Budi dio naše mreže
Izbornik

Susret bračnih parova Donjomiholjačkog dekanata

Donji Miholjac (IKA)

Susret bračnih parova Donjomiholjačkog dekanata održan je 8. ožujka u župnom pastoralnom centru „Ivan Vajda“ u Donjem Miholjcu.

Tema susreta nosila je naziv „Korumpirano srce“, a predavač je bio vlč. Drago Marković, župnik u Sikirevcima.

Početak susreta otvorio je donjomiholjački župnik i dekan Josip Antolović pozdravivši prisutne i rekao da tema odgovara korizmenom vremenu u kojem se nalazimo te predstavio predavača rekavši kako je vlč. Marković, osim što je župnik, aktivan i u svim strukturama nadbiskupije. Vlč. Markovič je najprije pozvao na molitvu, koju je predvodio, a zatim počeo s temom rekavši kako je korumpirano srce zapreka ostvarenju kršćanske slike braka.

„Korupcija je najprije duhovni problem, a tek zatim ekonomski. Što je korupcija? To je svaka razgradnja, neuredno ponašanje pojedinca ili skupine. Ona klija u svakom srcu pa sam tako i ja korumpiran, nismo ni mi imuni na korupciju. Kako je to moguće? Ima li razlike između grešnika i korumpirane osobe? Ima i velika je tu razlika jer grešnik može i traži oprost od Boga dok korumpirana osoba nema potrebu tražiti nešto izvan sebe. Korumpirana osoba je umorna od onoga što je transcendentno. Ako je uzdrmana vertikala između mene i Boga i drugih ljudi – to je korupcija.

Papa Franjo kaže da je korupcija hrđa koja se uhvatila na našem duhovnom životu. Koruptivno srce postaje samodostatno, tvrdo, to je soba koja vonja. Korupcija je postojala i u biblijskim vremenima, sjetim se samo kralja Ahaba, kralja Davida koji je iz korupcije prešao u grešnost, Jude Iškariotskog koji pokazuje svu dramu duhovne korupcije jer se nije znao pokajati za grijehe, Pilata, Heroda, Herodijade…

Kako možemo primijetiti da smo ponešto korumpirani? Ako želimo izgledati drugačije, bolje od onoga što uistinu jesmo – kao sličice svetaca. Kada smo sami sebi dovoljni, kada živimo u mlakosti, osrednjosti, neutralnosti –  onda smo zaraženi korupcijom. Mi tada samo prividno živimo zajedništvo jedni sa drugima. Borba protiv duhovne korupcije je u tome da budemo samokritični jer ako se naviknem na zlo onda gubim duhovnu elastičnost sa kojom smo stvoreni od Boga, postajemo duhovno dehidrirani odbijanjem svake kritike unaprijed. Korupcija je mentalitet, u korupciji se slomio moj odnos sa Bogom, s ljudima i nisam više elastičan da bih mogao živjeti sa drugima, sa svojim bračnim partnerom, s Bogom. Korupcija treba biti izliječena, a grijeh oprošten. Najraširenija je laka korupcija – poput Izraelaca naviknutih na egipatsko ropstvo kada su se prilagodili sustavu ili Jona koji ne želi ići u Ninivu. U korupciji mi ne želimo izgubiti sigurnost života, bojimo se nepoznatog. Abraham je bio grešnik, ali nikada korumpiran. Zato gradimo biblijsku vjeru koja će nas zadržati u koordinatama pravovjerja, često usmjeravajmo svoj pogled prema križu, gledanjem križa poželimo ozdraviti poput Izraelaca u pustinji“.

Vlč. Marković je zaključio svoje predavanje tvrdnjom da sakramenti liječe koruptivnost u nama. Nakon predavanja uslijedila je rasprava u kojoj su sudionici predavaču postavljali pitanja.