Budi dio naše mreže
Izbornik

Obilježena 30. godišnjica stradanja Slavonskog Broda

Slavonski Brod (IKA)

U sjećanje na 30. godišnjicu jednog od najtežih ratnih dana u Slavonskom Brodu te u spomen na sve poginule branitelje i civilne žrtve u Domovinskom ratu na području Brodsko-posavske županije, u utorak 3. svibnja održana je komemoracija „Sjećamo ih se s ponosom i tugom“.

U organizaciji Udruge civilnih stradalnika Brodsko-Posavske županije, a u koordinaciji Udruge branitelja uz potporu Grada i Brodsko-posavske županije program obljetnice započeo je misom za sve poginule i stradale u Domovinskom ratu koju je u kapeli sv. Ane u brodskoj Tvrđavi predvodio župnik Župe Gospe Brze Pomoći Anđelko Cindori.

U homiliji je naglasio da su na spomen-događaj došli s vjerom u pobjedu dobra. Posvijestio je da Bog ljubi svakoga čovjeka te da je život svakog poginuloga sjeme bolje i sigurnije budućnosti našeg naroda i Crkve.

„Pouka i poruka svima nama je da iz Kristove patnje i muke pronađemo put do svjetla uskrsnog jutra, da iz žrtava i smrti naših suvremenika promatramo našu svakodnevnicu, današnjicu, te pokušamo slijediti njihov put, put istine, ljubavi i praštanja. To je put koji će nas odvesti u kraljevstvo, put kojim ćemo slijediti Isusove riječi, Njegovu istinu, jer On svoj život polaže da bismo mi zadobili vječni život“, poručio je vlč. Cindori.

Zaključio je poručivši okupljenima da su pozvani zahvaljivati Bogu za dar života i krv mučenika, kako hrvatskih tako i svih ostalih, napose onih koji stradavaju u Ukrajini.

Kratkim prigodnim programom, koji su kod spomenika „Djevojčica“ na Plavom polju izveli učenici Osnovne škole „Bogoslav Šulek“, polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća nastavljena je svečanost prisjećanja na poginulu i stradalu djecu.

Vijence su položila izaslanstva roditelja poginule djece, izaslanstva visokih dužnosnika Republike Hrvatske te predstavnici Grada, Brodsko-posavske županije, Policijske uprave Brodsko-posavske, udruga proisteklih iz Domovinskog rata te predstavnici političkih stranaka. Sudionici su se potom uputili do spomen-obilježja hrvatskim braniteljima na Trgu Stjepana Miletića gdje su polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća iskazali poštovanje svim poginulim i stradalim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu.

Dan 3. svibnja 1992. bio je jedan od najtežih ratnih dana za Slavonski Brod. Tog je dana od aviobombi život izgubilo 16 osoba, 60 ih je ranjeno, od toga 30 teško. Tragedija koje se Brođani sjećaju, toga kobnog dana dogodila se u Kuhačevoj ulici blizu područne škole „Hugo Badalić“. Ispred bombardirane kuće u toj ulici Kuhačevoj ulici pala je tzv. „krmača“ od čije je eksplozije poginulo šestero djece. Tijekom Domovinskog rata u Hrvatskoj je ubijeno 402 djece, od kojih 28 u Slavonskom Brodu, najviše među hrvatskim gradovima. Najviše ih je život izgubilo upravo u svibnju 1992. godine, a za njihovo stradanje do danas nitko nije odgovarao pred sudom.