Istina je prava novost.

Treći utorak u čast sv. Antuna Padovanskog - misa prikazana za sve medijske djelatnike

Hrvatski katolički radio emitirao je u utorak 31. ožujka prijenos misnog slavlja trećeg utorka iz crkve Sv. Antuna Padovanskog na zagrebačkom Svetom Duhu u povodu pobožnosti Trinaest utoraka posvećenih sv. Antunu.

Misno slavlje predvodio je fra Vladimir Vidović, glavni urednik Veritasa – Glasnika sv. Antuna, iz Župe sv. Antuna Padovanskog iz Zagreba.

Na početku slavlja je fra Vladimir misu ovog, Trećeg utorka u čast sv. Antunu, posebno prikazao za medijske djelatnike. “Ovih dana, uz medicinsko osoblje, upravo su medijski djelatnici na prvoj crti izvještavanja onoga istinitoga, izvještavanja o stvarnosti koja nas je pogodila. I zato dragoga Boga molim da im Gospodin da hrabrosti, da im da snage i ustrajnosti u tom plemenitom pozivu. U ovu svetu misu uključujem i nakane za svo medicinsko osoblje, sve volontere, sve djelatnike pučkih kuhinja koje neumorno, gotovo uz nadljudski napor, hrane i skrbe za one za koje nema tko brinuti”, naveo je fra Vladimir pozivajući na promišljanje o tome kako ovu nepriliku života koja nas je zadesila pretvoriti u prvorazrednu priliku života. “Zamislimo se nad neprilikama našega života koje nas pritišću sa svih strana i u njima prepoznajmo očitovanje i Božje volje i tražimo priliku našeg vlastitog života.”

Tijekom homilije je fra Vladimir naveo da je život sv. Antuna posebno obilježen kroz njegove kreposti. “Sv. Antun se nije svecem rodio, već je svetac postao. U svemu nam je iščitavati njegov život i prepoznavati određene momente u njegovom životu kako bismo ih mogli nasljedovati,  kako bismo mogli ostvariti onaj poziv na obraćenje koji nas poziva ova pobožnost i ovo korizmeno sveto liturgijsko vrijeme i kako bismo se mogli uistinu u potpunosti približiti svome Gospodinu”, rekao je fra Vladimir te istaknuo značajnu kvalitetu sv. Antuna Padovanskog:

“Sv. Antun nikada se nije žalio na okolnosti i na vrijeme u kojem je živio. Sada znamo da to 13. stoljeće nije bilo ni tako bajno ni sjajno te je sv. Antun imao više razloga za žaliti se na vrijeme u kojem je živio. Zašto je upravo u tome uspio ostvariti svetost svoga života?”, zapitao je fra Vladimir te napomenuo kako je razlog tome što je sv. Antun shvatio da je vrijeme Božji dar. “A i nas svojim primjerom poziva da shvatimo vrijeme kao Božji dar. Drugog vremena osim ove sadašnjosti, ovoga tako bolnoga trenutka kojeg osjećamo i trpimo, nemamo draga braćo i sestre. I utoliko je to vrijeme još veći Božji dar i još veći izazov za svakoga od nas. Da u takvom vremenu epidemije, udaljenosti, vremenu u kojem nam toliko stvari nedostaje još jasnije zaživi naš vjernički odnos prema dragome Bogu”, rekao je fra Vladimir pozivajući vjernike da sada žive svoj vjernički život onako kako Bog poziva i sv. Antun primjerom potiče.

“Ovo vrijeme uistinu jest kriza i ne treba od nje bježati. Ne treba je ignorirati, već to vrijeme krize shvaćati i doživljavati kao vrijeme u kojem ćemo preispitati ponajprije svoj odnos prema dragome Bogu. U kojem ćemo pročistiti naše odnose prema bližnjima”, naveo je fra Vladimir te napomenuo kako je ovo vrijeme u kojem se čovjek može riješiti sve one prašine koja mu je pala na našu dušu i potrebna je jednog temeljitog čišćenja. “Upravu tu prašinu, taj poziv na obraćenje, micanje grijeha iz našega života sv. Antun tebi i meni, snažno govori upravo ovog Trećeg utorka kojeg slavimo njemu u čast.”

Osvrnuvši se na izraelski narod koji se nađe u pustinji izveden iz ropstva mrmlja na uvjete i okolnosti u kojima se nalazi fra Vladimir je napomenuo: “Nemojmo mrmljati, iako se nalazimo u pustinji našega života gdje će nas snaći i umor i beznađe i bezvoljnost. Nemojmo nikada mrmljati na svoga Gospodina. Jer znajmo da Gospodin itekako voli pustinju kao istinsko mjesto susreta upravo s Bogom. Tek u pustinji, kada makneš sve ono nepotrebno u životu, tek tada ćeš moći ostvariti onaj prvi i istinski susret sa Stvoriteljem. To neka nam bude prva utjeha utemeljena u Evanđelju. Utjeha sv. Antuna koju šaljemo upravo danas iz ovoga svetišta. Da u ovim okolnostima koje su nam darovane, koje su također Božji dar, imamo priliku za ostvariti istinski susret sa živim Bogom. Kroz molitvu, osobno promišljanje, meditaciju. Kroz čežnju za susretom u sakramentu ispovijedi i presvete euharistije koje će doći”, naveo je fra Vladimir istaknuvši kako druga utjeha vjerniku treba biti pogled usmjeren u križ. “To je pogled koji liječi, oslobađa, čisti naše srce. Molimo ove korizme, ove velike kušnje da nas na prvom mjestu dragi Bog oslobodi od svih naših očekivanja.  Naših krivih slika o Bogu. Slika o onome kakvi bismo mi trebali biti, kakvi bi trebali biti drugi i naši bližnji (…) Neka utjeha druga sv. Antuna bude upravo čežnja za tim pogledom u križu Kristovom. Čežnja za susretom koji će nas osloboditi svega onoga što nas sputava kako bismo u potpunosti bili Gospodinovi.”

“Živjeti sada, u ovom trenutku, u ovom vremenu, to je utjeha treća”, rekao je fra Vladimir navodeći kako je to ono što je sv. Antun ostavio kao zalog svoga života da ga u tome vjernici nasljeduju istaknuvši da je toliko ljubio Evanđelje da se njegov život s njime saživio. “Evanđelje uvijek, a pogotovo sada u ovom nezahvalnom trenutku krize, treba biti normom savjesti, kriterij prosuđivanja i svjetlo koje će dati usmjerenje našim životnim koracima i našim životnim odlukama”, rekao je fra Vladimir i potaknuo sve one kojima srce zapadne u beznađe da otvore evanđelje Isusa Krista i hrabro svjedoče pripadnost Kristu: “Hrabro i odvažno i ti možeš, dragi brate i draga sestro, živjeti ovaj trenutak i ostvariti svetost na koje nas poziva sv. Antun Padovanski.”

Vodeći se mišlju sv. Antuna Neka ponekad zašute riječi, neka govore naša djela, fra Vladimir je podsjetio da je sada nije vrijeme za mrmljanje, već je vrijeme za činiti dobra djela jer ima onih koji nemaju niti najosnovnije. “Sada možda i snažnije odjekuje poziv na djelovanje, na zauzetost nas vjernika gdje smo pozvani skrbiti i brinuti za one koji nemaju. Možda ti teško pada izolacija, izdvojenost ili ne imati socijalne kontakte, ali sjeti se da neki nemaju ni postelje, ni topline obiteljskog doma, ni četiri zida, nego su na ovoj hladnoći na hladnim zagrebačkim ulicama”, rekao je fra Vladimir istaknuvši da je upravo to razlog zašto su svi pozvani, svojom molitvom i žrtvom te konkretnim djelovanjem, nasljedovati sv. Antuna za kojeg je naveo kako ne postoji sveca u povijesti Katoličke Crkve koji je više brinuo za čovjeka te poziva i čovjeka današnjice na isto.

Homiliju je fra Vladimir Vidović završio je pjesmom Branka Barduna, odnosno Antunovom propovijedi iz hrvatskoga mjuzikla Svetac svega svijeta: “Braćo moja, mi živimo u teškim vremenima. Današnji svijet slijedi lažnoga Boga, bogatstva, grabeža i taštine. Okruženi smo smrdljivim vodama oholosti, putenosti i pohlepe za novcem. Lihvari i kamatari drže sirotinju u šaci. Kamo ide ovaj svijet? Ali pogledajmo Božjim očima i shvatit ćemo da je dovoljno svjetlo samo jedne svijeće da razbije sav mrak, a svako obraćenje Bogu svijetli kao tisuću takvih svijeća. Što nam je činiti u ovoj tamnoj dolini? Slušajte me sad: Mi moramo svijetu donositi svjetlo i vjeru i nadu i ljubav. Srcem ljubiti Boga i bližnjega svoga. Mi moramo nositi svjetlo uvijek.”

Izravan prijenos mogao se pratiti na Hrvatskom katoličkom radiju te na Facebook stranici Hrvatskog katoličkog radija i Veritasa. Zbog situacije vezane uz pandemiju koronavirusa, Hrvatski katolički radio prenosit će sva misna slavlja utoraka, u 19 sati iz crkve Sv. Antuna na Svetom Duhu u Zagrebu kako bi poruka Sveca svega svijeta doprla do sve većeg broja vjernika.