Vjernici iz dekanata Zadar - Istok i Zadar - Zapad hodočastili u katedralu sv. Stošije
FOTO: Ines Grbić // Hodočašće vjernika iz dekanata Zadar - Istok i Zadar - Zapad u katedralu sv. Stošije
Zadar (IKA)
Vjernici iz dekanata Vjernici iz dekanata Zadar - Istok i Zadar - Zapad hodočastili u katedralu sv. Stošije hodočastili su u utorak, 7. siječnja, u katedralu sv. Stošije u Zadar, drugog dana Devetnice sv. Stošiji ususret proslavi svetkovine sv. Stošije, zaštitnice Zadarske nadbiskupije i naslovnice zadarske katedrale.
Svečano misno slavlje predvodio je župnik zadarske župe bl. Alojzija Stepinca i dekan dekanata Zadar – Istok don Mario Akrap, a propovijedao je župnik zadarske župe Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije i dekan dekanata Zadar – Zapad don Igor Ikić. Suslavili su župnici iz župa dva zadarska gradska dekanata.
„Sv. Stošija je bila žena velike vjere koja u odnosu s Bogom nije imala nikakvih dilema“, istaknuo je don Igor, rekavši da to konkretno pokazuje i potvrđuje život sv. Stošije. koja je živjela u pogansko vrijeme cara Dioklecijana, a mučenički je umrla 304. godine. „Majka kršćanka odgojem je usadila u Stošiju kršćanske i evanđeoske vrednote. To je vrlo važna poruka za nas danas, da se zapitamo što je s našim odgojem, što je s našom formacijom? Nikad nismo imali toliko katoličkih škola, vjeronauka, katekizama, raznih pouka, duhovnih obnova, seminara, a stanje u društvu je sve gore. Bogu hvala, nema otvorene zabrane prema tim sadržajima. No, što se to onda događa s nama, gdje je iznutra ostalo nešto prazno“, upozorio je don Igor, naglasivši da brojne devijacije i loše pojave u društvu znače „da mi svojim životom i svojim stavovima ne stojimo iza onoga što ispovijedamo“.
„Jesmo li pogazili svoje kršćanske vrednote i dostojanstvo kao narod i kao vjernici? Stošija je imala majku koja ju je odgajala i formirala. Što je s našim majkama danas? Sagledajmo poslanje majčinstva i očinstva danas. Velika je kriza identiteta žene i muškarca, jer muškarac bi trebao biti stup koji će dati sigurnost svojoj djeci. Svi smo mi uz nekoga rasli i to određuje naše kasnije ponašanje“, poručio je.
„Ako nema roditelja koji će nas formirati, odgajati, onda smo u problemu. Možemo imati institucije s brojnim zaštitarima, ali moramo početi iz temeljne jezgre ljudskog roda, a to je obitelj iz koje sve nosimo“, istaknuo je don Igor, potaknuvši roditelje da uče djecu molitvi. Nasuprot potkupljivom i lažnom ponašanju i mentalitetu, potaknuo je da mole Gospodina da im daruje ozbiljnih i odgovornih roditelja, koji će u obiteljskoj zajednici znati formirati i odgajati djecu, da imaju ozbiljne i odgovorne ljude u društvu i Crkvi.
Sagledavajući stanje u domovini na svim razinama i dužnostima, don Igor je upozorio kako život u modernom poganstvu pokazuje da su zakazali kao vjernici na svim područjima. „Sve to nas potiče da se ozbiljno zapitamo jesmo li mi zaista vjernici, kršćani ili se s nama nešto krivo događa? Kod sv. Stošije to nije bilo moguće. Stošija je rastalila poganska zlatna božanstva svoga muža i oca i time pomagala siromahe. Sve materijalno zlato i blago je unovčila, prodala, da bi pomagala siromasima“, podsjetio je don Igor, naglasivši da vjera treba imati iza sebe potvrdu u djelima, činjenice. Sv. Jakov kaže: „Vjera bez djela je mrtva“.
„Divimo se ljudima iz prvih kršćanskih vremena. Pogansko vrijeme u kojem je živjela sv. Stošija nije bilo lako. Nijedno poganstvo nije jednostavno, naše ni Stošijino. Ali, traži se da stanemo iza svojih uvjerenja. Kako to da danas nismo kadri otići u zatvor, a kamoli u arenu među lavove, zbog vjernosti Kristu, kao kršćani iz prvih vremena Crkve? Jesmo li kadri čuti istinu i jesmo li kadri životom, stavom, ozbiljnošću i odgovornošću stati iza te istine? Očito nismo, jer puno toga u društvu i unutar Crkve nije u redu“, upozorio je don Igor, zamolivši da sv. Stošija pomogne da budu hrabri u njihovom poganstvu punom blještavila iza kojeg nema vrijednosnog i životnog pokrića. Upozorivši na „glumatanje sreće i zadovoljstva“ u virtualnom, imaginarnom svijetu, Ikić je potaknuo da se ne daju „uvući u poganstvo koje nas okružuje i guta“.
„Tko bi od nas danas bio kadar dati svoj život za Krista, a to su prvi kršćani radili? Znači da nama danas nešto nedostaje. Jesmo li doista povjerovali dušom i srcem? Ako nema djela iza vjere koju ispovijedamo, onda je veliko pitanje što je s našim kršćanstvom danas i kako ga živimo“, upozorio je don Igor, rekavši da takva preispitivanja naše vjere i života stavlja pred nas sv. Stošija, svijetli lik iz prvih kršćanskih vremena.
„Molimo jedni za druge da se ne utopimo u poganluku našeg vremena. Kroz cijelu povijest poganstvo je ulazilo u pore Crkve i kršćana. Ali, sv. Ivan u Božjoj riječi kaže da ga treba prepoznati: ‘Dječice, ispitujte duhove!’. Nemojmo biti naivni i misliti da je sve dobro. Pazimo koji sadržaj dajemo djeci, što slušamo, što čitamo, učimo? Pazimo kuda idemo i s čime se hranimo, kad je u pitanju naš duh. Bog nam je dao biblioteku nad bibliotekama, to je Sveto Pismo“, istaknuo je don Igor.
Potaknuo je na molitvu „za roditelje koji će imati svoj stav, koji neće biti povodljivi i potkupljivi, ljudi bez uvjerenja i bez stava. Sv. Stošija je imala svoj stav i svoje uvjerenje za koje je umrla. To treba nama kršćanima današnjeg vremena. Molimo Boga da budemo takvi i da nam dâ takvih ljudi“, poručio je don Igor Ikić.
Na kraju mise, katedralni župnik don Josip Radojica Pinčić predvodio je zagovornu molitvu sv. Stošiji koja se moli tijekom Devetnice za potrebe Crkve i svijeta. Vjernici su počastili moći sv. Stošije koje se nalaze u mramornom sarkofagu u pokrajnjoj lađi katedrale. Don Mario Akrap je podsjetio da se nalaze u Jubilejskoj godini, da je katedrala sv. Stošije jubilejska crkva te da po molitvi u njoj tijekom liturgije i pobožnosti mogu dobiti potpuni oprost.