Susret predstavnika Caritasa te JRS-a na temu sudjelovanja u EU projektu o dobrovoljnom povratku i reintegraciji migranata
FOTO: Hrvatski Caritas // koordinativni sastanak
Zagreb (IKA)
U Hrvatskom Caritasu održan je 14. siječnja 2025. koordinativni sastanak ravnatelja Hrvatskog Caritasa fra Tomislava Glavnika, voditelja posebnih projekata Filipa Naglića, ravnateljice Caritasa Zagrebačke nadbiskupije s. Jelene Lončar i ravnatelja Isusovačke službe za izbjeglice za Jugoistočnu Europu p. Stanka Perice na temu sudjelovanja u EU projektu „Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za savjetovanje o dobrovoljnom povratku i reintegraciji migranata“.
Projekt od ožujka 2024. godine provodi Caritas Belgija (International) u suradnji s Caritasom Albanije, Društvom Majke Terezije (Kosovo) i Caritasom Moldavije uz države obuhvaćene projektom (putem nacionalnih caritasa ili drugih relevantnih OCD-a) Belgija, Danska, Albanija, Kosovo, Moldavija, Bugarska, Hrvatska i Slovenija.
Projekt ima za cilj poboljšati kapacitete organizacija civilnog društva (OCD) iz EU-a i izvan EU-a za pružanje održivih usluga savjetovanja o povratku i reintegraciji migranata korištenjem stručnog znanja europskih organizacija za potporu reintegraciji. Trenutno je u provedbi pilot projekt koji traje do lipnja 2025. s namjerom ispitavanja odnosa između OCD-a i relevantnih državnih tijela odgovornih za nadzor procesa povratka i reintegracije u vidu konkretnijeg sinergijskog budućeg djelovanja.
U svibnju će biti održana edukacija namijenjena OCD -ima u Hrvatskoj koji se bave pružanjem usluga migrantima, kako bi proširili svoja znanja u pružanju budućih usluga savjetovanja migrantima povratnicima o pravima i mogućnostima koji se odnose na njihov voluntarni povratak i reintegraciju u zemlje podrijetla. Edukaciju će provesti Caritas Belgija u suradnji s Agencijom za europsku graničnu i obalnu stražu (FRONTEX) i Instrumentom za povratak i reintegraciju (RRF) Međunarodnog centra za razvoj migracijske politike (ICMPD).
Sudionici sastanka su pozdravili pružanje podrške svih dionika našega društva, a posebice države, a zatim i OCD-a u vidu suzbijanja diskriminacije i izrabljivanje migranata, uvažavajući njihova ljudska prava i omogućavajući im siguraniji i humaniji dobrovoljni povratak u njihove zemlje.