Budi dio naše mreže
Izbornik

Svi će se narodi klanjati Bogu

Vatikan

Papa katehezu na općoj audijenciji posvetio psalmu 85., molitvi vjernika u nevolji i himnu jedincatom Bogu kojem će se klanjati "svi narodi"

Vatikan, (IKA) – Papa Ivan Pavao II. govorio je u današnjoj katehezi na općoj audijenciji o psalmu 85, molitvi vjernika u nevolji. Na audijenciji je bio prisutan i biskup Gibraltara Charles Caruana s oko 200 hodočasnika iz svoje biskupije koji su sa sobom donijeli drevni kip Gospe Europske (Our Lady of Europe) kojeg je Papa blagoslovio i okrunio tijekom audijencije.
To je molitva vjernika, istaknuo je Papa govoreći o psalmu 85., koji “osjeća da je povezan s Bogom ne samo svezom poslušnosti, već također prisnosti i zajedništva”. On potpunim pouzdanjem u Boga očituje “neokaljanu i čistu vjeru”. Papa ja u katehezi najveći dio posvetio himnu smještenom u središtu psalma u kojem se “isprepliću osjećaji zahvalnosti sa ispovijedanjem vjere u djela spasenja koja Bog podastire pred narodom”. Molitelj proglašava “apsolutnu jedincatost Boga” te smjelu nadu “da će se jednoga dana #!svi narodi#! klanjati Bogu Izraelovu”. Ta se nada, istaknuo je Papa, ispunila u Crkvi Kristovoj jer je Krist “pozvao svoje apostole da uče #!sve narode#!”.

Psalmist zatim upućuje molitvu da upozna Božju volju i da ima čisto srce, poput srca djeteta, “koje se bez zdvajanja i proračunatosti potpuno predaje Ocu kako bi se zaputilo putom života”. Taj psalam je drag židovstvu koje ga je uvrstilo u bogoslužje jedne od najvećih svetkovina, Yom Kipura ili dana pokajanja, a navodi ga i Knjiga Otkrivenja. Sveti Augustin taj je psalam pretvorio u pjesmu Krista i kršćanina. Veliki crkveni naučitelj iz prvih vremena kršćanstva ističe kako je svaki kršćanin svet, jer ga je Krist posvetio. Psalam je otvoren i univerzalnosti te sveti biskup iz Hipona opaža: “Svi narodi u jednom Gospodinu jedan su narod i čine jedinstvo. Kao što postoji Crkva i crkve, i crkve su Crkva, tako je taj #!narod#! isto što i narodi. Isprva bijahu razni puci, brojni narodi; sada je samo jedan narod. Zašto samo jedan narod? Zato što je samo jedna vjere, jedna nada, jedna ljubav, jedno očekivanje. Na kraju, zašto ne bi bio samo jedan narod, ako je samo jedna domovina? Domovina je nebo, domovina je Jeruzalem. To je narod koji se prostire od istoka do zapada, od sjevera sve do mora, na četiri strane cijeloga svijeta”, citirao je Papa svetog Augustina zaključivši na kraju: “U tome sveopćem svjetlu naša se liturgijska molitva preobražava u uzdah hvale i u pjesmu slave Gospodinu uime svih stvorenja”.