Istina je prava novost.

Susret nadbiskupa Dražena Kutleše s djelatnicima u kulturi

Zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša susreo se s djelatnicima u kulturi, umjetnicima i čuvarima baštine Zagrebačke nadbiskupije u petak, 26. lipnja u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu te dugogodišnjim djelatnicima uručio priznanja, izvijestio je Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije.

Na početku susreta okupljene je pozdravio pročelnik Ureda za kulturna dobra vlč. dr. sc. Vlado Mikšić izrazivši radost zbog okupljanja suradnika na širokom polju kulture te istaknuo zahvalu i želju da na osnovi prošlosti, djelatni u sadašnjosti izgrađuju zajedničku budućnosti.

“Radostan sam što zajedno proučavamo, obnavljamo i prezentiramo naš nacionalni i kršćanski identitet. Brojne izložbe i posudbe umjetnina iz raznih zbirki Zagrebačke nadbiskupije dokazuju koliko je ta povezanost i danas živa. Umjetnine, slike, kipovi, tekstil, metalni predmeti – svi ti artefakti govore o našoj vjeri i povijesti našega naroda”, rekao je vlč. Mikšić i dodao: “uz vašu pomoć mi se trudimo, koliko nam okolnosti dozvoljavaju, da se brinemo o umjetninama koje su nam naši prethodnici ostavili kao svjedočanstvo vjere, umjetničkog izričaja i nacionalnog identiteta. Sve bi to bez vaših stručnih službi i bez vaših savjeta bilo teško primjereno čuvati, obnavljati i prezentirati. Upravo na vašem trudu zajedničkim sastancima i projektima iskreno hvala.”

Vlč. Mikšić zatim je predstavio projekte koji se trenutačno provode, aktivnosti Ureda te buduće planove.

Nadbiskup Kutleša je u prigodnom govoru istaknuo da je “mjesna Crkva svjesna da se njezin život ne očituje samo u liturgijskim slavljima, katehezi i karitativnom služenju, nego i u onome tihom, strpljivom i često nevidljivom radu kojim se oblikuje duhovno pamćenje jednoga naroda” te je zahvalio djelatnicima u kulturi “za trud kojim čuvate ono što je izloženo zubu vremena, tumačite ono što je zahtjevno, obnavljate ono što je ranjeno i stvarate ono što tek treba postati baštinom. Vaš rad nije ukras na marginama crkvenoga života; on je jedan od načina na koji Crkva služi istini o čovjeku”.

“Vaša je zadaća pomoći čovjeku da ponovno nauči gledati i razabirati tragove smisla. Ne samo konzumirati slike, nego razlikovati istinsku ljepotu od privida. Ne samo čuvati prošlost, nego iz nje izvući snagu za budućnost. Jer nije najveća kriza našega vremena nedostatak informacija, nego gubitak sposobnosti divljenja”, naglasio je Nadbiskup.

U zaključku, nadbiskup Kutleša rekao je da rad kulturnih djelatnika nije lišen teškoća. “Ponekad nedostaje sredstava, ponekad razumijevanja, ponekad vremena, a ponekad i strpljenja. No ono što činite ima vrijednost koja nadilazi trenutne okolnosti. Vi ste čuvari osjetljivih mjesta našega zajedničkog života: jezika, pamćenja, svetoga prostora, slike čovjeka, dostojanstva stvaranja i otajstva Boga koji se objavio u tijelu, u povijesti, u licu Isusa Krista. Zato vas potičem: ne odustajte od izvrsnosti. Ne pristajte na površnost. Ne bojte se dijaloga sa suvremenošću, ali ne gubite mjerilo koje dolazi iz Evanđelja. Neka vaša djela budu lijepa, ali ne isprazna; suvremena, ali ne bez korijena; razumljiva, ali ne banalna; hrabra, ali ne ohola. Crkvi su potrebni ljudi koji znaju povezivati, tumačiti, stvarati i služiti”, zaključio je.

Na kraju susreta upriličena je dodjela nagrade pergamene blagoslova s relikvijama drugoga stupnja blaženoga Alojzija Stepinca dugogodišnjim djelatnicama Ivanu Mirniku, Višnji Bralić i Petri Vugrinec, koja se u ime svih laureata obratila okupljenima.

Susretom je moderirao prof. dr. sc. Danijel Patafta, a glazbeno animirao Kvartet bogoslova, izvijestio je Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije.