Budi dio naše mreže
Izbornik

Biblijski duhovni susret u Đakovu

Đakovo (IKA)

Još jedan u nizu biblijskih duhovnih susreta održan je 15. svibnja u Velikoj dvorani Župe Svih Svetih u Đakovu.

Na početku je predavačicu i sve nazočne pozdravio preč. Ivan Lenić, župnik.

Na susretu je govorila dr. s. Silvana Fužinato, profesorica biblijskih znanosti na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu, a tema je bila završetak Markova evanđelja – o trima ženama koje pronalaze prazan grob. Te žene bile su svjedokinje Isusova života i smrti na križu. „Dolaskom na grob da pomažu Isusovo tijelo ostale su zbunjene i u strahu. Mladić kojega su susrele rekao im je da ne traže živoga među mrtvima te da Isus ide pred njima u Galileju, da to jave Petru i drugim učenicima. Galileja je mjesto gdje su učenici prvi puta pozitivno odgovorili na Isusov poziv, a sada je i simbol novoga početka, stoga je i u našim životnim krizama uvijek potrebno vraćati se na početak, na izvor. No, evanđelje kaže da su žene pobjegle i da nikome nisu ništa govorile o onome što su vidjele i čule. „Njihov razum nije mogao shvatiti što se dogodilo. Zato, kad pamet stane potrebno je uključiti srce, a kad to dvoje spojimo tek onda ćemo moći razumjeti, živjeti i biti plodni u Riječi“, pojasnila je dr. Fužinato.

„Markovo evanđelje je evanđelje paradoksa, dramatično i otvoreno te nas Marko time poziva da mi sami tražimo odgovore i svojim životom naviještamo Uskrsloga Krista”. Budući da se to evanđelje čini kao nedovršeno, dr. Fužinato je nazočnima predložila da svatko za sebe napiše završetak evanđelja kako uskrsna radost ne bi ostala zatvorena u strahu i trepetu koji su žene doživjele pronalaskom praznoga groba. To naviještanje ne treba biti spektakularno, nego da svatko na svom radnom mjestu, u svojoj obitelji, u susretu s prijateljima sitnim malim svakodnevnim gestama naviješta Uskrsloga.

U raspravi, sudionici su molili dr. Fužinato da protumači navedeni biblijski događaj u usporedbi s drugim sinoptičkim evanđeljima.