Budi dio naše mreže
Izbornik

Završen susret ravnatelja hrvatskih katoličkih osnovnih i srednjih škola

Zadar (IKA)

Nastavnici katoličkih škola u Hrvatskoj ubuduće će morati položiti dodatni stručni ispit kao dio njihove kvalifikacije za rad u katoličkim školama. Tu je novost glede dodatnog usavršavanja predavača u katoličkim školama u Hrvatskoj najavio vlč. Ivica Žuljević, predstojnik Nacionalnog ureda HBK za katoličke škole, na susretu ravnatelja hrvatskih katoličkih osnovnih i srednjih škola koji je završen u petak 2. srpnja u Zadru.

Tijekom dvodnevnog susreta čiji je organizator Nacionalni ured Hrvatske biskupske konferencije za katoličke škole, sudionici su evaluirali učinjeno u protekloj godini i razmotrili buduće planove. Istaknuto je da katoličke škole trebaju izgrađivati katolički identitet, a tome će pridonijeti i dodatno stručno, teološko usavršavanje djelatnika u katoličkim školama.

„Djelatnici koji predaju u katoličkoj školi u Hrvatskoj završili su naobrazbu na javnim učilištima. U Hrvatskoj nemamo katoličko učilište za naobrazbu učitelja. Da bismo mogli i praktično, svjedočki živjeti i provoditi identitet katoličkih škola u našim školama, želimo da naši djelatnici još više rastu u osnovnim kršćanskim, teološkim, moralnim spoznajama i da usvoje dodatna znanja. Zato će ubuduće svaki zaposlenik katoličke škole u Hrvatskoj trebati pohađati trogodišnji studij/seminar, kojega će svatko trebati proći i položiti stručni ispit za katoličke škole. To će im dati kompetenciju da mogu biti učitelji u katoličkim školama i provoditi katolički identitet koji nam je važan. Ta inicijativa je u pripremi u suradnji Nacionalnog ureda HBK za katoličke škole i Hrvatskoga katoličkog sveučilišta u Zagrebu“, rekao je vlč. Žuljević, pokazujući i na taj način koliko je važno trajno, dodatno stručno usavršavanje nastavnog kadra za rad u katoličkoj školi, koja ima svoje osobitosti u odgojnom pristupu i katolički vrijednosni identitet.

Susret u Zadru predstojnik Nacionalnog ureda ocijenio je kao veliko obogaćenje za sve ravnatelje katoličkih škola u Hrvatskoj jer je omogućio razmjenu iskustava, nove spoznaje, nove projekte koje Nacionalni ured za katoličke škole želi pokrenuti, a odnose se na kurikulum i na trajnu formaciju djelatnika i ravnatelja katoličkih škola. „Otvorena je mogućnost i za suradnju s prof. dr. Dijanom Vican, rektoricom Sveučilišta u Zadru, jer dobro poznaje problematiku katoličkih škola“, pojasnio je vlč. Žuljević.

„Susret u Zadru bio je zaista formativno iskustvo, ohrabrujuće. Uvijek ohrabruju iskustva kolega u radu i rukovođenju školom. Na susretu je stavljen naglasak na održavanju i važnosti katoličkog identiteta škole u sekularnom svijetu. Važno je da i vodstvo škole potiče učitelje da rade na njihovoj formaciji, da naša škola ima specifičnosti, katoličke vrijednosti. Važno je da djeca odrastaju izložena tim vrijednostima. Onda ćemo imati ljude koji će kasnije i živjeti te vrijednosti“, rekla je s. Sunčica Kunić, učiteljica u Prvoj katoličkoj osnovnoj školi u Zagrebu gdje radi od 2013. godine.

„Živimo u neoliberalizmu, ali mi kršćani, ljudi nade i povjerenja u Boga, ne trebamo se bojati ako ćemo se zaista truditi živjeti istinu koja nam je dana u Evanđelju. Osobitost katoličke škole je integrirani pristup u poučavanju, koji osim obrazovnog, naglasak stavlja i na odgojnu dimenziju, na razvoj socio – emocionalnih kompetencija, duhovni razvoj. Trudimo se s našim aktivnostima da učenici izrastu u cjelovite osobe njegujući katoličke vrijednosti. Različitim metodama poučavanja, osobito suradničkim učenjem, dolazimo do ciljeva. Ljudi prepoznaju vrijednosti katoličkih škola koje su i općeljudske. Većina roditelja djece koja pohađaju našu školu jesu praktični vjernici, iako to nije uvjet. Ne traži se krsni list da bi netko bio upisan u katoličku školu, nego poštovanje i prihvaćanje našeg koncepta rada i naših vrijednosti. U tom svjetlu odgajamo djecu. Nismo zatvoreni ni za koga. Roditelji su zadovoljni i imamo sustavnu suradnju s njima. Na početku godine planiramo tematske roditeljske sastanke, neformalna druženja. Kako su oci karmelićani osnivač naše škole, u Remetama imamo zajedničko klanjanje s roditeljima. Nastojimo im biti blizu i uvijek otvoreni, da nam mogu doći i da oni osjete da smo mi tu za njih“, rekla je s. Sunčica, delegat ravnatelja te škole o. Vinka Mamića.

Krunoslav Juraković, ravnatelj Katoličke osnovne škole u Novskoj osnovane 2017. g., najavio je da od sljedeće jeseni započinju i s predmetnom nastavom u toj školi, gdje se zasad provodi razredna nastava. „Naša specifičnost i prepoznatljivost je katolički identitet. Početak, uzor i temelj nam je Isus Krist, vrednote koje pronalazimo u Evanđelju, a silno obogaćuju društvo. To želimo prenijeti kroz odgoj na djecu, preko njih na obitelji – da u katoličkoj školi ne bude samo glavna tema obrazovanje, nego odgoj, od toga se kreće. Vjerujem da takav naš program može biti samo za podizanje standarda odgoja i obrazovanja u Hrvatskoj“, rekao je ravnatelj Juraković. Susret u Zadru doživio je kao dragocjene trenutke razmjene iskustava gdje se ravnatelji međusobno pomažu i jedno drugo savjetuju. „Svatko ima neku situaciju u kojoj možemo učiti i druge poučiti. Susret predstavlja i uspostavljanje zajedništva, da pokažemo javnosti da smo mi kao katolička škola prisutni u društvu i da ovo društvo može na nas računati“, poručio je Juraković.

Domaćini susreta bili su trojica ravnatelja zadarskih katoličkih škola: Ante Sorić (Klasična gimnazija Ivan Pavao II. Zadar), Roland Jelić (Katolička osnovna škola Ivo Mašina Zadar) i Igor Cecić (Osnovna glazbena škola sv. Benedikta Zadar). Uz njih, na susretu su još sudjelovali ravnatelji: Marijana Novak Stanić (Katolička klasična gimnazija Virovitica), Krunoslav Juraković (Katolička osnovna škola Novska), Frano Barišić (Katolička osnovna škola Požega), Jasna Buketa (Katolička osnovna škola Josip Pavlišić, Rijeka), Maksimilijan Ferlin (Pazinski kolegij), Dragutin Detić (Salezijanska klasična gimnazija u Rijeci), Ivan Benić (Salezijanska osnovna škola u Zagrebu), Josip Lebo (Biskupijska klasična gimnazija Ruđera Boškovića Dubrovnik), Josip Dukić (Nadbiskupska klasična gimnazija don Frane Bulić, Split), Ivan Bedeničić (Katolička gimnazija u Požegi), Ljuba Duvnjak (Nadbiskupska klasična gimnazija Zagreb), s. Mihaela Dumbović (Katolička osnovna škola sv. Uršule, Varaždin), Mario Večerić (Katolička osnovna škola Virovitica) i s. Mandica Starčević (Katolička osnovna škola Šibenik).

Od djelatnika katoličkih škola u Hrvatskoj, na susretu su bili: Angel Gonzalez (OŠ Lotrščak i OŠ Ružičnjak), Ana Matković (psihologinja, Katolička osnovna škola Požega), s. Sunčica Kunić, (učiteljica, Prva katolička osnovna škola u Zagrebu), s. Ana Lipovac (pedagoginja, Klasična gimnazija Ivan Pavao II. Zadar), fra Antonio Mravak (predsjednik Školskog odbora, Franjevačka klasična gimnazija u Sinju), s. Ema Škrivilječki (učiteljica, Katolička osnovna škola Josip Pavlišić, Rijeka), fra Siniša Pucić (vjeroučitelj i duhovnik, Klasična gimnazija fra Marijana Lanosovića, Slavonski Brod) i Danijel Holeš (tajnik Nacionalnog ureda HBK za katoličke škole). Dvodnevni susret 24 ravnatelja i predstavnika katoličkih škola završen je izletom sudionika u grad Nin.