Talijanski dnevnik "La Repubblica" objavio intervju s Papom
Papa u molitvi pred slikom Salus Populi Romani u bazilici Svete Marije Velike
Vatikan (IKA)
Papa je molio Boga da “svojom rukom” zaustavi ovu najnoviju zarazu i pozvao ljude da budu blizu onima čiji su dragi preminuli. To proizlazi iz razgovora što ga je vodio s novinarom rimskog dnevnika La Repubblica, Paolom Rodarijem, koji ga je pitao što je molio u nedjelju po podne tijekom posjeta bazilikama Svete Marije Velike i svetog Marcela.
Papa je dao i nekoliko prijedloga kako proživljavati ova teška vremena: “Trebamo konkretizirati male stvari, u prvom redu posvetiti veću pozornost bližnjima, obiteljima i prijateljima. Moramo otkriti da se u malim stvarima krije naše dragocjeno blago. Ima niz malih gesti koje često nestaju u svakodnevnoj anonimnosti, geste nježnosti, ljubavi i suosjećanja, koje su ipak presudne i važne, objasnio je jednostavnim riječima papa Bergoglio i kao primjer naveo spremanje obroka, milovanje, zagrljaj ili telefonske pozive. To su geste prisnih odnosa i svakodnevnih znakova pažnje, koji daju smisao životu i pojačavaju zajedništvo i uzajamno komuniciranje, pojasnio je Papa i dodao kako često među nama postoji samo virtualna komunikacije, dok bi trebali otkriti novu bliskost, konkretan odnos sačinjen od pažnje i strpljivosti.
Papa se osvrnuo i na obiteljski život te primijetio kako često obitelji jedu u potpunoj tišini. Ne razgovaraju. Roditelji gledaju televiziju, a djeca mobitele. Sve to nalikuje osamljenim monasima. Izmjenjivati iskustva je vrlo važno, jer se na taj način može bolje shvatiti potrebe drugoga, njegove, nevolje i želje. Prema Papinom iskustvu postoji i rječnik konkretnih gesti koje treba čuvati. To vrijedi posebno za boli koje su zahvatili društvo ovih dana. Papa se sjetio i zdravstvenog osoblja, volontera i obitelji preminulih te zahvalio svima koji se žrtvuju za druge. Oni su – prema njegovim riječima – primjer te konkretnosti. Potaknuo je sve da budu blizu vlastitoj rodbini, čiji su članovi preminuli, pružajući im sve moguće vrsti pomoći. Tješiti ljude mora biti glavna obveza sviju, jer naše ponašanje utječe i na život drugih. Oni koji izbjegavaju plaćanje poreza krivi su i za pomanjkanje bolničkih ustanova, primijetio je papa Franjo te potaknuo sve na nadu, pa i one koji ne vjeruju, jer smo svi sinovi Božji.