Budi dio naše mreže
Izbornik

Novi Glas Koncila

Zagreb (IKA)

Naslovnica Glasa Koncila broja 39 u tekućoj 2019. posvećena je drugoj Europskoj konferenciji: "Formacija i prevencija", koja je za temu imala "Moć kao služenje", a održana je na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu od četvrtka 19. do nedjelje 22. rujna.

Konferencija kao izniman događaj u organizaciji Hrvatske biskupske konferencije i Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta, uz potporu Kongregacije za kler, Centra za zaštitu djece na Papinskom sveučilištu Gregoriana, Vijeća europskih biskupskih konferencija i uz znanstveno supokroviteljstvo Katoličkoga bogoslovnoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, u kojem je sudjelovalo više od 130 biskupa, rektora i odgojitelja i odgojiteljica u sjemeništima i redovničkim kućama za formaciju, samih kandidata, kao i osoba koje pomažu u formaciji poput psihologa i psihoterapeuta iz 20 europskih zemalja i Nigerije, naslovljen je: “Važan korak u važnom trenutku povijesti Crkve”.

Cijelu je problematiku u pozdravnome govoru sažeo kardinal Josip Bozanić: “Kada nedostaje ili je poremećen taj odnos (s Bogom), nasilju su širom otvorena vrata. Biskupi, prezbiteri i đakoni, redovnici i redovnice, kao i vjernici laici, koji su prihvatili odgovornost pojedine crkvene službe, a svoj su duh podredili duhu ovoga svijeta, ne samo da su zanemarili poziv na svetost, nego ostaju zatvoreni za Boga i vječnost. A ondje gdje je čovjek zatvoren za Boga i vječnost, upitno je govoriti o poštovanju dostojanstva i svetosti života.”

“Žrtve uvijek pobjeđuju” pomalo čudan je naslov komentara glavnog urednika Ivana Miklenića, u kojemu se osvrće na otvorenje galerije pod imenom “Fra Bernardin Sokol” i postavljanje njegova poprsja u utorak 17. rujna na otoku Badiji, što je izazvalo pojedine medije koji su prenijeli optužbe povjesničara poznatog po ideološkim i pristranim stajalištima. Taj je događaj stavio u širi hrvatski kontekst ističući: “Ako u Hrvatskoj ekshumiranje posmrtnih ostataka iz masovnih grobnica ne smiju provesti najviši nositelji državnih vlasti, onda se neizmjerna zadrtost odnosi na stvarne skrivene naredbodavce u današnjoj Hrvatskoj, a nositelji vlasti dužni su to javno priznati. Da je kojim slučajem i opstala bivša savezna država, ona bi ih ekshumirala.”

“Narod može imati budućnost samo ako je otvoren životu”, naslovljen je središnji intervju s dr. o. Tomislavom Smiljanićem, franjevcem, moralnim teologom, u kojemu govori o ideološkim podjelama u hrvatskome društvu u kojem se sve više zamagljuje istina i gubi čvrsti duhovni orijentir, o solidarnosti u društvu, demografiji, sv. Franji i ekologiji i drugim aktualnim temama suvremenog trenutka društva i Crkve.

“Zapažanja” u ovome broju naslovljena “Najveći socijalno-jedriličarski projekt” zanimljivo i intrigantno već po običaju ističu niz aktualnih društvenih tema i problema, među kojima, što se vidi već iz naslova, i hvale vrijedan veliki projekt u marini “Kaštela” kroz koji je u 25 godina postojanja prošlo 11.000 socijalno zapostavljene djece i mladih te osoba s poteškoćama iz cijeloga svijeta pod motom – mir, tolerancija i međunarodno razumijevanje.

Mirjana Lončarić, predsjednica Udruge nezaposlenih u Kutini koja je započela s radom 2012. predstavlja ciljeve udruge, njezin rad i predstojeće planove.

Povijesni feljton opisuje posjet biskupa Viktora Burića nadbiskupu Stepincu u lepoglavskome zatvoru.

Zanimljiv je susret s kapucinom, biskupom Reykjavika, koji  donosi neke osnovne podatke o katolicima na Islandu.

Reportaža u novome broju je iz župe Presvetoga Trojstva na sjevernodalmatinskome otoku Vrgadi.

 

Ključne riječi:
Glas Koncila novi broj GK