Istina je prava novost.

Vlč. Hačko blagoslovio zastavu Oštarija

U crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Svetištu Gospe od Čudesa u Oštarijama, nakon misnog slavlja drugog dana trodnevnice uoči svetkovine Velike Gospe, u utorak 13. kolovoza 2024., predstavljena je i blagoslovljena zastava Oštarija.

Misu je predslavio autor grba i zastave Tomislav Hačko, a koncelebrirao je župnik Župe Uznesenja BDM i čuvar Svetišta Gospe od Čudesa preč. Mario Vazgeč.

U homiliji, vlč. Hačko je opisao zastavu te posebno grb, predstavivši sve elemente u štitu te pojasnivši njihovo značenje.

„Grb Oštarija počiva na zlatnoj boji zastave po kojoj možemo prepoznati kraljevstvo nebesko, koje nije od ovoga svijeta, kraljevstvo kojem i mi pripadamo i u koje težimo jednog dana doći.  Na gornjem crvenom polju prikazano je Svetište s vanjskim zidom i portalom negdašnje gotičke crkve te šestokraka zvijezda koja je simbol Blažene Djevice Marije, detalj preuzet s grba obitelji Frankopan. Naime, crkva u Oštarijama izgrađena je na njihovu posjedu, njenu gradnju započeo je knez Martin, a dovršio ju je njegov brat  Stjepan II.“, podsjetio je.

„U središnjem dijelu grba prikazan je Marmontov most, sagrađen tijekom francuske vladavine Ilirskim provincijama od 1809. do 1813. U njega je ugrađen kamen srušene oštarijske gotičke crkve, a ime je dobio po Napoleonovom maršalu Augustu Marmontu, upravitelju ilirskih provincija. Osim što je prikaz povijesne znamenitosti, most simbolizira povezivanje dvije strane, povezuje nebesko (plava boja) i zemaljsko (crvena boja)“, objasnio je.

„Donji dio štita je plavi što upućuje na korito Zagorske Mrežnice koja je nekoć protjecala ispod ovog mosta, a bešćutno je oteta mještanima koncem 50-ih godina 20. st. Promatrajući grb u cjelini, na njemu se odražavaju naše nacionalne boje, ali i naša prošlost (koja je bila natopljena krvlju tolikih mučenika: Solinski, Srijemski, Istarski, sv. Kvirin, bl. Miroslav, bl. Alojzije; također treba ovdje spomenuti i one koji su i na ovim prostorima prolili svoju krv za svoje ognjište: Krbava, Prvi i Drugi svjetski rat, Domovinski rat), sadašnjost (bijela boja kao simbol mira i blagostanja, jer nemamo li to, što imamo) te budućnost (plava boja, usmjerenost prema Božjem kraljevstvu), zaključio je.

Vlč. Hačko je na kraju slavlja blagoslovio zastavu. U slavlju su sudjelovali i članovi Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ – Zmajski stol u Karlovcu. Delegaciju Družbe predvodio je pročelnik karlovačkog stola Mladen Kuka, Zmaj Abesinski II. u svojstvu izaslanika prof. dr. sc. Velikog meštra Mislava Grgića, Zmaja Strossmayerskog, a u njoj su bili još Tomislav Beronić, Zmaj od Glagoljice, Goran Pavić, Zmaj Šestinski II. i Ivica Mihaljević, Zmaj Oštarijski II.

Po završetku misnog slavlja i zajedničkog fotografiranja učesnici i vjernici uputili su se kod spomenika Ivanu Mihaljeviću Baraku, čuvaru i promicatelju crkvene i narodne baštine, gdje je zastava podignuta na jarbol.

Neformalna skupina mještana „Baštinici Oštarija“, Ivica Mihaljević, Anton Božičević i Nikola Gračanin inicirali su izradu zastave od početne ideje do krajnje realizacije. „Ovom starom hrvatskom mjestu, prepoznatljivom ponajviše po Svetištu Gospe od Čudesa, zastavom bi trebalo biti vraćen izgubljeni značaj koji mu zasigurno pripada na temelju bogate prošlosti, ali i perspektivne sadašnjosti“, poručili su.