Izbjeglice iz Ukrajine kod franjevaca trećoredaca glagoljaša
Foto: Samostan sv. Franje Ksaverskoga // izbjeglice iz Ukrajine kod franjevaca trećoredaca glagoljaša
Zagreb (IKA)
Zahvaljujući otvorenosti i susretljivosti Provincije franjevaca trećoredaca glagoljaša i Samostana sv. Franje Ksaverskoga, u zajedništvu sa župljanima Župe sv. Franje Ksaverskoga na Ksaveru u Zagrebu fratri su u srijedu 16. ožujka primili i smjestili tridesetak ukrajinskih prognanika za koje se skrbe.
Radi se o ženama i djeci koji su morali napustiti svoje gradove i domove pred ratnim napadima, dok su njihovi muževi, očevi i sinovi, ostali u Ukrajini. Izbjeglicama je smještaj osiguran u objektima Provincije uz samostan na Ksaveru.
„Provincija Franjevaca trećoredaca glagoljaša je prepoznala zahtjeve trenutne situacije koja ispred svega stavlja potrebu življenja bratske ljubavi i kršćanske solidarnosti s izbjeglicama u potrebi i na raspolaganje stavila svoje objekte u blizini župne kuće i crkve sv. Franje Ksaverskoga. Teški trenuci napadnutoga naroda oživjeli su i vlastita sjećanja na teškoće i stradanja prognaničkih dana Domovinskoga rata te su se župljani s nevjerojatnom spremnošću i požrtvovnošću odazvali pozivu da se omogući prihvat prognanika“, poručili su franjevci trećoredci glagoljaši.
Cjelodnevnim akcijama, u samo nekoliko dana, župljani su uz svoj župni Caritas i pomoć franjevaca iz samostana prazne objekte osposobili za boravljenje u njima; opremili su ih potrebnim ležajevima, namještajem, posuđem, hranom i ostalim potrepštinama. Nesebičnim odricanjem i cjelodnevnim radom uređen je i okoliš, omogućen pristup objektima da obitelji mogu međusobno lakše komunicirati te su izvršeni nužni popravci na zgradama da bi se prostor mogao što funkcionalnije rabiti.
Kada su stigli, prvu večer i sljedeći dan, žene i djeca su bili prilično povučeni i na njima se vidio strah i nesigurnost. Međutim, posjećujući ih svakodnevno i raspitujući se o njihovim potrebama, ali i članovima obitelji koji su ostali u domovini, pomalo se počeo vraćati osmijeh na njihova lica. Većina djece su dječaci koji igraju nogomet i to je bio ključ njihovog odabira za dolazak baš u Hrvatsku i to upravo u Zagreb, da bi mogli eventualno nastaviti trenirati u domaćim klubovima.
Svima je pružena pomoć i podrška oko prijave Hrvatskom Caritasu, Hrvatskom Crvenom križu te potrebne evidencije pri Ministarstvu unutarnjih poslova.
U subotu u vrijeme ručka, župljani su u dvorištu objekata organizirali roštilj u zajedništvu s prognanicima, fratrima i župljanima. Razgovor i zajedništvo, upoznavanje s ljudima i razgovor još su više razvedrili srca gostiju. Sportsko druženje – i nogometno i stolnotenisko, u čemu su gosti iz Ukrajine osobito dobri, otvorilo je novo polje zajedništva i upoznavanja. Nakon toga su posjetili i prostore župe i samostana, a u nedjelju je dio njih sudjelovao na pobožnosti križnog puta na ksaverskoj kalvariji.
„Osobito je dirljivo kako su se brzo, spremno i puna srca župljani uključili i odazvali pozivu provincijala, župnika i fratara da se prostor uredi i pruži gostoprimstvo ljudima koji su morali bježati iz svoje domovine. Sve to je, prijateljima iz Ukrajine, uz svu materijalnu pomoć koja im je pružena, najveći dar i podrška i zato je župi najveće hvala vidjeti zahvalnost na uplašenim licima koju pokušavaju izreći i na ukrajinskom i na engleskom, a sve više i na hrvatskom jeziku.
Prošloga tjedna izbjeglice su u objektima u kojima su smješteni posjetili su i ravnateljica Caritasa Zagrebačke nadbiskupije s. Jelena Lončar sa suradnicima koji su im na taj način željeli iskazati dobrodošlicu i pružiti podršku.
Tijekom proteklih dana upoznali su i s. Veroniku Galatan, bazilijanku iz samostana iz Jurjevske ulice u Zagrebu (Hrvatske viceprovincije sv. Bazilija i sv. Makrine), rodom Ukrajinku, koja je prihvatila poziv da dođe i upozna izbjeglice.
S. Veronika je i sama došla iz Ukrajine prije tri mjeseca u službu svojoj zajednici u Hrvatskoj na ispomoć. Izbjeglice iz Ukrajine izrazile su sreću što su imale priliku razgovarati s njom i isticale kako im je dragocjeno to iskustvo, prijateljstvo i svjedočenje s. Veronike.
Zajedno sa Župom sv. Franje Ksaverskoga, u aktivnosti organizacije za prihvat prognanika, uključili su se i veliku pomoć pružili i župnik i župljani Župe sv. Mihaela Arkanđela iz Gračana u kojoj također djeluju franjevci trećoredci.
Neki župljani su potaknuti situacijom prepoznali trenutak za pružanje pomoći potrebitima te su u svojim domovima i prostorima smjestili prognanike i stambeno ih zbrinuli, dok su drugi novčanim prilozima i donacijama pomogli da se nabave potrebne stvari. Župljani i fratri rade na zapošljavanju nekih od prognanika da bi im se omogućila samostalna egzistencija jer su u više navrata pokazali želju da žele raditi.
„Zahvaljujemo susretljivosti gradonačelnika Grada Zagreba koji je omogućio svakodnevni ručak za 30 prognanika putem Ustanove Grada Zagreba Dobri dom“, poručili su fratri.
„Pružajući pomoć ovim ljudima, koji prolaze sličnu patnju i teškoće koju je Hrvatska proživjela u Domovinskom ratu, ponovno nam se vraćaju sjećanja i možda otvaraju rane, ali se opet potvrđuje da su ljubav i nesebičnost uvijek jače. Koliko god križ i patnja bili mučni, Gospodin daje snagu prolaziti kroz teškoće šaljući na životni put ljude spremne pomoći. Darujući nam vjeru da ljubav i život pobjeđuju ma kako se teško ponekad činilo, Gospodin u nama budi snagu da i mi drugima budemo Veronike i Šimuni Cirenci te pomognemo proći kroz muke svjedočeći da je Krist uskrsnuo i da je njegovo Kraljevstvo nebesko već tu – i po nama“, pozvali su ksaverski franjevci trećoredci glagoljaši.