Budi dio naše mreže
Izbornik

Predsjednik Austrijske biskupske konferencije o odnosu Katoličke Crkve i austrofašizma

Beč (IKA)

Dana 1. svibnja 1934. stupio je na snagu tzv. Svibanjski ustav („Maiverfassung“) kojim je trebala biti uspostavljena „Savezna Austrija“ pod saveznim kancelarom Engelbertom Dollfußom na korporativno-fašističkim načelima. Predsjednik Austrijske biskupske konferencije salzburški nadbiskup Franz Lackner priznaje „neuspjeh“ Crkve pred tim austrofašizmom prije 90 godina, izvijestio je 29. travnja Vatican News.

„U vrijeme austrofašizma brojni predstavnici Crkve su vrlo jednostrano davali riječ diktaturi koja je djelovala pod krinkom tobože kršćanske politike i ponašali se u skladu s tim. Mi kao vjerska zajednica moramo priznati taj promašaj“, kazao je nadbiskup Lackner.

Iz povijesti Prve republike učimo „da bliska mješavina stranačke politike i crkvenih službi nije korisna za obje strane. Evanđelje se ne može pretočiti u politiku pojedinih stranaka, da bude takoreći zaključano“, rekao je. Događaji koji su prije 90 godina Austriju odveli „na put prema ubilačkom ponoru nacionalsocijalističke diktature i svjetskog rata“ su „upozorenje i opomena“.

Crkva je pozvana na suradnju „sa svim političkim snagama u ovoj zemlji koje su predane njezinim demokratskim načelima, s onima koji poštuju ljudska prava i dostojanstvo, na izgradnji općeg dobra“. Za društvo u cjelini, „uvijek moramo biti na oprezu da se ponovno ne izgubimo u takvim podjelama i demonizaciji onih koji imaju drugačije mišljenje.“

Predsjednik Austrijske biskupske konferencije osvrnuo se i na sinodalni proces koji je u tijeku u Katoličkoj Crkvi. Uvjeren je stoga da su pristupi sinodalnoj kulturi rasprave i razmjene koju Crkva želi prakticirati također preporučljivi za građanski suživot: „Valja se oprostiti od 100-postotnih odgovora, svijest o vlastitoj potrebi za nadopunom i sposobnost pristajanja na druge prijedloge može nam pomoći da prevladamo pukotine koje prolaze kroz naše društvo.“

Nadbiskup Lackner podsjeća da je austrijski savezni predsjednik Wilhelm Miklas 1. svibnja 1934. također proglasio ratificiranim konkordat sklopljen između Austrije i Svete Stolice u lipnju prethodne godine. To uređenje relacije između Crkve i države u biti su održavale slobodne vlade poslijeratnog razdoblja i u konačnici je postalo jamstvo za „slobodnu Crkvu u slobodnom društvu“, kako je to rekao Mariazelski manifest iz 1952. godine.

U tom manifestu Crkva je izjavila da ne želi povratak na državnu crkvenost, na savez prijestolja i oltara, na protektorat pojedinih stranaka nad Crkvom i na sve nasilne pokušaje da se tobože kršćanska načela provedu na čisto organizacijskoj i državnoj osnovi. Crkva se i danas deklarira kao beskompromisno predana ovom cilju, kaže Lackner: „Ponovo imamo priliku cijeniti vrijednost slobodnog ispovijedanja vjere, osobito danas, kada vidimo koliko kršćanska vjera, a ne samo ona, nastavlja postojati na velikom broju mjesta po svijetu, iako joj se prijeti i bori se protiv nje, ili je također izložena političkom prisvajanju i kontroli“, zaključio je nadbiskup Lackner, prenosi Vatican News.