Istina je prava novost.

Sveta zemlja: Posvećena crkva Presvetoga Srca Isusova u samostanu klarisa

Nakon jednogodišnje obnove u samostanu svete Klare u Jeruzalemu svečano su posvećeni crkva Presvetoga Srca Isusova i njezin oltar, izvijestila je Franjevačka kustodija Svete zemlje u subotu, 18. srpnja, na svojim mrežnim stranicama.

Svečano slavlje predvodio je jeruzalemski latinski patrijarh kardinal Pierbattista Pizzaballa, u zajedništvu s apostolskim nuncijem u Izraelu i na Cipru nadbiskupom Giorgiom Linguom, kustodom Svete Zemlje fra Francescom Ielpom, članovima Kustodije Svete zemlje, redovnicama i brojnim vjernicima.

U propovijedi je kardinal Pizzaballa istaknuo da posveta crkve nije tek blagoslov obnovljene građevine, nego trajno predanje toga prostora Bogu i znak žive kršćanske zajednice.

Obred je obuhvatio blagoslov vode, navještaj Božje riječi, molitvu posvete, litanije svih svetih, pomazanje oltara i zidova svetom krizmom, kađenje, uređenje oltara te paljenje svijeća i rasvjete, nakon čega je prvi put u obnovljenoj crkvi slavljena euharistija.

Govoreći o značenju oltara, kardinal Pizzaballa naglasio je da je Krist središte svakoga euharistijskog slavlja te da je oltar znak njegova predanog života i neiscrpnoga izvora ljubavi i milosrđa.

Posveta crkve predstavlja važan događaj za zajednicu klarisa, koje u Svetoj zemlji žive karizmu svete Klare, ali i za cijelu mjesnu Crkvu. U ozračju ratnih stradanja i nesigurnosti nova posvećena crkva postaje znak nade, obnove i trajne prisutnosti kršćanske zajednice u Jeruzalemu.

Kardinal Pizzaballa poručio je kako želi da crkva posvećena Presvetomu Srcu Isusovu bude vidljiv znak da je ljubav jača od svake podjele te da je mir i dalje moguć, izvijestila je Kustodija Svete zemlje.