Budi dio naše mreže
Izbornik

Svećenički dan Sisačke biskupije

Sisak (IKA)

Svećenički dan Sisačke biskupije održan je u četvrtak, 2. svibnja u Dvorani sv. Ivana Pavla II. u sisačkom Velikom Kaptolu pod predsjedanjem biskupa Vlade Košića. Predavanje na temu „Završni dokument biskupske sinode i Papina apostolska pobudnica o mladima“ održao je sveučilišni kapelan Hrvatskog katoličkog sveučilišta vlč. Odilon-Gibenoukpoa Singboa.

U svom predavanju vlč. Odilon je istaknuo kako je Sinoda o mladima, održana u listopadu prošle godine u Vatikanu, pokazala kako Duh Božji ne prestaje okupljati i povezivati u zajedništvo, bilo da su ti mladi i Crkva iz zemalja prvog, drugog ili trećeg svijeta. „Prvi poziv ove Sinode je izlazak iz nas samih iz sebe i iz prividnih sigurnosti i svjetovnih racionalnosti, a kako bismo ušli u otajstvo Boga koji ne prestaje iznenađivati i pomlađivati svoju Crkvu. To je čin vjere kojim se prihvaća trenutke svjetla, ali i tame. Mi kao dušobrižnici imamo zadatak da prije svega slušamo, te je jedan važan dio Sinode bio posvećen upravo slušanju mladih i njihovih potreba te prikupljanju informacija o njima. To se vidjelo i u tome da su mladi sudjelovali i u pripremnim fazama i bili prisutni na Sinodi. Mislim da se pravi pastoral mladih sastoji od toga da dopustimo Bogu da on govori, da mi govorimo Bogu i tek onda da mladima govorimo o Bogu. Stoga i prvo poglavlje ‘Instrumentum laboris“ nosi naziv ‘Crkva u osluškivanju stvarnosti’. Mi smo pozvani osluškivati Boga koji govori i preko mladih, Boga koji je s njima na njihovom putu kao što je nekada Isus bio na putu s učenima u Emaus“, rekao je predavač te dodao kako je u novije vrijeme dijalog s mladima puno zahtjevniji jer su oni puni bunta i nezadovoljstva onime što im se nudi, ali je zato to i svojevrsni proročki trenutak za dijalog između Boga i njih, a preko svećenika.

Vlč. Odilon-Gibenoukpoa Singboa. Snimio: Stjepan Vego

Vlč. Odilon je i predstavio svoj rad na HKS-u koji se ne svodi samo na skrb o studentima već i o profesorima. „Zbog doista šarolike populacije studenata studentski pastoral je doista zahtjevan i seže od onih koji će tek možda pristupiti sakramentima do onih angažiranih vjernika koji imaju veliku potrebu za susretom i razgovorom sa svećenikom. Zapravo slika našeg Sveučilišta je slika Crkve u Hrvatskoj. Dakle, imamo tri skupine studenta. Prva, manja skupina jesu oni koji su ravnodušni prema svemu što je duhovno. Druga skupina, oko polovice studenta je ona kojima je sve svejedno, poštuju sva načela katoličkog identiteta, ali ne postoji nikakav aranžman s njihove strane. Mogli bismo to reći i ovako, to su oni koji ako trebaju doći na misu, doći će, ako ne trebaju neće. Tek zapravo treća skupina aktivni su vjernici i u svojim župnim zajednicama i na fakultetu, ali i u drugim vjerničkim skupinama. Ovakva struktura pravi je izazov, ali ono što mogu reći jest da su mladi željni Boga i zato je potrebno da ih slušamo. Tako i vi kao župnici odvojite vrijeme za slušanje svojih vjernika“, ustvrdio je sveučilišni kapelan te kao zaključak rekao da je prije svega važno biti prisutan među mladima i ne bojati se dati im priliku.

Nakon predavanja otvorena je rasprava u koju su se uključili i okupljeni svećenici razmijenivši s gostom razmišljanja i iskustva.

U drugom dijelu susreta biskup Košić je izvijestio o nadolazećim događajima u biskupiji istaknuvši proslavu ovogodišnjeg Kvirinova 4. lipnja kada će svečano misno slavlje predvoditi gospićko-senjski biskup u miru Mile Bogović, ali i brojna druga događanja poput jubilarnog desetog hodočašća u Mariju Bistricu i blagoslova crkve Našašća sv. Križa u Zrinu. Svoje planove i aktivnosti za buduće razdoblje predstavili su i povjerenici i voditelji pojedinih Biskupijskih ureda, a između ostalih povjerenik za pastoral mladih vlč. Ivan Grbešić, župnik iz Viduševca vlč. Marijan Štingl i vjeroučiteljica Darija Jajčević predstavili su 1. Mladifest u Hrvatskoj koji će se održati od 21. do 23. lipnja u Viduševcu.