Budi dio naše mreže
Izbornik

Susret nadbiskupa Želimira Puljića i protojereja Makedonske pravoslavne Crkve Kirka Velinskog

Zadar (IKA)

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić i o. Kirko Velinski, protojerej stavrofor Makedonske pravoslavne Crkve (MPC) u RH, susreli su se u utorak 27. studenoga u salonu Nadbiskupskog doma u Zadru. Po povratku iz Splita gdje je pohodio vjernike MPC-a, o. Velinski želio je pohoditi nadbiskupa Puljića da izrazi poštovanje i zahvalnost njemu osobno, nadbiskupiji ali i cijeloj Katoličkoj Crkvi.

Prema popisu stanovništva iz 2011. godine, u Hrvatskoj živi oko 2400 makedonskih vjernika, najviše u Zagrebu (1300), zatim u Splitu, Puli, Rijeci, Osijeku i Dubrovniku. O. Kirko kao svećenik djeluje u Hrvatskoj 15 godina. Izrazio je zadovoljstvo statusom njihove Crkve u Hrvatskoj. „Zahvaljujem Vladi RH, svim županijama, gradovima i općinama, ali i Katoličkoj Crkvi. Prije 15 godina potpisali smo Ugovor od zajedničkog interesa. To je za nas Makedonce povijesni ugovor koji je za nas velika čast, ali još veća odgovornost. Da možemo biti lojalni, odgovorni, časni građani ove države. S druge strane, zahvaljujem Katoličkoj Crkvi što nam ustupa sve sakralne objekte gdje imamo župe da ih možemo koristiti bez ikakve naknade. Katolička Crkva u tome je zaista postupila evanđeoski. To je znak da je to dobar put, put Isusa Krista“, rekao je o. Velinski, protojerej Makedonske pravoslavne Crkve – Ohridske arhiepiskopije – Europske eparhije.

Makedonska pravoslavna Crkva nema svoju crkvu u Hrvatskoj kao bogoslužni prostor u kojem bi se okupljali vjernici. Hrvatska je prva država od zemalja bivše Jugoslavije u kojoj se trenutačno gradi crkva MPC-a u Zagrebu i to je od velikog značenja.

MPC sada gradi svoju crkvu u Hrvatskoj prvi put, zove se Sveta Zlata Meglenska i namijenjena je za sve vjernike Makedonske pravoslavne Crkve u Hrvatskoj. Kamen temeljac postavljen je 26. listopada 2014.

„Nije lako, teško je, nedostatak je novca. Sad se spremamo za postavljanje fasade i prozora. I ovom prigodom želim zahvaliti svima koji nam pomažu, ali također i pozvati sve ljude dobre volje da nam pomognu da možemo izgraditi taj Božji dom gdje će vjernici moći dolaziti susresti se s Bogom. Sada se okupljamo u Zagrebu zahvaljujući pokojnom kardinalu Franji Kuhariću koji nam je 1995. godine dodijelio kapelicu Sv. Roka koja pripada župi sv. Blaža. Hvala i zagrebačkom nadbiskupu Josipu Bozaniću jer bez ikakve naknade već 18 godina koristimo tu kapelicu. Svake nedjelje i blagdanom tu se okupljamo“, rekao je o. Velinski. Većinska sredstva za izgradnju njihove crkve dolaze od samih vjernika Makedonske pravoslavne Crkve. Pomogli su Grad Zagreb, Grad Split i Splitsko-makarska županija gdje je dobro organizirana zajednica Makedonaca koji su dobro prihvaćeni, ali su i sami lojalni i odgovorni, rekao je o. Velinski.

Sveta Zlata Meglenska kojoj je crkva posvećena makedonska je svetica i mučenica koju su Turci na stravičan način ubili 1795. godine. Odbila je ponudu jednog Turčina da se uda za njega i prijeđe na islam, rekavši da se ne želi odreći Krista i kršćanske vjere makar je mučili. Odbila je i savjet roditelja da se odrekne Krista iz nužde da spasi život. Turci su je bacili u tamnicu gdje su je svaki dan šibali. Preživjela je pokušaj gušenja dimom izložena vatri i obješena naopačke. Nakon toga sv. Zlatu objesili su na drvo i isjekli njeno tijelo na komade. Takva nepokolebljiva vjernost Kristu primjer je makedonskim vjernicima, koji žele slijediti u svojoj često teškoj povijesti. „Crkva je mjesto gdje živi Istina“, rekao je o. Velinski.

U razgovoru s nadbiskupom Puljićem, o. Velinski predstavio je i aktualno stanje i međusobne odnose pojedinih autokefalnih pravoslavnih Crkava, istaknuvši da MPC za svoje djelovanje ima podršku Carigradskog patrijarhata. MPC ima sve elemente za svoju autokefalnost: hijerarhiju, apostolsko prvenstvo, teritorij, narod, jezik, kontinuitet.

Dotaknuli su se odnosa između Moskve i Carigrada, te statusa Makedonske pravoslavne Crkve u odnosu na Grčku i Bugarsku pravoslavnu Crkvu. O. Velinski izrazio je žalost što u nekim situacijama crkveno pitanje autokefalnosti pravoslavne Crkve u nekoj zemlji prelazi u političku sferu, istaknuvši da „nije pastirski duhovno porobljavati jedan narod. Narod želi pastira koji s njima živi“. Upozorio je na tendencije nekih ako negdje ne mogu osvojiti teritorijalnu prevlast, onda to čine na duhovnoj razini.

U razgovoru se se spomenuli i svetaca koji povezuju dvije Crkve, braće Ćirila i Metoda, istaknutih i na nedavnom pohodu hrvatskih biskupa Ad limina, koji su na oltar rimske bazilike Sv. Marije Velike prije 1150 godina položili liturgijske knjige pisane glagoljicom. Nadbiskup Puljić i o. Velinski istaknuli su značaj mogućnosti da su Hrvati i prije Drugoga vatikanskog sabora slavili liturgiju na svom narodnom jeziku.

O. Velinski darovao je nadbiskupu medaljon koji s jedne strane prikazuje grb MPC-a, a s druge strane je prizor Svete obitelji u jaslicama, Isusovo rođenje.