Budi dio naše mreže
Izbornik

VIDEO Papa u povodu Festivala socijalnoga nauka Crkve: Za nas kršćane budućnost ima svoje ime, a to je - nada

Vatikan (IKA)

Pamtiti da smo dio povijesti koja se nalazi u velikom zagrljaju, vratiti prvotno nadahnuće na Dobro, pomirujući se s prošlošću koja, oslobođena nostalgije i žaljenja, postaje plodno tlo za izgradnju budućnosti. To su smjernice Festivala socijalnoga nauka Crkve, koji se održava u Vatikanu od 26. do 29. studenog, o temi „Sjećanje na budućnost“, prenosi hrvatski ured Vatican News u petak 27. studenoga.

Plakat za Festival socijalnog nauka Crkve koji se održava od 26. do 29. studenoga / Foto: Vatican Media (sve fotografije i videozapis)

U videoporuci upućenoj na početku radova, papa Franjo je istaknuo da za nas kršćane budućnost ima svoje ime, a to je – nada.

Papa Franjo: Što za nas kršćane znači budućnost?

Nada je krjepost srca koje se ne zatvara u mraku, ne zaustavlja se na prošlosti, ne životari u sadašnjosti, nego zna vidjeti budućnost.

“Što za nas kršćane znači budućnost?”, upitao je Papa te nastavio: “Ona je otkupljeni život, radost dara susreta s trojstvenom ljubavi. U tom smislu biti Crkva znači imati kreativni, eshatološki usmjereni pogled i srce, ne padajući u napast nostalgije koja je prava duhovna bolest”.

Papa je stoga potaknuo na istinsku kršćansku dinamiku koja ne znači – kako je istaknuo u poruci – nostalgično zadržavanje prošlosti, nego znači da imamo pristupiti vječnom Očevu sjećanju, a to je moguće živeći život ljubavi.


“Nije, dakle, dopuštena nostalgija koja blokira kreativnost i čini nas krutim i ideološkim osobama na društvenom, političkom i crkvenom području, nego sjećanje duboko povezano s ljubavlju i iskustvom, koje postaje jedna od najdubljih dimenzija ljudske osobe” istaknuo je Papa te se osvrnuo na smisao ovogodišnjega Festivala socijalnoga nauka.

Živimo u svijetu snagom i kreativnošću života Boga u nama

Živjeti sjećanje na budućnost znači zauzeti se kako bi Crkva, veliki Božji narod (LG, 6) mogla na zemlji biti početak i klica Božjega kraljevstva. Živjeti kao vjernici uronjeni u društvo očitujući život Boga koji smo primili na dar na krštenju, kako bismo se sada mogli spominjati budućega života u kojemu ćemo biti zajedno pred Ocem, Sinom i Duhom Svetim.

To nam ponašanje pomaže svladati kušnje utopije, pomaže nam da naviještanje evanđelja ne svodimo na jednostavni sociološki obzor ili da dopustimo da nas uvuku u razne gospodarske teorije ili političke stranke. Živimo u svijetu snagom i kreativnošću života Boga u nama; tako ćemo znati privući srce i pogled ljudi Isusovu evanđelju, te ćemo pomoći učiniti plodnima projekte novoga inkluzivnog gospodarstva i politike sposobne za ljubav.

Sjećanje na budućnost – istaknuli su promicatelji festivala – jest pamtiti da smo dio povijesti. Sjećanje na budućnost ima društvenu posljedicu, odnosno pokazuje stvari u njihovoj pravoj dimenziji, oslobađa od tereta i korporativnih egoizama, vraća zajedničko viđenje, pokreće suradnju, čini mogućom težnju za dobrom svih i svakoga.

Na festivalu sudjeluju predstavnici svijeta poduzetnikā, institucijā, suradnje, gospodarstva i kulture

Sjećanje na budućnost vraća ispravnu ideju o razvoju, o cjelovitom razvoju, te pokreće zajednice, teritorije i narode, svjesne da budućnost čeka one koji ju čine sadašnjošću. Sjećati se budućnosti pravo je jamstvo slobode, poziva i sudbine čovjeka koji nije toliko pozvan činiti nove stvari, nego činiti novima sve stvari.

Spomenimo na kraju da je festival ove godine zbog pandemije drugačiji nego inače, i održava se bez prisutnosti don Adriana Vincenzija, pokretača devet prethodnih festivala, preminuloga 13. veljače ove godine. Na festivalu sudjeluju predstavnici svijeta poduzetnikā, institucijā, suradnje, gospodarstva i kulture, izvijestio je hrvatski ured Vatican News u petak 27. studenoga..