Konvencije o kazetnom streljivu, izrazio je i zabrinutost Vatikana glede proizvodnje, skladištenja, prijenosa i uporabe kazetnog streljiva u oružanim sukobima, usredotočujući se na potrebu da se ugovori o razoružanju smatraju “moralnim obvezama prema sadašnjim i budućim generacijama”.
Mons. Balestrero je potom ponovio važnost Konvencije o kazetnom streljivu, naznačivši da ponavljanje i poštivanje međunarodnog prava i međunarodnih sporazuma o razoružanju nije slabost, već “plemeniti izvor snage i odgovornosti prema cijelom čovječanstvu”. Suočena s povlačenjem država potpisnica, Sveta Stolica izražava duboku zabrinutost i poziva nacije da se pridržavaju Konvencije, čiju univerzalizaciju treba smatrati “pravnom obvezom”.
© L’Osservatore Romano. Za pristup cjelovitom sadržaju, više informacija možete saznati ovdje.