Započele duhovne vježbe za svećenike Đakovačko-osječke nadbiskupije
Foto: Đakovačko-osječka nadbiskupija // duhovne vježbe za svećenike
Veli Lošinj (IKA)
Zazivom Duha Svetoga u ponedjeljak, 27. rujna u večernjim satima u Kući Betanija u Velom Lošinju, započele su petodnevne duhovne vježbe za dvadesetak svećenika Đakovačko-osječke nadbiskupije, a među kojima je i đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić. Tema duhovnih vježbi je „Transformacijska snaga Božje riječi“.
Osvrćući se na apostolsko pismo u obliku motu propria Aperuit illis, kojim je papa Franjo ustanovio Nedjelju Božje riječi, voditelj duhovnih vježbi, vlč. mr. Ivan Benaković, asistent na Odsjeku za Sveto pismo i sustavnu teologiju KBF-a u Đakovu, započinjući svoj nagovor – podsjetio je na bitnost stavljanja Božje riječi u središte svećeničkog poslanja te naglasio: „Slušanje Božje riječi otvara nas za ljubav. Priječi nam stvaranje individualizma te nas poziva na solidarnost života u zajednici.“
Govoreći kako je Božja riječ slatka, ali i teška – jer traži zauzetost i autentičnost življenja – te je s toga često odbačena i napuštena, prozvana nevrijednom življenja, a na kraju i besmislenom, mr. Benaković je uputio: „Sveto pismo baš zato što je pisano Duhom Božjim, od čitatelja traži otvorenost Duhu u sebi, a neminovno sadrži i proročku dimenziju. Ono od nas traži napor, a često i promjenu vlastite osobnosti.“ Podsjetio je zatim na spasenjsku i duhovnu dimenziju Svetoga pojašnjavajući: „Prvobitna je svrha Svetoga pisma naše spasenje, tj. povijest spasenja u kojoj Bog govori i ide ususret ljudima.“
Prisutne svećenike mr. Benaković podsjetio je da „Božja riječ ima moć oblikovati i voditi život vjernika“, napose stoga jer ima i sakramentalni karakter te je potaknuo: „Redovito čitanje Svetoga pisma i slavljenje euharistije pomaže nam da sebe vidimo kao dio cjeline. Prijeko je dakle potrebno rasti u ljubavi prema Svetom pismu i Uskrslom Kristu koji ne prestaje lomiti riječ i kruh u zajednici vjernika.“
U nastavku duhovne obnove voditelj će svećenike provesti kroz promišljanje o tri cjeline: Mojsije – vođa naroda Božjeg (s osvrtom na događaj prijelaza preko Crvenog mora); sv. Pavao – karakter Božjeg čovjeka na čelu zajednice vjernika (osvrt na poslanice Korinćanima) te Isus Krist – uzor svećenika koji je komunikator Božjeg života (iz Lukina evanđelja).