Održane duhovne vježbe za vjeroučitelje Splitsko-makarske nadbiskupije
FOTO: Tiskovni ured Splitsko-makarske nadbiskupije // duhovne vježbe za vjeroučitelje
Buško jezero (IKA/TU)
U organizaciji Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije, od 11. do 13. listopada 2024. održane su duhovne vježbe za vjeroučitelje Splitsko-makarske nadbiskupije u Duhovnom centru Karmela sv. Ilije na obalama Buškog jezera.
Voditelj duhovnih vježbi na kojima je sudjelovalo trideset vjeroučitelja bio je fra Ante Vučković.
Fra Ante je razmatrao o molitvi „Gospodine Isuse, smiluj mi se“ slijepca Bartimeja. „I mi poput Bartimeja znamo biti slijepi u svojoj vjeri. Vjera označava povjerenje prema nekome i ona se odvija dvosmjerno. Bog vjeruje nama, našim sposobnostima, ali i mi vjerujemo u Boga, Njegovu ljubav i zaštitu. Međutim, ostanemo li slijepi, ogrnuti plaštem, ne možemo vidjeti sve ono što nam Bog daje. Poput slijepca trebamo baciti ogrtač sa sebe i poći za Kristom. Kako bismo se održali na životu važno je da dišemo, bez disanja nemamo života, mrtvi smo. Takav je i naš odnos s Bogom, mi udišemo Božju milost, a izdišemo svoju grešnost; udišemo ljubav koju primamo od drugih, a izdišemo mržnju; udišemo mir, a izdišemo nemir“, naglasio je.
Vjeroučitelji su razmatrali o evanđeoskom odlomku Mk 11, 1-14, podijeljeni u dvije skupine, nakon čega su iznijeli svoje misli i doživljaje. „Slikom magarca koji je inače služio sirotinji i nosio teret, Marko je želio pokazati tko je Mesija, ali i tko smo mi danas. Trebamo se naučiti primiti dobro, ali i davati dobro, a to najčešće činimo upravo preuzimajući tuđi teret na sebe da bi drugom olakšali i da drugome bude dobro. To je duhovnost duše svakoga čovjeka jer se kršćanin bavi drugima, a ne samo sa samim sobom. Zbog toga Gospodinu treba nositi terete običnih ljudi, jer kad spoznamo da možemo služiti Bogu, tada uz Njegovu pomoć možemo odriješiti svoje terete“, istaknuo je fra Ante.
Vjeroučitelju su u nedjelju 13. listopada proslavili euharistiju u crkvi sv. Ilije Proroka. Predslavio je fra Ante, koji je tijekom trajanja duhovnih vježbi bio na raspolaganju i za sakrament pokore.