Budi dio naše mreže
Izbornik

Sestre franjevke u Ugandi nastavljaju s edukacijom djece i odraslih

Rwentoba (IKA)

Školske sestre franjevke Krista Kralja koje kao misionarke djeluju u Ugandi, i u drugom tromjesečju školske godine nastavile su organizirati programe zdravstvenog odgoja i opismenjavanja djece i odraslih (Health care and Education program), prenijela je 8. srpnja 2023. Nedjelja.

Program zdravstvenog odgoja organiziran je u osnovnim i srednjim školama u suradnji s ravnateljima, liječnicima i medicinskim sestrama Rwentoba i susjednog mjesta Ntungama. U mjesecu lipnju sestre su održale tri susreta, a planirani su i drugi susreti u idućim mjesecima. Liječnici najčešće učenicima govore o temama koje su aktualne, poteškoćama i problemima djece i mladih kao što su bolesti, higijena, odrastanje (fizičke i mentalne promjene)…

U srednjim školama liječnici su govorili i o temi Trudnoća i abortus kod maloljetnika. Na stručan način, kroz prezentaciju, približavali su mladima opasnosti s kojima se susreću, govorili o trajnim posljedicama i bolestima koje su najčešće neizlječive. Potaknuli su mlade na odgovornost, oprez i brigu za svoj vlastiti život, ali i život drugoga.

U osnovnim školama učenicima viših razreda liječnici su govorili o temi puberteta. Budući da u nekim školama nema električne energije, liječnici su pripremali plakate na kojima su napisali ono najvažnije da bi im lakše pojasnili. Naglasili su adolescentima kako je važno održavanje higijene u svakoj životnoj dobi, a posebice u pubertetu. Mladi su pozorno slušali, postavljali pitanja…

U programu opismenjavanja odraslih su tri skupine polaznika u različitim mjestima: Iborosa, Katerero i Rwentobo. Dvije skupine odraslih program slušaju na engleskom jeziku, a jedna na lokalnom runyankore rukiga jeziku.

Kako kazuje, jedna od franjevki uključenih u organizaciju, s. Kata Karadža, u programu zdravstvenog odgoja sestre nastoje uvijek i na svakom susretu biti uz medicinsko osoblje, osigurati sve što im je potrebno (projektor, potrebni materijal, plaću za rad). Škole su najčešće siromašne i ne mogu ništa doprinijeti, ali su vrlo zahvalne sestrama kada dođu i ponude takav oblik poučavanja.

Program opismenjavanja održava se svakodnevno u poslijepodnevnim satima. Iako sestre nisu u mogućnosti posjetiti ih svakoga dana jer se program organizira na različitim mjestima, često odlaze provjeriti kako polaznici programa napreduju. Kao i u zdravstvenom odgoju, tako i u tom programu prate učitelje, daju im potrebni materijal i plaće.

Kako je s. Kata objasnila, od neprocjenjive važnosti je suradnja s ljudima u bolnicama i školama jer to nije samo dobro za one kojima nude navedene programe, nego je to jako dobro i za sestre budući da dobivaju širinu glede kulture, običaja, te stječu iskustva njihova načina odgoja i obrazovanja, skrbi o zdravlju i životu općenito, objavljeno je na stranici Bosansko-hrvatske provincije Prečistog Srca Marijina, a prenosi Nedjelja.