Sveta Stolica osudila rasizam i netoleranciju: Potrebna je kultura susreta
Foto: Vatican Media // Nadbiskup Paul Richard Gallagher
New York (IKA)
Tajnik za odnose s državama Svete Stolice nadbiskup Paul Richard Gallagher je na Općoj skupštini Organizacije ujedinjenih naroda održao govor u povodu 20. godišnjice donošenja deklaracije iz Durbana i Plana aktivnosti o rasnoj diskriminaciji, objavio je u četvrtak 23. rujna 2021. Vatican News.
Na Općoj skupštini govori se o temi „Zadovoljštine, rasna pravednost i jednakost za osobe afričkoga podrijetla“. Rasizam, eugenika, sloboda vjeroispovijesti, samo su neke od tema na koje se osvrnuo nadbiskup Gallagher.
Ponovno ističući zauzimanje Svete Stolice u suzbijanju svih oblika rasizma, rasne diskriminacije, ksenofobije i netolerancije, nadbiskup je podsjetio da je rasizam ukorijenjen u pogrješnoj i neprikladnoj tvrdnji da jedno ljudsko biće ima manje dostojanstva od drugog. Ta pretpostavka – prema nadbiskupovim riječima – zanemaruje duh bratstva i istinu usredotočenu na činjenicu da se svaki čovjek rađa slobodan i s jednakim pravima. Pritom je istaknuo riječi pape Franje iz enciklike Fratelli tutti, da se rasizam uvijek iznova pojavljuje.
Brojne su osobe afričkoga podrijetla u svijetu migranti ili izbjeglice koji, nakon što su napustili vlastiti dom, ili su bili primorani napustiti ga, u zemljama odredišta nailaze na rasizam i ksenofobiju, diskriminaciju i netoleranciju, umjesto na potporu koja im je potrebna – primijetio je nadbiskup. Izrazio je nadu da će nedavno ustanovljenje Stalnoga foruma za osobe afričkoga podrijetla pridonijeti lokalnim, nacionalnim i međunarodnim naporima usmjerenima na jamčenje pravednosti i potpore žrtvama rasizma. Također je istaknuo da zakoni i propisi kojima se nastoji iskorijeniti diskriminaciju i netoleranciju trebaju poštovati pravo na slobodu mišljenja, misli, vjeroispovijesti i savjesti. Rasizam se, naime, može i mora suzbiti kroz kulturu susreta, bratstva i solidarnosti, poručio je.
Što se tiče netolerancije na temelju religije ili vjere, naglasio je da ona dovodi do ograničavanja prava na slobodno prakticiranje vjere po vlastitom izboru, što u krajnjim slučajevima potiče neprijateljstva, nasilje i strašne zločine. Osim toga, nedostatak poštovanja prava na slobodu vjeroispovijesti i uvjerenja dovodi do kršenja drugih ljudskih prava, dodao je nadbiskup Gallagher. Istaknuo je da postoji opasnost da neke vjerske manjine, uključujući kršćane koji su najprogonjenija skupina na globalnoj razini, nestanu.