Budi dio naše mreže
Izbornik

Biskup Šaško predvodio misno slavlje prigodom 79. obljetnice smrti biskupa Carevića

Veliko Trgovišće (IKA)

Zagrebački pomoćni biskup Ivan Šaško predvodio je na Žalosni petak 22. ožujka misu za pokojnog biskupa Carevića u župnoj crkvi BDM od Sedam Žalosti u Velikom Trgovišću.

Uz biskupa Šaška koncelebrirali su prof. fra Ante Crnčević, župnik iz Bedekovčine vlč. Željko Horvat, salezijanci iz Krapinskih Toplica don Stjepan Tribuljak i don Josip Krpić te župnik domaćin vlč. Luka Slijepčević.

Umirovljeni dubrovački biskup Josip Marija Carević koji je 1883. godine rođen u Metkoviću, iz Dubrovnika je 1940. godine preselio u Zagreb, a od 1943. godine pastoralno je pomagao tadašnjem župniku Matiji Horvatu u župi Veliko Trgovišće. Na Žalosni petak 23. ožujka 1945. biskup Carević odveden je iz mjesta Vižovlje i od tada se o njemu službeno ništa ne zna.

Župnik Župe Veliko Trgovišće vlč. Slijepčević posljednje četiri godine proučava život biskupa Carevića, ali i svjedočanstva o okolnostima njegove smrti i neljudskim načinima mučenja koji su tome prethodili.

Biskup Šaško u uvodu u misno slavlje zahvalio je vlč. Slijepčeviću „koji je dopustio Bogu da njegov život ispreplete sa životom i s pitanjima o smrti biskupa Carevića. Nadovezujući se na prijašnja nastojanja rasvjetljavanja posljednjih dana i smrti biskupa Josipa Marije, tražio je odgovore u šturim podatcima; ponirao u dokumente i svjedočanstva, da bi u tome došao i do zanimljivoga podatka da je Biskup na svoj križni put i u smrt odveden upravo na ‘Žalosni petak’ 1945. koji se liturgijski podudara s današnjim danom, a kalendarski (datumski) sa sutrašnjim danom (23. ožujka). U čuvanju spomena i u molitvi bilo bi nam drago znati gdje je pokopan i pronaći ostatke njegova tijela“.

Biskup Šaško je u homiliji između ostaloga rekao: „Sljedeće godine navršit će se osamdeset godina od smrti biskupa Carevića. Razlozi zbog kojih se netko odvažio oduzeti mu zemaljski život u konačnici su poznati samo Bogu. I dok puno toga ne poznajemo i na to za sada ne možemo dovoljno utjecati, ne smijemo zaboraviti ono što imamo, a to je vidljivo ovdje, to smo mi, Crkva. U konačnici se ideološki htjelo ne samo ukloniti jednoga biskupa, nego Crkvu i vjeru. Radujemo se, jer je Bog ponovno očitovao svoju snagu i po jednoj smrti darovao obilje života. Crkva i dalje živi, istom snagom kao i stoljećima ranije, snagom darovane i prihvaćene Božje ljubavi. I ima li većega pokazatelja istine od ove zajednice koja živi i očituje svoju vjeru“.

Na kraju misnog slavlja župnik Slijepčević naglasio je svoje molitve i želju za pronalaskom posmrtnih ostataka biskupa Carevića: „Tako bih volio naći mjesto gdje počivaju kosti tog čovjeka, da bismo mu u znak zahvalnosti za to što je u našoj župi djelovao više od dvije godine poput običnog kapelana filijale na Strmcu zahvalili. Bog ima svoje vrijeme, Bog ima svoj plan. Kada će se Božji plan ostvariti ne znam, vjerujem da hoće i želim vjerovati da upravo u tom svom vremenu Bog i mene i nas odgaja u vjeri, u poniznosti, u traženju. U nadi smo i vjeri da će se u Božje vrijeme, u pravo vrijeme ostvariti taj trenutak da možemo zatvoriti tu žalosnu priču“.

Nakon misnog slavlja održan je korizmeni koncert na kojem su sudjelovali Vokalisti sv. Jurja iz Gornje Stubice, Klapa Marija Bistrica i Župni mješoviti zbor iz Velikog Trgovišća. Kao što vlč. Slijepčević rekao ovaj korizmeni koncert bio mala duhovna obnova za sve prisutne.