U varažinskoj katedrali biskup Radoš slavio misu zadušnicu za papu Franju
Foto: Varaždinska biskupija
Zagreb (IKA)
Varaždinski biskup Bože Radoš predslavio je u petak, 25. travnja, u varaždinskoj katedrali misu zadušnicu za papu Franju, a suslavili su umirovljeni biskup Josip Mrzljak, generalni vikar Antun Perčić te tridesetak svećenika iz središnjih biskupijskih ustanova, varaždinski župnici i svećenici, redovnici te umirovljeni svećenici.
Uveći u misno slavlje biskup Bože Radoš rekao je kako tisuće vjernika ovih dana strpljivo čekaju u redovima ispred bazilike sv. Petra u Vatikanu sa željom da stanu pored mrtvog tijela pape Franje i kažu mu zbogom, hvala i zagovaraj nas kod Gospodina. ”I mi se u ovoj misnoj žrtvi za njegovu dušu želimo pridružiti tim riječima: hvala, zbogom i zagovaraj nas kod Gospodina jer vjerujemo da papa Franjo koji nam je na dan Uskrsa poželio sretan Uskrs već živi uskrsnu radost s Gospodinom”, kazao je biskup Radoš.
U homiliji se najprije prisjetio propovijedi pape Franje od 10. travnja 2016. godine, na Vazmeni petak, u kojoj je tumačio evanđeoski odlomak o trećem ukazanju Isusa učenicima na obali Galilejskog jezera s opisom čudesnog ribolova. Želio je biskup Radoš da papa Franjo još jednom bude govornikom i sugovornikom u njegovoj homiliji. Kazao je kako se u ovoj pročitanoj propovijedi jasno pokazuje da je “Evanđelje za papu Franju bila čista rijeka na kojoj se napajao. Nije samo se napajao, nego je bila rijeka koja je tako ispunila njegov život da je živio po radosti evanđelja. Na njegovom licu se čitalo, u njegovim riječima se raspoznavalo da radost evanđelja živi u njemu. Tako ga je jednostavno čitao, tumačio i živio.”
Biskup je spomenuo kako je Papa znao da krvotok koji čini Crkvu živom ima srce, a to je Isusovo uskrsnuće. “I tu radost Isusova uskrsnuća, poručuje nam papa Franjo, treba donijeti onima koji su bolesni, koji su izbjeglice, koji su na rubu. Ljudima koji pate, koji su sami, koji su u teškim uvjetima. Jednom riječju oni koji su na rubu, u evanđelju su stavljeni u sredinu, u središte”, rekao je biskup Radoš.
Potom se osvrnuo na činjenicu, koju mnogi svjedoče u medijima ovih dana, da će papu Franju pamtiti “po njegovoj silnoj zauzetosti za osobe koje su na rubu, koje trpe, koje nemaju glasa. Kao da nemaju mjesta na zemlji, kao da je zemlja samo od nekih. Papa snažno govori da nebeski Otac je dao zemlju za svakoga od nas, za svako svoje dijete. Da zemlju trebamo čuvati, poštivati i dati prostora svakom čovjeku. Ne možemo uzeti zemlju za sebe. Ne možemo druge lišiti da oni budu ravnopravni stanovnici ove zemlje. To je ono što nam je zapisao duboko riječima, svojim gestama.” Podsjetio je biskup Radoš na čin koji je i na kraju Papinog života tako snažno odjeknuo, a to je da je svu svoju ušteđevinu ostavio maloljetnim zatvorenicima.
Na kraju homilije biskup se zaustavio na usporedbi pape Franje i Benedikta XVI., njihovih posljednjih riječi. Kazao je: “Benedikt XVI. kad je umirao, čuo je njegov liječnik da kaže zadnju riječ ‘Bože ljubim te – Dio ti amo’. A ovdje je bila drugačija riječ. Okrenuo se prema svome liječniku i kazao mu ‘Hvala ti što si me poveo na trg’. Malom čovjeku je iskazao zahvalu, a bilo mu je tako stalo da bude stalno među ljudima. Dok je Benedikt XVI. svoj pogled usmjeravao prema nebu, što je izvorno evanđeoski, papa Franjo je usmjeravao prema onoj drugoj zapovjedi, jednako tako bitnoj, svetoj, duhovnoj, prema ljudima.”
Zaključivši homiliju biskup je još jednom pozvao okupljene na zahvalnost papi Franji “što je imao oko, srce, riječ, što je živio za one koji su na rubu. I tako nam poslao poruku evanđelja, da se siromasima naviješta evanđelje, jer su oni u središtu Božjega srca, srca onih koji čine stvari po Božjem srcu i nama poručuje da trebaju biti i u našem životu u središtu.”
Prije otpusta biskup je potaknuo okupljene da se pridruže čitavoj Crkvi u molitvi i oproštaju od pape Franje koje će moći pratiti u izravnom televizijskom prijenosu.
Liturgijsko pjevanje na misi zadušnici predvodio je katedralni mješoviti zbor i solisti pod ravnanjem maestra Višeslava Jaklina.