Budi dio naše mreže
Izbornik

U Italiji se u krizi udvostručio broj "novih siromaha"

Rim (IKA)

Prema podacima istraživanja kojim je obuhvaćen 101 dijecezanski Caritas u Italiji je u krizi izazvanoj bolešću Covid-19 zabilježen snažni porast broja obitelji koje se suočavaju s materijalnim teškoćama uslijed potpunog ili djelomičnog izostanka prihoda, objavila je agencija SIR.

Istraživanje je provedeno od 9. do 24. travnja u svim dijecezanskim Caritasima i njime se pokušala dobiti slika o društvenim učincima krize te istražiti kako se mijenjaju potrebe i zahtjevi korisnika Caritasovih usluga, kako se mijenjaju intervencije i operativne prakse Caritasa u svjetlu krize izazvane koronavirusom i kakav je utjecaj krize na pojavu novih kategorija siromašnih, ali također na volontere i djelatnike. Prikupljeni podaci pokazuju da je u snažnom porastu broj obitelji koje se suočavaju s materijalnim teškoćama uslijed potpunog ili djelomičnog izostanka prihoda. Krizom su posebno pogođeni nezaposleni, mali trgovci i poduzetnici te osobe bez stalnih izvora prihoda. Ekonomske teškoće praćene su i sve većim problemima unutar obitelji: konflikti među supružnicima, nasilje, sukobi između roditelja i djece, zatim problemima vezanima uza skrb za malu djecu ili druge članove obitelji, kao i nemogućnošću zadovoljavanja potreba vezanih uza zdravlje.

Tako je broj „novih siromaha“, pokazuju podaci, više nego udvostručen u odnosu na razdoblje prije krize i izvanrednih okolnosti. Njihov se broj povećao za čak 105%. Ukupan broj novih korisnika Caritasovih usluga je veći od 38.500. Caritasi se suočavaju s povećanom potražnjom za materijalnim dobrima i uslugama, poglavito hranom i osnovnim potrepštinama, materijalnom potporom i pomoći (novčana pomoć za nabavu potrepština, pokrivanje režijskih i troškova najma), socijalnom pomoći (kućna njega, skrb za starije osobe), poslom i smještajem.

U vremenu krize pokrenute su nove usluge poput praćenja i pružanja potpore putem telefona. Tom su potporom bile obuhvaćene čak 22.000 obitelji. Čak 56.500 osoba se koristilo uslugom dostave obroka izravno na kućnu adresu. Talijanski Caritasi su također provodili inicijative za podršku učenju na daljinu (nabava tableta, osobnih računala) te pružanja pomoći beskućnicima (uz zadovoljavanje sigurnosnih standarda). Broj korisnika pučkih kuhinja također je u porastu, a Caritasi se brinu i za nabavku lijekova i zdravstvenih proizvoda te pružaju usluge psihološke podrške.

Ključne riječi:
Caritas Italija koronavirus kriza