Budi dio naše mreže
Izbornik

Utemeljiteljska sjednica Središnjega pripremnog povjerenstva II. sinode Zagrebačke nadbiskupije

Zagreb (IKA )

“Sinoda je posebni pastoralni događaj Crkve zagrebačke, koji se treba shvatiti i ljubiti da bi ga mogli živjeti svi članovi naroda Božjega”, istaknuo je nadbiskup Bozanić. O tijeku dosadašnjeg razdoblja pripreme Sinode izvijestio je generalni tajnik Sinode mr. Tomislav Markić

Zagreb, (IKA) – Utemeljiteljska sjednica Središnjega pripremnog povjerenstva Druge sinode Zagrebačke nadbiskupije održana je 27. siječnja u Nadbiskupskom dvoru u Zagrebu pod predsjedanjem zagrebačkoga nadbiskupa Josipa Bozanića. Sjednici je bilo nazočno svih 25 članova povjerenstva predstavnika pastoralnog klera, središnjih nadbiskupijskih ustanova, redovništva i laika.
Obraćajući se nazočnima na početku sjednice, nadbiskup Bozanić podsjetio je na zadatke pripremnog povjerenstva, glavnog tijela za pripravu II. zagrebačke sinode, kako ih tumači Uputa o biskupijskim sinodama Kongregacije za biskupe i Kongregacije za evangelizaciju naroda. Između ostaloga, rekao je kako je zadaća tog povjerenstva “biti na pomoći biskupu ponajprije u ustrojstvu i davanju potpore za pripremu sinode, u izradi pravilnika, u određivanju pitanja koja će biti predložena za sinodsko odlučivanje i u imenovanju sinodalnih članova”.
“Sinoda je posebni pastoralni događaj Crkve zagrebačke, koji se treba shvatiti i ljubiti da bi ga mogli živjeti svi članovi naroda Božjega”, rekao je nadbiskup Bozanić, nadodavši da Druga sinoda poziva sve članove Crkve zagrebačke da budu zajedno na putu na početku trećeg tisućljeća: Potrebno je da po Sinodi učvrstimio svoj identitet “sazvanih” oko Krista uskrslog i svoje poslanje da jesmo znak i sredstvo zajedništva i spasenja u svijetu. Stojimo pred zadatkom koji nije lagan, ali koji je prevažan za budućnost naše crkvene zajednice.
Postavivši sebi i svima nazočnima pitanja koja mogu označavati i najznačajnija razdoblja na putu Sinode – što je danas Crkva zagrebačka, što danas želi biti Crkva zagrebačka i što treba biti Crkva zagrebačka u gradu Zagrebu i u tom dijelu Hrvatske, nadbiskup Bozanić je kazao da to promišljanje Crkva zagrebačka ne počinje od početka, nego “svjesna svoje časne baštine: i svetačke, i duhovne, i moralne, i kulturne, i društvene i povijesne”, te to želi činiti na načelima istine, Evanđelja, predaje i učiteljstva, a u konstruktivnom dijalogu, kako unutarnjem, tako i “s ljudima dobre volje koji na Crkvu zagrebačku gledaju bilo sa zanimanjem, bilo sa znatiželjom, bilo sa zbunjenošću, bilo s nadom”.
O tijeku dosadašnjeg razdoblja pripreme Sinode, od najave na blagdan bl. Alojzija Stepinca 10. veljače 2002. godine do sadašnjeg događanja nadbiskupijskoga savjetovanja, izvijestio je generalni tajnik Sinode mr. Tomislav Markić. Istaknuvši kako je proces savjetovanja započeo sa svećenicima i crkvenim visokoškolskim ustanovama, mr. Markić je rekao da će se taj hod nastaviti sličnim načinom s redovništvom i vjernicima laicima, osobito članovima župnih pastoralnih vijeća. Naime, do sada su svoje prijedloge i poticaje za Sinodu pismenim putem Tajništvu Sinode uputili svećenici koji djeluju u Zagrebačkoj nadbiskupiji, a uskoro će na to biti potaknuti i drugi.
Središnje pripremno povjerenstvo sastajat će se jednom mjesečno, a u svrhu efikasnijeg rada predloženo je i imenovano sedam članova u Poslovni odbor, koji će se prema potrebi sastajati i češće te pripremati sjednice i osiguravati provođenje zaključaka u suradnji s Tajništvom Sinode.
U raspravi koja je uslijedila istaknuta je potreba jačeg informiranja crkvene javnosti o događaju Sinode, te je u tom smislu predložena izrada odgovarajućih katehetsko-homiletskih i informativnih materijala. Osim toga, predložena je i formacija animatora Sinode, koji bi u župama i drugim zajednicama bili “multiplikatori” sinodalnih gibanja.