Budi dio naše mreže
Izbornik

Ekumenski susret u Koelnu

Koeln (IKA )

Benedikt XVI. pozvao je na susretu s predstavnicima ostalih Crkava i vjerskih zajednica u Njemačkoj na nastavak ekumenskoga dijaloga, ukazujući istodobno na potrebu strpljivosti

Koeln, (IKA) – Papa Benedikt XVI. pozvao je na susretu s predstavnicima ostalih Crkava i vjerskih zajednica u Njemačkoj u petak 19. kolovoza u Koelnu na nastavak ekumenskoga dijaloga, ukazujući istodobno na potrebu strpljivosti. Spomenuvši pozitivne korake u ekumenizmu, Papa je istaknuo kako mnogi kršćani u Njemačkoj i diljem svijeta, kao i on sam, očekuju daljnje konkretne korake, no oni moraju biti u skladu s realnošću, praćeni strpljenjem i u vjernosti glasu vlastite savjesti. Dijalog se ne smije odvijati po cijenu istine, upozorio je Papa. Kazavši kako ne namjerava na tom mjestu iznositi neki program za teme dijaloga, Papa je ipak napomenuo kako su ekleziološka pitanja, osobito pitanje svećeničke službe, neraskidivo povezana s pitanjem o povezanosti Pisma i Crkve, ispravnog tumačenja Božje riječi i njezina oživotvorenja u Crkvi. Papa je ponovno razvijao misli i izvan službeno objavljenog teksta govora, te poručio kako nakon važnog zajedničkog dokumenta o opravdanju iz 1999. godine, kršćanima predstoji daljnje razjašnjavanje različitih crkvenih stajališta, upozorivši kako pritom nije riječ o institucijama koje su stvorili ljudi.
Žurni prioritet u ekumenskom dijalogu imaju velika etička pitanja koja postavlja današnje doba, a na koje vjernici s pravom očekuju zajednički odgovor kršćana. Proturječnosti na tom području slabe svjedočenje evanđelja i etičku orijentaciju koje moramo pružiti ljudima i društvu. Naše su podjele u suprotnosti Kristovoj volji i čine nas nevjerodostojnima pred ljudima, upozorio je Papa. Katolička crkva stremi punom i vidljivom jedinstvu kršćana. To jedinstvo ne znači jedinstvenost u svim izražajnim formama teologije i duhovnosti, liturgijskim formama i stezi, već je riječ o jedinstvu u mnogostrukosti i mnogostrukosti u jedinstvu. Puno jedinstvo i istinski katolicitet nerazdvojivi su. Nužni uvjet njegova ostvarenja traži da se zauzimanje za jedinstvo neprestano obnavlja i tumači, raste i dozrijeva. Dijalog je više no razmjena mišljenja, to je razmjena darova u kojemu Crkve i crkvene zajednice unose vlastito bogatstvo, istaknuo je Papa. Papa je spontano govorio i o Bratu Rogeru, ubijenom u utorak. Benedikt XVI. osvrnuo se na svoje dugogodišnje prijateljstvo s utemeljiteljem ekumenske zajednice u Taizeu i pozvao Crkve da nastave njegov put duhovne ekumene.
Na susretu u Nadbiskupskom dvoru sudjelovalo je tridesetak predstavnika različitih Crkava i vjerskih zajednica u Njemačkoj, među njima predsjednik Vijeća Evangeličke crkve u Njemačkoj (EKD) biskup Wolfgang Huber, i više članova vijeća EKD, predsjednica Sinode Barbara Rinke te vodeći biskup Ujedinjene Evangeličko-luteranske crkve u Njemačkoj (VELKD) Hans Christian Knuth; metropolit Grčko-pravoslavne crkve Augoustinos, metropolit Ruske pravoslavne crkve, predstavnici Rumunjske pravoslavne crkve i Istočnih Crkava.
Predsjednik Njemačke BK kardinal Karl Lehmann kao i biskup Huber, koji su Papi na početku uputili riječi pozdrava i dobrodošlice, na tiskovnoj konferenciji nakon susreta ocijenili su 45-minutni susret kao “ohrabrenje”. Biskup Huber i metropolit Augoustinos istaknuli svoje “pouzdanje” u daljnji ekumenski dijalog. Kardinal Lehmann posebno je istaknuo kako je Papa, izvan protokolarnog govora, povezano uz smrt Brata Rogera u prvi plan stavio duhovnu ekumenu, te nastavak teološkog rada i zajednička stajališta u etičkim i društvenim pitanjima. Metropolit Augoustinos, posebno je istaknuo Papine riječi kako bi se ekumenski dijalog morao voditi “u troje”, što je pravoslavne posebno dojmilo.