Budi dio naše mreže
Izbornik

Crkva u Njemačkoj

Bonn (IKA )

Slavlje Svjetskog dana mladih s papom Benediktom XVI. stavilo je Njemačku u središte pozornosti svjetske javnosti

Bonn, (IKA) – Sudjelovanje pape Benedikta XVI. na slavlju XX. svjetskog dana mladih u Koelnu Crkvu u Njemačkoj dovelo je u veliku pozornost svjetske javnosti.

Od 80 milijuna njemačkih građana njih 26,16 milijuna okupljeno je u 27 katoličkih biskupija, dok je protestanata 25,84 milijuna. Petnaest posto katolika redovito ide na nedjeljnu misu. Prema podacima iz 2003. godine u Njemačkoj ima 13.000 župa, 16.777 svećenika, od toga 2279 redovničkih. Deset godina prije toga bilo ih je 18.895. U međuvremenu u dušobrižništvu pomažu i duhovnici iz Poljske, Afrike i Azije. Iz obje je Crkve od početka devedesetih godina proteklog stoljeća istupilo oko 3 milijuna ljudi.

Mnogim kršćanima u Istočnoj Europi, Aziji, Africi i Latinskoj Americi njemačka Crkva dobro je poznata preko svojih humanitarnih ustanova “Adveniat”, “Misereor”, “Missio” i “Renovabis”. U svijetu je općenito smatrana bogatom i dobro organiziranom, između ostaloga i zbog specifičnog sistema crkvenog poreza, ističe se u izvještaju agencije Kathpress. No, danas je Crkva u Njemačkoj prisiljena na štednju i otpuštanje suradnika. Protekle su godine i protestanti i katolici zabilježili najveći pad poreznih prihoda od 1950. godine. Konjunktura u padu, demografski razvoj i posljedice porezne reforme uzrokovali su smanjenje crkvenih prihoda kod evangelika s 4 milijarde eura 2003. godine na 3,7 milijardi, a na katoličkoj strani s 4,49 milijardi na 4,15 milijardi eura.

Za Crkvu u Njemačkoj tipična je i jaka laička organizacija u savezima i Središnjem vijeću njemačkih katolika (ZdK), koji je čine živom te joj omogućuju stručnost i djelatne crkvene članove koji pronalaze put u društvene službe i politički život, premda se i na tom području primjećuje pad utjecaja i angažmana. Povremeno dolazi i do sporova između biskupa i laika o određenim pitanjima, kao što je to bilo u slučaju organizacije Katoličkog dana, uloge laika u Crkvi ili savjetovališta za trudnice.

Crkvu u Njemačkoj karakterizira i intenzivni ekumenski dijalog. Nigdje na svijetu nije tako živa rasprava o interkomuniji, zajedničkoj pričesti kršćanskih vjerskih zajednica. Zajedničkim dokumentom o opravdanju potpisanom 1999. godine, rad na kojemu su vodili njemački teolozi, završeno je međusobno optuživanje iz 16. stoljeća. U malo kojoj drugoj zemlji postoji i tako intenzivna praktična ekumenska suradnja kao u Njemačkoj, koja se očituje u pothvatima kao što su “Tjedan za život”, socijalna povelja i Ekumenski katolički dan. (ika-servis)