Tri dara mudracima
Foto: Vatican Media // Papa Franjo, ,Angelus
Vatikan (IKA)
Po završetku misnoga slavlja na svetkovinu Bogojavljenja, 6. siječnja u vatikanskoj bazilici, papa Franjo je s prozora radne sobe u vatikanskoj Apostolskoj palači predmolio uobičajeni Angelus te je hodočasnicima okupljenim na Trgu sv. Petra uputio nagovor koji prenosimo u cijelosti.
SVETKOVINA BOGOJAVLJENJA
PAPA FRANJO
ANGELUS
Trg Svetog Petra
6. siječnja 2023.
Draga braćo i sestre, dobar dan i sretan vam blagdan želim!
Danas, na svetkovinu Bogojavljenja, u Evanđelju se govori o mudracima koji, stigavši u Betlehem, otvaraju svoje škrinje i prinose Isusu zlato, tamjan i smirnu (usp. Mt 2, 11). Ti mudraci s Istoka poznati su po darovima koje su dali. Razmišljajući, međutim, o njihovoj povijesti, mogli bismo reći da oni, prije svega, primaju tri dara: oni su primili tri dara, tri dragocjena dara koja se i nas tiču. Daruju zlato, tamjan i smirnu, ali koja su to tri dara koja su primili?
Prvi dar je poziv. Mudraci ga nisu spoznali zato što su čitali Sveto pismo ili zato što im se anđeo ukazao u viđenju, već dok su proučavali zvijezde. To nam govori nešto važno: Bog nas poziva kroz naše najveće težnje i želje. Mudraci su dopustili da ih novost zvijezde zadivi i pobudi u njima nemir te su se otisnuli u nepoznato. Učeni i mudri, bili su zadivljeni više onim što nisu znali nego onime što su znali: otvorili su se onom nepoznatom. Osjećali su se pozvanima ići dalje, nije ih usrećivalo ostati tamo, nego ići dalje. To je važno i za nas: pozvani smo tražiti nešto više, tražiti Gospodina i izići iz svojih udobnosti, hodajući prema njemu zajedno s drugima, uranjajući u stvarnost. Jer Bog zove svaki dan, ovdje i danas. Bog nas poziva, poziva svakog od nas, svakoga dana, poziva nas ovdje i poziva nas danas, u našem svijetu.
Mudraci nam zatim govore o drugom daru, a to je razlučivanje. Budući da traže kralja, odlaze u Jeruzalem razgovarati s kraljem Herodom, koji je, međutim, čovjek gladan moći i želi ih iskoristiti da ukloni dijete Mesiju. Ali mudraci se nisu dali prevariti od Heroda. Znaju razlikovati odredište putovanja od napasti na koje nailaze na putu. Mogli su mirno ostati tamo, u Herodovoj palači: ali ne, idu dalje. Napuštaju Herodovu palaču i, budno pazeći na Božje znakove, nikada više neće onamo otići, nego će se vratiti drugim putem (usp. r. 12). Kako je važno, braćo i sestre, znati razlikovati cilj života od napastî na putovanju! Jedno je cilj života, a nešto sasvim drugo napasti na putovanju. Znati se odreći onoga što zavodi, ali vodi na stranputicu, te znati razabrati i izabrati Božje putove! Razlučivanje je veliki dar i čovjek ga mora neumorno tražiti u molitvi. Molimo za tu milost! Gospodine, daj nam milost da znamo lučiti dobro od zla, najbolje od onoga što nije najbolje.
Mudraci nam, konačno, govore o trećem daru: iznenađenju. Nakon dugog putovanja, što nalaze ti ljudi iz visokih društvenih slojeva? Dijete s njegovom majkom (usp. r. 11): svakako nježan, ali ne i čudan prizor! Ne vide anđele kao pastiri, nego susreću Boga u siromaštvu. Možda su očekivali moćnog Mesiju i čudotvorca, a nalaze dijete. Ipak, ne misle da su pogriješili, znaju ga prepoznati. Prihvaćaju Božje iznenađenje i doživljavaju susret s njim sa čuđenjem, klanjajući mu se: u malenosti prepoznaju Božje lice. Svi smo skloni tražiti veličinu – to je ljudski – ali znati je stvarno i pronaći uistinu je dar: znati pronaći veličinu u malenosti koju Bog tako voli. Jer Gospodina se tako susreće: u poniznosti, u tišini, u klanjanju, u malenima i u siromasima.
Braćo i sestre, svi smo pozvani – prvi dar: poziv – od Isusa, zatim svi možemo razaznati – drugi dar: razlučivanje – raspoznati njegovu prisutnost i, na kraju, svi možemo doživjeti njegova iznenađenja – treći dar: iznenađenje. Danas bi bilo lijepo sjetiti se tih darova: poziv, razlučivanje i iznenađenje, darova koje smo primili, sjetiti se kad smo u životu osjetili Božji poziv; ili kad smo, možda nakon mnogo truda i napora, uspjeli razaznati njegov glas; ili sjetiti se, također, nezaboravnog iznenađenja koje nam je priredio, zadivivši nas upravo. Neka nam Gospa pomogne sjećati se i čuvati primljene darove.
Nakon Angelusa
Draga braćo i sestre!
Upućujem srdačnu čestitku zajednicama istočnih Crkava, i katoličkim i pravoslavnim, koje sutra slave Rođenje Gospodinovo. Želim da ona na poseban način dođe do braće i sestara izmučenog ukrajinskog naroda. Neka rođenje Spasitelja ulije utjehu i nadu i nadahne konkretne korake koji će konačno dovesti do kraja borbi i do mira. Molimo puno za Ukrajinu i za mir!
Na blagdan Bogojavljenja slavi se Svjetski dan svetog djetinjstva. Pozdravljam sve dječake i djevojčice, mladiće i djevojke, koji u svim dijelovima svijeta šire radost prijateljevanja s Isusom i zalažu se, molitvom, žrtvama i prilozima, podupirati misionare evanđelja.
Pozdravljam sve vas, vjernike iz Rima i hodočasnike iz raznih zemalja. Posebno pozdravljam sudionike povijesno-folklorne povorke „Viva la Befana“ koju je ove godine organizirala općina Foligno na teme mira, solidarnosti i bratstva među narodima. Zahvaljujem gradonačelniku i biskupu Foligna s drugim predstavnicima vlasti, udrugama, školama, glazbenim sastavima i svim sudionicima povijesne viteške igre „Giostra della Quintana“. Pozdravljam i sudionike „Povorke mudraca“ koja se danas održava u mnogim gradovima i selima u Poljskoj.
Pozdravljam krizmanike iz Romano di Lombardie, članove Udruge međuobiteljske solidarnosti (Associazione di Solidarietà tra Famiglie) iz Podenzana (Biskupija Piacenza), te prijatelje i volontere „Fraterna Domus“. Pozdravljam također djecu Bezgrješne.
Svima želim sretan blagdan. Molim vas, ne zaboravite moliti za mene. Dobar tek i doviđenja.